Jump to content

alimentacija za punoljetno dijete koje odlazi od kuce


mojito2412

Preporučene objave

Postovani, molila bih vas za informaciju.

Po razvodu(prije 11 godina), djeca su ostala zivjeti samnom, a otac je redovito ili ne uplacivao alimentaciju(nije bitno za ovu pricu)

Starije dijete je prije par mjeseci napunilo 18. godina i zbog neslaganja sa nacinom na koji ju odgajam odlucila napustiti zajednicko kucanstvo.

I sa prijateljicom iz skole iznajmiti stan u kojem ce zivjeti.

 

 

Naravno, jasno mi je da ja kao roditelj imam zakonsku obavezu uzdrzavati dijete, do kraja skolovanja, no zanima me tocna procedura obzirom da ja do sada nisam nista placala, jer je kcer zivjela samnom.

Sto se tice oceve alimentacije, rekla sam joj da ode na CZSS kako bi ocevu alimentaciju preusmjerila na svoj tekuci racun.

Nadam se da je to u njihovoj jurisdikciji...

 

Zahvaljujem unaprijed na pomoci. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CZSS nemaništa sa alimentacijom koja je određena sudskom odlukom .

djete koje prima alimentaciju je punoljetno

otvori tekući račun i ocu dostavi broj računa uz obavjest da buduće alimentacije uplaćuje na dostavljeni račun.

roditelji su dužni uzdržavati djecu koja se školuju do zavšetka školovanja tj. do 26 godine (šta prije nastupi)

na isti račun uplačuješ svotu koju plaća i otac ili čekaš da sud odredi visinu uzdržavanja, nakon čega plačaš zaostatke sa zakonskim zateznim kamatama.

 

djete može tražiti povečanje svote uzdržavanja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

CZSS nemaništa sa alimentacijom koja je određena sudskom odlukom .

djete koje prima alimentaciju je punoljetno

otvori tekući račun i ocu dostavi broj računa uz obavjest da buduće alimentacije uplaćuje na dostavljeni račun.

roditelji su dužni uzdržavati djecu koja se školuju do zavšetka školovanja tj. do 26 godine (šta prije nastupi)

na isti račun uplačuješ svotu koju plaća i otac ili čekaš da sud odredi visinu uzdržavanja, nakon čega plačaš zaostatke sa zakonskim zateznim kamatama.

 

djete može tražiti povečanje svote uzdržavanja .

 

Oke, super. Hvala na brzom odgovoru.

 

No, samo jedan detalj koji sam glupo ispustila. Otac ima ovrhu na placu, jer nije redovito uplacivao alimentaciju.

To se ne bi onda moglo regulirati samo njihovim medusobnim dogovorom, zar ne?!

 

Znaci ja mogu uplacivati npr. identican iznos kao i otac, i dokle god je ona zadovoljna tim iznosom, nema potrebe ni pokretati sudski postupak?ako sam dobro shvatila...

 

No, s druge strane ja imam manju plaću od njezinog oca, tako da bi ustvari sudska presuda jedino bila relevantna u procjeni.

 

I da, to sam joj rekla za povecanje, obzirom da zavrsava srednju skolu i upisuje fakultet.

Hvala lijepa na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Punoljetna osoba koja ima pravo živjeti gdje hoće , morala bi se pobrinuti da i ima od čega živjeti. Ostalo je Vaša dobra volja. Alimentacija je dosuđena zakonom , dijete živi sa Vama i ne slaže se sa odgojem , i sada bi ga trebalo financirati a da ono radi što hoće ?

 

Uvijek sam na strani djeteta , ali ako odlazi od kuće ne radi školovanja , Vaša je dobra volja koliko ćete pomagati i koliko dugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Punoljetna osoba koja ima pravo živjeti gdje hoće , morala bi se pobrinuti da i ima od čega živjeti. Ostalo je Vaša dobra volja. Alimentacija je dosuđena zakonom , dijete živi sa Vama i ne slaže se sa odgojem , i sada bi ga trebalo financirati a da ono radi što hoće ?

 

Uvijek sam na strani djeteta , ali ako odlazi od kuće ne radi školovanja , Vaša je dobra volja koliko ćete pomagati i koliko dugo.

 

pa generalno; to je tako nekako kako ste komentirali...

 

no samo da razbistrim; meni alimentacija nije odredena, jer je do sada zivjela samnom.

Tako da se moje pitanje ustvari odnosilo na daljnju proceduru; ona bi sada mene trebala utuziti za alimentaciju ili bi joj ja mogla npr. uplacivati koliko i njezin otac; mada mi je placa(koliko znam)manja od njegove.

 

Ono sto je bitno; apsolutno se ne slazem sa njezinim potezom i nije mi namjera podupirati takvo ponasanje(jer sam misljenja da je proizvod ciste obijesti...), pa me zanima sa strane zakona, koje su moje obveze i u kojem vremenskom roku?

Pricekati da me tuzi, pa dobijem rjesenje ili placati pausalno?ili nesto trece?

 

Zahvaljujem jos jednom svima: :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I mislila sam na alimentaciju koju već ima dosuđenu ( od oca), to je druga priča.

Nitko vam neće dosuditi uzdržavanje . To je Vaša dobra volja , ona sama želi otići -pomažete joj ako želite. Mislim da ste ju preozbiljno shvatili - a i da Vas tuži - a nema za što , tko bi joj to financirao?

 

okee, napokon sam shvatila;)

sto se tice toga da sam ju preozbiljno shvatila; kratko objasnjenje.

to je situacija koja traje vec vise od pola godine, pri cemu osim sto se buni na moje odluke u vezi njezinog povratka kuci(ona bi da izlazi i preko tjedna i vikendom i da sama odluci kada ce se vratiti), potom da je spavanje kod decka obligatno i prirodno,a nakupila je i neopravdanih u skoli, pa je uslijedio ukor pred iskljucenje.

Dakle nakon visemjesecnih razgovora, pokusaja uskladivanja njezinih zelja sa mojim odgojnim metodama, dosla sam do zida.

Jer sve se svodi na to da ona uvazava samo svoje zelje i potrebe.

Ne pisem ovo kako bih opravdala svoje postupke, nego vise iz edukativnih razloga i kako bi prica imala glavu i rep; evo ima i ovakvih slucajeva. :)

Hvala jos jednom na vrijednim savjetima.

Pozz. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

okee, napokon sam shvatila;)

sto se tice toga da sam ju preozbiljno shvatila; kratko objasnjenje.

to je situacija koja traje vec vise od pola godine, pri cemu osim sto se buni na moje odluke u vezi njezinog povratka kuci(ona bi da izlazi i preko tjedna i vikendom i da sama odluci kada ce se vratiti), potom da je spavanje kod decka obligatno i prirodno,a nakupila je i neopravdanih u skoli, pa je uslijedio ukor pred iskljucenje.

Dakle nakon visemjesecnih razgovora, pokusaja uskladivanja njezinih zelja sa mojim odgojnim metodama, dosla sam do zida.

Jer sve se svodi na to da ona uvazava samo svoje zelje i potrebe.

Ne pisem ovo kako bih opravdala svoje postupke, nego vise iz edukativnih razloga i kako bi prica imala glavu i rep; evo ima i ovakvih slucajeva. :)

Hvala jos jednom na vrijednim savjetima.

Pozz. :)

 

Razumijem ja Vas , i Vašu želju da "napravite " nešto od djeteta. I moja je imala problema nakon rastave (otac koji je zboravio da ima djecu) , i od svih stručnjaka , najviše su pomogli razgovori sa gosp pedagoginjom u školi. Šetali smo od Polilklinike za zatitu dječjeg zdravlja do CZSS, gospođa u školi je imala najviše srca i strpljenja za razgovor sa kćeri ( moja nije htjela otići od doma , ali škola - bila je katastrofa ). Probajte i Vi , mi smo svi osjetljivi na našu djecu , nekada netko sa strane vidi bolje , a i ima istručno obrazovanje. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roditelji su dužni uzdržavati djecu koja se školuju do zavšetka školovanja tj. do 26 godine (šta prije nastupi)
Bio sam uvjeren da su dužni uzdražvati još jednu godinu nakon školovanja. Dakle, ako završi srednju školu (= ne nastavlja školovanje), postoji obveza plaćanja još godinu dana, pod uvjetom da ne nađe posao. Ako nađe posao, obveza prestaje.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija