Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva i plaćanje poreza?


Scarlett

Preporučene objave

Nakon smrti tete 2009. i pok. strica (umro 1981.,ostavinska provedena 2010.) nasljednicima smo proglašeni ja u 3/4,i polubratići u 1/4 čestica,teta i stric nisu imali svoje djece.Ja sam na 3/4 svoje ostavine po teti 2011. platila oko 12000 kuna poreza i oni na svoju 1/4 (ima ih troje).Na pok. strica sam bila oslobođena poreza jer smo živjeli u zajednici.Ostavinu čine kuća i više čestica.Nakon par godina natezanja konačno smo na pragu nekog dogovora,ja im dajem više zemlje,oni meni ostavljaju 1/4 u kući i ostaju mi još neke čestice u kojima su i oni suvlasnici u 1/4,vrijednost u zemlji je veća od vrijednosti njihovog udjela u kući,ali popuštam jer bi tako mogli do smrti.Sada me brine (ne mogu naći pravi odgovor nigdje),da li plaćam ponovo porez na njihovu 1/4 u kući i ostalim česticama,ili oni na te 3/4 gdje sam upisana ja(meni manje važno).Ne znam kako to zakon tretira,obzirom da sam već platila porez na nasljedstvo ,nadam se ne kao zamjenu čestica,pa bi opet platila 5 posto poreza (oko 7000 kuna po mojoj procjeni u njihovoj 1/4,koje nemam,a cilj mi se riješiti tog suvlasništva u dogovoru,konačno).Hvala na odgovoru :).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uh,sada mi je lakše,naime ta kuća je 2011. procjenjena na nekih 60 000 kuna (oni gledaju za koliko bi se kuća mogla prodati,a prodajemo je zajednički godinu dana,pa ne ide), s tim da sam i na kuću i okućnicu platila već 3/4 poreza kao i na sve ostale čestice gdje smo suvlasnici.Ja im zauzvrat dajem zemljište u protuvrijednosti od cca 200 000 kuna (poljoprivrednog),što bi značilo da oni dobivaju više i oni plaćaju na tih cca 200 000 kuna 5 posto ?Zakonski ih je pripadalo cca 9000 kvadrata zemljišta iza tete i strica,a mene cca 27000 kvadrata jer smo im imali istog djeda,ali ne i istu baku, a ja im dajem sada cca 15000 kvadrata više iz te ostavinske mase .A ja sada zapravo gubim i ne plaćam tih 5 posto na njihovu 1/4?Na neki povrat poreza ne računam (sada nebitno),gledam da ću konačno imati kuću 1/1 i ostatak drugih čestica sa kojima mogu raspolagati kako želim :).Hvala Matrix :).Nadam se da se zakon nije promjenio,jer sam već van sebe od zakona,poreza i prava :).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to i mene muči,prije je bilo tako kako je napisao matrix i zdrava pamet čovjeku tako govori,ali sam i ja pročitala nedoumice oko tog člana 11. st. 8,da porezna to tretira kao zamjenu,po meni je to nepravedno,ja u tim istim česticama još od prije po pok. roditeljima imam 1/3,teta i stric su im bili suvlasnici,ovi su upali po krvi nakon smrti tete i strica u toj 1/4,mada se njihov pok. otac odrekao zemlje iza smrti našeg djeda u korist dječjeg doplatka.Najprije mi je bio šok da mi se ti ljudi vraćaju na zemlju.Sad pa ovakvi zakoni?Pa po kojoj bi logici trebala plaćati dva puta isto ili slično u dvije godine?Znam slučaj da su ljudi odmah po ostavinskoj rješili koja parcala kome ide i na to su platili porez,isto drugi nasljedni red.Mi se nismo odmah dogovorili,platili smo porez u suvlasničkim omjerima i sad bi ga trebalo plaćati opet do 1/1?,jer sam na netu pročitala različita tumačenja tog zakona (ne znam koji je zakon novi,svuda piše kako je i matrix napisao,da se ne plaća u idealnim omjerima),dok ga neki tumače da se na jednoj nekretnini ne plaća,a na više nekretnina da.Drugim riječima kod samo stana ili kuće ne,ako je više čestica da,koje su to gluposti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije je bilo da se samo umrijeti mora, a sad je Linić dodao i porez platiti. Jer zamislite gluposti iz tog Zakona, ako otac sinu daruje nekretninu nema poreza, ali ako bi sa njme zaključio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ima poreza. No što je tu je vi ono što mislite napraviti napravite, a poslije će te vidjeti, druge vam nema jer poreza će biti samo više.

Naime, da ste o tome prije razmišljali mogli ste to rješavati formalnim tužbama, jer odricanja od imovine radi dječijeg doplatka sudovi ne tretiraju kao ozbiljna, pa kad su stranke suglasne to bi išlo brzo, no sad je gotovo. Oćito ćete još jedan dio kolaća morati dati Liniću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Njihov tata se odrekao 1957.,s tim da je naš djed umro 1939.Ja te ljude u zemljišnim knjigama nisam imala.Nego ovako,danas sam zvala poreznu i odvjetnika.Šok 1. na razvrgnuće suvlasničke zajednice se plaća porez od 5%.Šok 2. prije cca 2 godine porezna je poljoprivredno zemljište procjenjivala (živim u Gorskom Kotaru)od 10-20 kuna maksimalno,da bi se sada čitajte dobro isto vrednovalo po najmanje 70 kuna,a građevinsko 400 kuna.Dakle ja bi sada ponovo trebala platiti oko 29000 kuna.Za kuću mi nije htjela reći koliko je sada,rekla je po okončanju diobe.Bojim se i pomislit.Ja odustajem,jer ja taj novac nemam,a bogme su se šokirali i moji pohlepni rođači.Da su bili suglasni,rješili bi to odmah po ostavinama,dali smo im poštenu ponudu ,njihovih cca 9000 kvadrata,i da kuću prodajemo zajednički.Pa im to nije odgovoralo,htjeli su više.Sada nemamo nitko ništa.I bojim se iskreno cifri koje će nam lupiti na te poreze umjesto komunalne naknade (kvadrat zemljišta po poreznoj je u mom slučaju građevinskog,bio cca 60 kuna 2011.),i bojim se koje će cifre lupiti na neobrađeno poljoprivredno zemljište.I kada su se ljudi više bavili poljoprivredom,uz posao,nije bilo sve obrađeno,ne računam trud i motiku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija