Jump to content

Pokretanje optužbe temeljene na "predpostavkama" i slabim dokazima


Murciano

Preporučene objave

Što učiniti i kako pokrenuti policijsku istragu ili tužbu protiv više ljudi i kaznenih djela za koja je propisana zatvorska kazna od 2-8 godina a da ne ispadne da je prijava lažna ili kleveta.

Fizičkih dokaza nema, osim, nekoliko izjava putem dopisivanja te nekoliko izjava koje upućuju na određenu radnju(također dopisivanjem), i dosta izjava i događaja uživo s malo ili bez svjedoka te dosta drugih radnji i činjenica koje više nego očito upućuju na povezanost svega s krim. djelima?

Hoće li sudac procjeniti vjerodostojnost i povezanost radnji i izjava i hoće li policija pokrenuti istragu kako bi se prikupili dodatni dokazi prije samog suđenja?

Logično je da ti koji su radili ilegalne radnje neće obavještavati druge o svojim djelima niti ih potvrditi a sve upućuje i više nego očito je da su ih napravili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ak se bojiš, pošalji anonimnu kaznenu prijavu, u kojoj što je moguće detaljnije opiši sve te radnje i osobe koje su u igri, njihove uloge i međusobne odnose, te u čemu vidiš da bi se tu moglo raditi o kaznenom djelu. Mislim da bi ti bilo čak bolje da je adresiraš direkt na državno odvjetništvo, jer će je ono nakon toga odmah proslijediti policijskoj postaji sa određenim uputama i okvirnim rokom u kojem bi se trebalo nešto napraviti po toj prijavi. Ovo ti je bolja varijanta, jer policija drugačije "tretira" anonimnu prijavu koja je podnesena njima direktno, od one koja je "spuštena" od državnog odvjetništva sa određenim uputama (iako su te upute većinom paušalne i uopćene, ali ipak).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, pa sad i mene baš tako nešto zanima. Želimo biti uzorni građani i prijavljivati (da ne kažem "cinkariti") sve oko sebe na osnovu klimavih dokaza ili čak bez dokaza , a kad policija i DORH tu prijavu odbace kao neistinitu , onda se pravimo grbavi i vadimo se da smo željeli samo dobro društvu , zajednici , itd... A to što je neka osoba ili osobe morale ići u policiju i odgovarati na neugodna pitanja, dolazak policije u kuću (tko to voli), eto nema veze. Bitno da je sve u redu.

Malo morgen. Ako imaš dokaze prijavi. To ti je čak i obaveza , a ako nemaš - jezik za zube.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoj miješat kruške i jabuke, hasko. Pa nije zadaća građana da prikupljaju dokaze, za to postoje ovlaštene institucije poput državnog odvjetništva te policije kao njihovog instrumenta. Da je po ovom tvojem modelu, pa naši sudovi bi zjapili prazni. Ali, kužim te kaj oćeš reći, misliš na "pacijente" koji nemaju pametnijeg posla pa okolo prijavljuju ljude bezveze, jer je njima dosadno ili su ljubomorni. Ako je netko imao takvo iskustvo, da je bio lažno prijavljen, uvijek ima u toj situaciji pravo da onda tu osobu prijavi za kazneno djelo lažnog prijavljivanja kaznenog djela, pa će onda ta osoba vidjet kako je to kad te policija primi u svoje ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoj miješat kruške i jabuke, hasko. Pa nije zadaća građana da prikupljaju dokaze, za to postoje ovlaštene institucije poput državnog odvjetništva te policije kao njihovog instrumenta. Da je po ovom tvojem modelu, pa naši sudovi bi zjapili prazni. Ali, kužim te kaj oćeš reći, misliš na "pacijente" koji nemaju pametnijeg posla pa okolo prijavljuju ljude bezveze, jer je njima dosadno ili su ljubomorni. Ako je netko imao takvo iskustvo, da je bio lažno prijavljen, uvijek ima u toj situaciji pravo da onda tu osobu prijavi za kazneno djelo lažnog prijavljivanja kaznenog djela, pa će onda ta osoba vidjet kako je to kad te policija primi u svoje ruke.

 

Nisam mislio na konkretno prikupljanje dokaza nego na "dušebrižništvo" pojedinaca koji mogu veliku štetu i neugode prouzročiti nekome , a o tome se recimo , uopće ne piše. U svakom si me slučaju razumio. Imam jedan još uvijek aktualan slučaj, gdje se čovjek srednjih godina navodi kao osoba koja vozi autom maloljetnice , daje im nekakve poklone , a u zamjenu traži seksualne usluge. To su jako teške optužbe . U tome se pojavljuje ime meni jako bliske (maloljetne ) osobe. Srećom , pa su optužbe neosnovane ali se priča u mom kraju već proširila pa me zanima šta institucije poduzimaju u takvim slučajevima po službenoj dužnosti jer se ovakvo nešto može jako zakomplicirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo kaj spominješ je u principu "trač", ali ne bezazlen trač. Gle, po službenoj dužnosti institucije ti tu ne budu ništa poduzimale. Da bi došlo do intervencije nadležnih tijela, do njih na neki način mora "doprijeti glas da je počinjeno kazneno djelo", i to ono koje se progoni po službenoj dužnosti, a to se u pravilu radi podnošenjem kaznene prijave ili nekog pismenog dokumenta koji upućuje na osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo. I članak objavljen u medijima može biti "okidačem" čitave te procedure.

 

Ovo u tvom slučaju je glasina koja kruži u nekoj, očito manjoj sredini. A tak dugo dokle to ostaje na toj internoj razini, nije problem institucija. Vezano uz ovu tvoju osobu (maloljetnu), s obzirom da se takvim pričama implicira da se ta osoba "prodaje", tu bi se radilo o kaznenom djelu protiv časti i ugleda - sramoćenje ili kleveta. Kod oba djela kazneni postupak pokreće se privatnom tužbom, što znači da ova tvoja osoba (jer se tim izjavama šteti njezinoj časti i ugledu), treba podnijeti privatnu tužbu u roku od tri mjeseca od kada je saznala za kazneno djelo i počinitelja. Realnije i lakše za dokazivanje je kazneno djelo sramoćenja. Kleveta je malo teža, jer tamo moraš dokazati da je počinitelj znao da ove glasine koje je iznosio pred drugima nisu istinite, a kod sramoćenja ta činjenica nije bitna, dovoljno je samo da je iznosio izjave koje mogu štetiti časti ili ugledu druge osobe, što kod ovih izjava koje si naveo definitivno stoji. Kazna za oba djela ti je novčana, jer to nisu ozbiljna kaznena djela, ali barem možeš ostvariti moralnu zadovoljštinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu je onda druga stvar u igri - policija po prijavi CSS protiv ove starije osobe, provodi krim obradu jer postoje osnove sumnje da je počinjeno kazneno djelo iz glave kaznena djela protiv spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta - izuzetno osjetljiva glava KZ-a, i tu se mora svaka prijava (pa bila i bezvezna), a pogotovo još kad je adresirana na CSS, promptno i temeljito razmotriti, te provjeriti istinitost navoda u njoj.

 

Ova tvoja osoba (maloljetna), ovdje zapravo ima ulogu žrtve, i ne treba se bojati ničega - ako bude pozvana na razgovor na policiju, biti će pozvana uz prisutnost roditelja ili nekog drugog zakonskog zastupnika, a prema maljoljetnoj osobi (djetetu) uvijek se pristupa vrlo delikatno, pazeći da se ničime ne našteti njeno psihičko zdravlje. Ako pak će postupak otići i dalje, tada će se ispitivanje provesti preko videolinka, i to u pravilu samo jednom, iznimno dvaput.

 

Ali ak tu nema nikakve istine, kak si napisao, već je riječ o lažnoj prijavi, sve bude završilo na policiji odnosno državnom odvjetništvu. Znam da ti to gledaš kao gnjavažu, ali riječ je o delikatnoj situaciji, i ljudi samo rade svoj posao. Nemoj to uzimat osobno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nakon savjeta od G-mana, otišao sam osobno prijaviti i našetavati se na općinski pa na USKOK i na kraju su slučaj uzeli u USKOKu, što će biti od toga još se ne zna. No definitivno ljudi na sudovima ljude ozbiljnije shvaćaju i spremni su poslušati za razliku od policijskih inspektora koji očekuju da im se prinese riješen slučaj.

 

Sad imam dodatno pitanje. Za sve prijavljeno država preuzima progon u svrhu kažnjavanja, no pošto sam bio također oštećen svim tim djelima želio bi ako je moguće i dobiti neku odštetu. Savjetovali su da uzmem odvjetnika. Zanima me koja je procedura, dali ja sa svojim odvjetnikom paralelno sudjelujem u svemu ili nakon eventualne presude DO na temelju njihove presude samo potražim odštetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sve prijavljeno država preuzima progon u svrhu kažnjavanja, no pošto sam bio također oštećen svim tim djelima želio bi ako je moguće i dobiti neku odštetu. Savjetovali su da uzmem odvjetnika. Zanima me koja je procedura, dali ja sa svojim odvjetnikom paralelno sudjelujem u svemu ili nakon eventualne presude DO na temelju njihove presude samo potražim odštetu?

 

Vi ćete imati pravo sudjelovati u kaznenom postupku (ako do njega dođe) kao oštećenik, putem odvjetnika kao opunomoćenika. Položaj i prava oštećenika regulirani su vam u čl. 47.-54. Zakona o kaznenom postupku. Da ne duljim, jedno od prava vam je i da potražujete naknadu štete kroz imovinsko-pravni zahtjev. Pretpostavka dosuđivanja tog zahtjeva vam je osuđujuća presuda + da je on kroz kazneni postupak jasno dokazan, dakle da po njemu ne treba izvoditi nikakve daljnje dokaze, što opet zavisi o kakvoj je šteti uopće riječ (imovinskoj ili neimovinskoj) te kojim je djelima ona nanesena. Ako pak bi vas sud sa imovinsko-pravnim zahtjevom uputio u parnicu, tada (ako je osuđujuća presuda), raspravljat ćete samo o osnovama i visini naknade štete odnosno tzv. pravične novčane naknade (kod neimovinske štete), jer je parnični sud vezan presudom kaznenog suda o krivnji okrivljenika za počinjena kaznena djela, pa imate dokazane osnovne pretpostavke štete - štetu i štetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel može laički?

Znači ja moram imati odvjetnika i za ovo što bi eventualno USKOK ili DO pokrenuli suđenje po "službenoj dužnosti"? Mislio sam da je državni tužitelj ujedno i moj opunomoćenik ili da je na mojoj strani?!

 

Što se tiče odštete bila bi neimovinske prirode(nastala šteta narušavanjem više ljudskih prava, tjelesnih ozljeda itd. - najbolje opisano pod "Zloporaba položaja i ovlasti" te "Mučenje i drugo okrutno...", "Mito.." itd). Situacija je takva da su te ozljede nastale prije više od 3 mjeseca što je bio rok za podizanje optužbe(iako ima i lomova) no cijela priča je povezana i proteže se kroz duži period, zadnja radnja optuženičke grupe je bila prije manje od 2 mjeseca. Koliko sam shvatio rok zastare kreće od zadnje radnje.

Još bi naglasio da nebi želio tu odštetu od Lijepe Naše nego od optuženika, da ih se uz kazne odere i po đepu jer u suprotnom me odšteta niti ne zanima, nije mi do novaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ja moram imati odvjetnika i za ovo što bi eventualno USKOK ili DO pokrenuli suđenje po "službenoj dužnosti"? Mislio sam da je državni tužitelj ujedno i moj opunomoćenik ili da je na mojoj strani?!

 

Državni odvjetnik nije ničiji opunomoćenik. On je na "vašoj" strani, ali samo glede pitanja koje se odnose na kazneni postupak. Potraživanje naknade štete (kroz imovinsko-pravni zahtjev) nije izvorno pitanje koje se tiče kaznenog postupka, a imajući u vidu prirodu nanesene štete u vašem slučaju, sud će vas sa imovinsko-pravnim zahtjevom uputiti u parnicu, gdje više nema državnog odvjetnika, jer to niti nije njegov posao.

 

Što se tiče odštete bila bi neimovinske prirode(nastala šteta narušavanjem više ljudskih prava, tjelesnih ozljeda itd. - najbolje opisano pod "Zloporaba položaja i ovlasti" te "Mučenje i drugo okrutno...", "Mito.." itd). Situacija je takva da su te ozljede nastale prije više od 3 mjeseca što je bio rok za podizanje optužbe(iako ima i lomova) no cijela priča je povezana i proteže se kroz duži period, zadnja radnja optuženičke grupe je bila prije manje od 2 mjeseca. Koliko sam shvatio rok zastare kreće od zadnje radnje.

 

Ako je u pitanju stjecaj kaznenih djela, rok zastare računa se odvojeno za svako kazneno djelo, jasno od počinjenja samog djela.

 

Još bi naglasio da nebi želio tu odštetu od Lijepe Naše nego od optuženika, da ih se uz kazne odere i po đepu jer u suprotnom me odšteta niti ne zanima, nije mi do novaca.

 

Pa naravno da ćete je potraživati od okrivljenika. Što se tiče ovog "deranja po džepu", to zavisi o kojim kaznenim djelima se radi, a vezano uz mogućnost koju će sud imati glede kažnjavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod oba djela kazneni postupak pokreće se privatnom tužbom što znači da ova tvoja osoba (jer se tim izjavama šteti njezinoj časti i ugledu), treba podnijeti privatnu tužbu u roku od tri mjeseca od kada je saznala za kazneno djelo i počinitelja.
Zašto je postavljen taj rok od 3 mjeseca? Znači li to da ako netko nekoga npr. žestoko uvrijedi, osramoti, okleveće i sl., a uvrijeđeni prijavi to djelo nakon četiri mjeseca, sve pada u vodu? Nikom ništa? Gdje se može pročitati nešto više o takvim propozicijama i rokovima?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto je postavljen taj rok od 3 mjeseca? Znači li to da ako netko nekoga npr. žestoko uvrijedi, osramoti, okleveće i sl., a uvrijeđeni prijavi to djelo nakon četiri mjeseca, sve pada u vodu? Nikom ništa?

 

Tako je. Tzv. verbalni delikti (uvreda, sramoćenje i kleveta) nisu prioritet u kaznenom pravu, jer se njima povređuje isključivo čast i ugled pojedinca (čak se razmišljalo svojedobno i o njihovom izbacivanju iz kaznenog prava), stoga i ovaj 3-mjesečni rok, jer ako je netko zaista povrijeđen ovim kaznenim djelima, reagirat će promptno, neće čekati "100 godina" da se sjeti i podnese privatnu tužbu.

 

Gdje se može pročitati nešto više o takvim propozicijama i rokovima?

 

Čl. 147. - 151. Kaznenog zakona, te čl. 60. - 63. Zakona o kaznenom postupku.

 

Jasno, ovo što sam napisao vrijedi isključivo za kazneni postupak. Nema nikakvog utjecaja na pokretanje parnice radi naknade štete prema pravilima Zakona o obveznim odnosima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija