Jump to content

Oporezivanje izrade nakita - odakle početi?


Porphyria

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Vidim da je ovo pitanje postavljeno i mnogo puta ranije, ali kako su nam stigli novi zakoni, a i ovako se jako slabo snalazim u šumi novih pojmova, molim da mi netko pomogne, bila bih uistinu zahvalna jer ne bih željela ulaziti u nešto, a da prvo nisam istražila sve mogućnosti. Izradom nakita (bižuterije) se bavim neko vrijeme pa bih sada te svoje proizvode željela legalno prodavati. Konkretno, nalazim se na području od posebne državne skrbi (3. skupina), u stalnom sam radnom odnosu i putem toga plaćam i doprinose. Ovim se bavim hobistički i godišnja zarada zasigurno ne bi prelazila nekih 15 000 do 20 000 kuna. Nailazila sam na svakakve odgovore, ali ništa sigurno i konkretno...mene zanima:

 

1.) Koji bi mi vid poslovanja (prijave) bio najisplativiji?

2.) Ukoliko sam u stalnom radnom odnosu, kači li me onda duplo plaćanje doprinosa?

3.) U Poreznoj upravi su za paušalno oporezivanje naveli bijesnu cifru od 14 000 kn? Je li to onda najiplativije s obzirom da bi mi tolika bila i cijela godišnja zarada? :(

4.) Koliko bi se isplatilo otvaranje tvrtke za 10 kn i može li se uopće?

5.) Izrada nakita (bižuterije) - kako zapravo prijaviti takvo nešto? Obrt ili?

 

Bilo bi mi od velike pomoći da odgovorite, vidim da ste mnogim ljudima već pomogli, ja se jednostavno više ne snalazim u svemu ovome, a u Poreznoj su redovito vrlo nerječiti...HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.) Koji bi mi vid poslovanja (prijave) bio najisplativiji?

 

….. mislim da bi za vas najbolje bilo registrirati paušalni obrt kao vaše sporedno zanimanje uz radni odnos, jer bi u tom slučaju imali najmanje financijske obaveze prema državi za porez, prirez, doprinose

 

2.) Ukoliko sam u stalnom radnom odnosu, kači li me onda duplo plaćanje doprinosa?

 

……. ako ste u radnom odnosu i tamo već imate plaćene doprinose, ipak ste dužni plaćati doprinose i za paušalni obrt ali su oni manji ( mirovinsko i zdravstveno osiguranje mjesečno oko 1.050 kuna ),

……. Također morate plaćati i paušalni porez na dohodak koji za područje posebne državne skrbi 3. skupine iznosi 95,63 kuna mjesečno ).

 

3.) U Poreznoj upravi su za paušalno oporezivanje naveli bijesnu cifru od 14 000 kn? Je li to onda najiplativije s obzirom da bi mi tolika bila i cijela godišnja zarada?

 

……. kako sam već naveo vi bi morali plaćati paušalni porez+prirez+mirovinsko+zdravstveno

što bi u konačnici za godinu dana i iznosilo blizu 13.700 - 14.000 kuna, pa o isplativosti sami morate donijeti odluku …..

 

4.) Koliko bi se isplatilo otvaranje tvrtke za 10 kn i može li se uopće?

 

…… mislim da se vama nebi isplatila registracija jednostavnog trgovačkog društva j.d.O.o. i da time ništa nebi dobili…

 

5.) Izrada nakita (bižuterije) - kako zapravo prijaviti takvo nešto? Obrt ili?

 

…… Izrada nakita – bižuterije se svrstava u djelatnost - 32.13 Proizvodnja imitacije nakita (bižuterije) i srodnih proizvoda, i može se registrirati kao nevezani obrt ( ne treba majstorski ispit – dovoljna srednja stručna sprema).

 

Mislim da je za vas najbolje da registrirate obrt u paušalnom sustavu oporezivanja, kao vaše sporedno zanimanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija