Jump to content

Porez na promet nekretnina i ugovor o doživotnom uzdržavanja


vorka

Preporučene objave

Poštovanje,

 

S obzirom da je 2011.-te došlo do promjene u zakonu po kojoj se porez na promet nekretnina plaća i na nekretnine stečene ugovorom o doživotnom uzdržavanju, zanima me sljedeće:

 

Da li se to odnosi i na ugovore sklopljene prije dana kada su te izmjene stupile na snagu? Našao sam ovaj podatak - "S danom 26.02.2011. stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o porezu na promet nekretnina (NN 69/97, 26/00, 153/02)"

 

Ja imam ugovor koji je sklopljen u 2010.-oj godini i kao što rekoh, zanima me da li sam obveznik plaćanja poreza po izmjenama zakona?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Clanak 8 st.2 Zakona o porezu na promet nekretnina:

Pri stjecanju nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, porez na promet nekretnina umanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, koji je ovjeren od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježnikuili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, do smrti uzdržavanog.

Clanak 11 st. 7.,oslobodjeni su placanja poreza na promet nekretnina, bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji u odnosu na primatelja uzdržavanja stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi dakle, laički značilo da bez obzira što je moj ugovor sklopljen 2010. godine, a zakon izmjenjen 2011. godine, ja sada moram platiti porez na promet nekretnina jer se ne nalazim u grupi iz članka 11., st.7?

 

Koliko vidim jedino olakšanje mi ide u okviru umanjenja poreza za napunjene godine uzdržavanja?

 

Hvala unaprijed na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi dakle, laički značilo da bez obzira što je moj ugovor sklopljen 2010. godine, a zakon izmjenjen 2011. godine, ja sada moram platiti porez na promet nekretnina jer se ne nalazim u grupi iz članka 11., st.7?

 

Koliko vidim jedino olakšanje mi ide u okviru umanjenja poreza za napunjene godine uzdržavanja?

 

Hvala unaprijed na savjetu.

 

 

pa ovo je bilo i prije da se plaća taj porez samo umanjen za 5% za svaku godinu uzdržavanja....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 11.

Porez na promet nekretnina ne plaćaju:

-

7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine,

 

preci i potomci neplaćaju porez kod sklapanje ugovora o doživotnom uzdržavanju

a ni bračni patrner.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija