Jump to content

Odšteta od najmodavca?


enzovz

Preporučene objave

Poštovani,

 

unaprijed se ispričavam ukoliko je moje pitanje u krivoj podkategoriji.

 

Mene zanima sljedeće:

 

Podstanar sam već 12 mjeseci u dvosobnome stanu, Najmodavac i ja sklopili smo Ugovor o čuvanju dijela stana odmah pri useljenju; i svaki mjesec sam uredno izvršavao svoje obveze što se stanarine i plaćanja režija tiče; i mogu reći da smo imali i više nego korektan odnos.

 

E sada... prije par dana, dok sam bio u stanu, iz kuhinje se počeo osjećati neki dim. Isprva sam mislio da dim dolazi izvana, pa sam zatvorio prozor, da bih nakon nekoliko minuta shvatio da se stanje samo pogoršava. Budući da ne pušim, i da nisam mogao naći uzrok istome, nazvao sam vatrogasce.

Vatrogasci su došli brzo, s njima i policija, i ni oni isprva nisu nikako mogli naći uzrok, čak su i "provalili" susjedu u stan jer na kucanja i zvono nitko nije odgovarao, a dim je izlazio "iz pločica" u kuhinji, koja direktno "gleda" na njegov stan. Budući da u stanu nije bilo nikoga i sve je bilo u redu, vratili su se u moju kuhinju.

 

Nakon kojih 30-ak minuta, otkrili su uzrok - otvor dimnjaka iza kredenca u kuhinji, koji nije bio pravilno zatvoren, nego su u njega bile samo nagurane obične najlonske vrećice (!). Isto je evidentirano fotografijama.

 

 

Odmah nakon incidenta pozvao sam Najmodavca u stan, zajedno smo se složili da ovaj slučaj riješimo mirnim putem, te sam mu predložio da mi u roku 24h javi svoje viđenje rješenja situacije. Danas sam dobio odgovor da on nema ideju i da ja njemu javim što predlažem kao odštetu.

 

 

Budući da sam, prema izjavama vatrogasaca, srećom i "za dlaku" izbjegao smrt na spavanju, mene zanima sljedeće:

 

1) Kakav zahtjev za odštetom je najbolje uputiti prema Najmodavcu (on je tu večer kad smo razgovarali spominjao ili besplatno stanovanje na određeno vrijeme ili novčanu odštetu)?

 

2) Koji/e je Zakon/e Najmodavac prekršio i da li može kazneno odgovarati?

 

3) Ukoliko se odlučim na tužbu, koliko ovakvi procesu u prosjeku traju i kakav ishod se može očekivati?

 

 

Unaprijed hvala na svim odgovorima.

 

P.S. Ukoliko su vam potrebne neke dodatne informacije, rado ću vam ih pružiti.

 

LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Misljenja sam da nemate potrebe traziti uporista u zakonu,ako je najmodavac spreman na suradnju jer je to ocito dao do znanja,za vas i za njega je najbolja varijanta bez placanja najma na vrijeme koje se dogovorite.

 

Zahvaljujem na odgovoru.

 

No, u vezi neplaćanja najma me zanima - na koji vremenski period?; budući da je teško staviti "cijenu" na život.

 

Nadalje, ukoliko moj prijedlog kojim slučajem bude odbijen, na koje Zakone da se fokusiram? Naravno da bih u tom slučaju unajmio odvjetnika/cu, no zanima me čisto okvirno.

 

Hvala vam još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na koje Zakone da se fokusiram?

ZAKON O NAJMU STANOVA

(NN 91/1996, 48/1998, 66/1998, 22/2006.)

III. OBVEZE NAJMODAVCA

Članak 12.

(1) Najmodavac predaje najmoprimcu stan u stanju pogodnom za stanovanje.

(2) Najmodavac i najmoprimac sastavljaju zapisnik kojim se utvrđuje stanje u kojem se stan nalazi u vrijeme predaje.

(3) Na odgovornost najmodavca glede nedostataka u stanu danom u najam, kao i za štetu nastalu zbog tih nedostataka, primjenjuju se propisi o obveznim odnosima.

Članak 13.

Najmodavac je dužan održavati stan koji se daje u najam u stanju pogodnom za stanovanje, u skladu s ugovorom o najmu.

 

Baš i nemate prostora za manevar, štetu niste pretrpjeli, prihvatite 2-3 mjeseca besplatnog stanovanja ili odselite odmah nepoštivajući otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O NAJMU STANOVA

(NN 91/1996, 48/1998, 66/1998, 22/2006.)

III. OBVEZE NAJMODAVCA

Članak 12.

(1) Najmodavac predaje najmoprimcu stan u stanju pogodnom za stanovanje.

(2) Najmodavac i najmoprimac sastavljaju zapisnik kojim se utvrđuje stanje u kojem se stan nalazi u vrijeme predaje.

(3) Na odgovornost najmodavca glede nedostataka u stanu danom u najam, kao i za štetu nastalu zbog tih nedostataka, primjenjuju se propisi o obveznim odnosima.

Članak 13.

Najmodavac je dužan održavati stan koji se daje u najam u stanju pogodnom za stanovanje, u skladu s ugovorom o najmu.

 

Baš i nemate prostora za manevar, štetu niste pretrpjeli, prihvatite 2-3 mjeseca besplatnog stanovanja ili odselite odmah nepoštivajući otkazni rok.

 

To mi nikako nije prihvatljivo. Materijalnu štetu nisam pretrpio isključivo zahvaljujući sebi, a psihičku definitvno jesam. Razmislit ću još par dana, a onda se obratiti odvjetniku. Pozitivna okolnost je da imam i vremena i novaca za ovakvu stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da se radilo o radovima na dimnjaku i da su isti izvedeni na način koji je očigledno neadekvatan, jeste li ispitali da li su prekršeni neki propisi o gradnji koji možda i postoje zbog upravo ovakve situacije: koji propisi, tko je bio obvezan poštivati ih, tko je bio obvezan osigurati nadzor/kontrolu ispravnosti zahvata. Potom, da li - ako se utvrdi da je došlo do prekršaja - netko može temeljem tog rješenja naknadno tražiti kakvo obeštećenje od odgovornih (možda vi, možda vlasnik...)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,moderator vam je napisao vazece odredbe Zakona o najmu,u kojima se trebate pronaci,medjutim ako ste pretrpjeli nematerijalnu stetu(psihicku),morate znati da se to valja izvjestaciti,pa sve da se i utvrdi steta,postavlja se pitanje uzrocno posljedicne odgovornosti,u svrhu nastanka obvezno pravnog odnosa izmedju vas i najmodavca sto bi vjerujte bilo mukotrpno.Podnese te li tuzbu,a neuspijete u parnici,sve svoje troskove i one prouzrocene drugoj strani,snosite iskljucivo vi,pa glede toga dobro razmislite.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija