Jump to content

Ovrha nakon 10 godina, RH style


Vito Corleone

Preporučene objave

Pozdrav,

evo registrirao sam se na ovaj forum u nadi da ću dobiti neke pravne savijete pošto nisam te struke.

 

Opis situacije:

Sredinom prosinca 2012 godine mi FINA po nalogu OPĆINSKOG GRAĐANSKOG SUDA sjeda na račune sa cifrom od 1.650,00kn. Radi se o dugovanju prema VIP-u iz 2003.

 

Postojao je dug na temelju:

  1. Račun za mobitel od 212,21kn
  2. Račun za mobitel od 187,72kn

 

Oba računa sa kraja 2003. godine, u 2004. dobivam ovrhu od 528,15kn (računi sa zakonskom kamatom) + 405,00kn troška ovršnog postupka.

2005. uplaćujem 600,00kn u nadi da sam podmirio račune što dakako nije točno jer sam trebao podmiriti i 405,00kn troškova postupka.

 

Kako u zakonu stoji (čl. 172. Zakona o obveznim odnosima) da se prvo namiruju troškovi postupka i kamate a tek onda glavnica (ovo je inače osnovni postulat lihvarenja, takozvano dužničko ropstvo u kojem dužnik nikada ne izlazi iz duga što i najmanje dugovanje tijekom vremena pretvara u velike iznose, a sve što se vraća ide na kamatu i dodatne troškove) ja sam tom uplatom (600,00kn) samo pokrio 405,00kn troška ovršnog postupka, zakonsku kamatu (187,38kn) nad oba računa te samo 7,62kn glavnice računa. (Banka = civilizirana riječ za lihvari).

 

Dakle 02.07.2005 sam im dužan 520,53kn glavnice. Od toga datuma pa sve do prosinca 2012. nisam zaprimio nikakvu obavijest niti išta sve dok mi FINA nije sjela na račune sa 1.650,00kn.

 

E sad, kako je moguće da me u 8 godina nitko nije kontaktirao ili obavijestio o ovome nego da mi je blokiran račun pa tek mjesec dana kasnije stigao PRIJEDLOG ZA OVRHU? Tih 600,00kn kao da i nisam platio jer sam sad eto dužan novih 1.650,00kn (2.250,00kn ukupno). U biti da ih nisam uplatio 600,00kn sada bi bio manje ili u najgorem slučaju jednako dužan.

 

U nebuloze kako je moguće da se nitko ne javi toliko godina da se protiv mene vodi neki postupak (pogotovo daljnji ovršni postupak iz 2011.) da se očitujem ili što već nego samo sjednu na račune, ili kako je povrat duga u stvari povrat kamate tako da dug od 500,00kn možete otplaćivat čitav život i da ga nikad ne otplatite ne želim ulazit, kao niti u „meštre“ koji takve debilane donose.

Bitno i hitno:

Jedini izlaz koji, ja kao pravni laik vidim u ovoj situaciji je da barem probam sročiti nekakvu žalbu da mi se iznos umanji za ovih novih 405,00kn ovršnih troškova pa da platim zaostalu glavnicu s kamatama (1.200,00kn). Trebam savjet što i kako napisati, kome poslati, neka iskustva i sl.

 

Zahvaljujem,

Don Vito Corleone.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija