Jump to content

Zamolba za pomoć i odgovor oko kaznenog djela prijetnje!


posteni

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

U pijanom stanju sam napravio kazneno djelo prijetnje (članak 139., stavak 2. i 3. Kaznenog zakona) prema policijskim službenicima putem interneta. Odredilo mi se vještačenje ubrojivosti i psihijatar je dao svoje mišljenje da sam za to kazneno djelo bio neubrojiv i da će mi se odrediti prisilni smještaj. Prije toga sam bio u psihijatrijskoj bolnici mjesec dana koje sam dobro proveo.

 

Mene zanima, jesam li za to kazneno djelo mogao dobiti uvjetnu kaznu ili je bolje da sam neubrojiv za to kazneno djelo pa da odem na liječenje?

I još me zanima hoću li imati dosje, može li se ubrojivost vratiti (jer inače nisam opasan za okolinu) i putem kojeg Zakona i koliko bih dugo mogao biti u bolnici na nekom neforenzičkom odjelu jer nisam kriminalac?

Ukratko, koja solucija za mene kao mladu osobu željnog života bi bila najbolja tako da se na sudu mogu izjasniti mada sam već prihvatio navedene činjenice u Državnom odvjetništvu?

 

U slučaju nekakvih nejasnoća molim Vas da me dodatno pitate.

 

Hvala Vam svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mene zanima, jesam li za to kazneno djelo mogao dobiti uvjetnu kaznu ili je bolje da sam neubrojiv za to kazneno djelo pa da odem na liječenje?

 

Ovo je sada bespredmetno za raspravljati. Vještak je utvrdio da ste bili neubrojivi, to će ponoviti na sudu, i sud će donijeti tzv. "utvrđujuću" presudu, kojom će utvrditi da ste počinili kazneno djelo prijetnje u neubrojivom stanju, uz preciziranje duševnih smetnji koje su rezultirale neubrojivošću kod vas tempore criminis. Također, sud će vam odrediti i prisilni smještaj u psihijatrijskoj ustanovi, a u trajanju koje će predložiti psihijatar koji vas je i pregledao te predložio da vas se prisilno smjesti. To će biti par mjeseci, možda čak i samo mjesec dana, zavisno o stajalištu psihijatra. Nemojte se bojati toga, to vam je i u interesu, da ozdravite i više ne ponavljate ovakve stvari.

 

I još me zanima hoću li imati dosje, može li se ubrojivost vratiti (jer inače nisam opasan za okolinu) i putem kojeg Zakona i koliko bih dugo mogao biti u bolnici na nekom neforenzičkom odjelu jer nisam kriminalac?

 

Utvrđujuća presuda vrsta je osuđujuće presude, i ući će u vaš "dosje", odnosno izvadak iz kaznene evidencije, tamo će stajati da ste djelo prijetnje počinili u neubrojivom stanju. Ubrojivost se ne može "vratiti", uostalom to je pitanje već riješeno preko stava psihijatra, koje će on, kako sam već naveo, ponoviti i na sudu, a sud će ga naravno uvažiti, jer u predmetima poput vašeg, sud je zapravo "servis", a pravi "sudac" je vještak psihijatar, čije mišljenje sud prihvaća gotovo bez rezervi. Zakon koji vas zanima je Zakon o zaštiti osoba s duševnim smetnjama (NN br. 11/97, 27/98, 128/99, 79/02), a što se roka tiče, već sam vam odgovorio. I nije baš da niste opasni za okolinu, jer inače vještak ne bi predlagao prisilni smještaj.

 

Ukratko, koja solucija za mene kao mladu osobu željnog života bi bila najbolja tako da se na sudu mogu izjasniti mada sam već prihvatio navedene činjenice u Državnom odvjetništvu?

 

Vas se tu neće puno pitati, ali doista vam je u interesu da odete na mjesec-dva u tu ustanovu i tamo zajedno s ljudima koji imaju iskustva radite na tome da ozdravite. Bit će bolje za vas, vjerujte. Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru G-man.

 

Još Vam želim samo napomenuti da sam potencijalno opasan za sebe i za okolinu te je zbog toga vještak zatražio prisilni smještaj.

Još me samo zanima, da nije došlo do vještačenja ubrojivosti i proglašenja iste bih li mogao dobiti uvjetnu osudu sukladno mojoj prijetnji (tako da na sudu možda zatražim mišljenje drugog vještaka da je došlo do samoskrivljene neubrojivosti, odnosno ubrojivosti)?

I zanima me hoću li zbog te neubrojivosti biti stalno proglašen neubrojivim ili samo za taj prvi slučaj prijetnje, tj. hoću li negdje ostati zakinut zbog te neubrojivosti u životu? Recimo, da ne mogu sklopiti brak? Tj. je li to trajno stanje?

Ne mislim na poslovnu nesposobnost, nego baš na to pitanje neubrojivosti.

 

Još Vam jednom od srca zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema problema, posteni...

 

Još me samo zanima, da nije došlo do vještačenja ubrojivosti i proglašenja iste bih li mogao dobiti uvjetnu osudu sukladno mojoj prijetnji (tako da na sudu možda zatražim mišljenje drugog vještaka da je došlo do samoskrivljene neubrojivosti, odnosno ubrojivosti)?

 

Ako vam je ovo prvo kazneno djelo, najvjerojatnije bi prošli sa uvjetnom osudom (moja procjena je 1 godina s rokom kušnje od 2 ili najviše 3 godine), ili u najgoroj varijanti sa radom za opće dobro - znači izrečena bi se kazna zatvora zamijenila radom za opće dobro.

 

A ovo da bi tražili mišljenje drugog vještaka - moram priznati da za ovakav slučaj još nisam čuo, da bi okrivljenik išao kontra stava vještaka koji smatra da je bio neubrojiv u trenutku počinjenja djela. Obično je suprotna situacija, jer činjenica neubrojivosti je zapravo činjenica u vašu korist. Možete probati zahtijevati drugo vještačenje, međutim morali bi imati opravdani razlog za takav zahtjev, kojeg prema onome što ste naveli, ne vidim. Jer ako ćete reći da je razlog u tome što vi ne želite u tu ustanovu, tada će takav vaš zahtjev sigurno biti odbijen. Savjetujem vam da pokušate radije iskazati spremnost da se podvrgnete tom postupku, pokažite da razumijete zašto morate u tu ustanovu i da ste spremni maksimalno surađivati na ozdravljenju, ali isto tako naglasite sudu i psihijatru da imate svoj vlastiti život kojem bi se htjeli čim prije vratiti, te da osjećate da sada ovim prisilnim smještajem gubite tu neku samostalnost i slobodu, pa zato molite da taj rok prisilnog smještaja ipak bude čim je kraći mogući. Dobra volja i razumnost će vam donijeti daleko više, negoli da izlazite sa nekim, pomalo čudnim zahtjevima. Tada će i sud vidjeti da ima posla s osobom koja jeste zeznula, ali shvaća to i želi učiniti sve kaj može da to popravi.

 

I zanima me hoću li zbog te neubrojivosti biti stalno proglašen neubrojivim ili samo za taj prvi slučaj prijetnje, tj. hoću li negdje ostati zakinut zbog te neubrojivosti u životu? Recimo, da ne mogu sklopiti brak? Tj. je li to trajno stanje?

 

Ovdje doista nemate razloga za brigu. Činjenica neubrojivosti biti će utvrđena samo u odnosu na konkretno kazneno djelo koje ste počinili (tako je kod svakog kaznenog djela), dakle neće dovesti do "trajnog stanja". Jedino će ova situacija biti zabilježena u vašem zdravstvenom kartonu, ali to je uobičajena procedura rada zdravstvenih djelatnika i neće imati posljedice po vaša neka druga prava. Točno ste napisali - poslovna sposobnost je nešto sasvim drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, da još postavim jedno pitanje kao zaključak na ovu temu.

 

U slučaju da sve ovo završi, budem neubrojiv za taj slučaj prijetnje i (ne daj Bože) ponovno počinim nekakvo kazneno djelo, hoće li mi se onda moći izreći uvjetna kazna jer se ovo svodi na to da osoba nije kriva jer je bila neubrojiva.

Nadam se da shvaćate. Ukoliko opet bude možda kakvih komplikacija oko nekakvog kaznenog djela na ovu neubrojivost, može li mi se onda izreći uvjetna osuda i kada prođe vrijeme provjeravanja te uvjetne osude opet uvjetna osuda ili se ona izriče samo jednom nakon neubrojivosti?

 

Nikako ne mislim više činiti kaznena djela (nije ni ovo bilo namjerno) ali pitanje samo postavljam tako da znam na čemu bih u budućnosti mogao biti.

 

Tnx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svako kazneno djelo je posebnost sama za sebe, i uvijek se na taj način pristupa rješavanju "zagonetke" je li ili nije počinjeno kazneno djelo. Dakle, u slučaju vašeg eventualnog ponovnog činjenja djela (ali probajte da to ne radite više), pitanje eventualne neubrojivosti bi se ponovno utvrđivalo na način na koji se sada utvrđuje. Znači, činjenica da ste ranije počinili neko djelo u neubrojivom stanju ne bi indicirala neubrojivost i u ovom novom slučaju, već bi je bilo potrebno ponovno utvrditi. Ako bi ona bila ponovno utvrđena, postupilo bi se opet na način na koji će se postupiti sada, ali u malo rigoroznijoj formi (dužem boravku u ustanovi), s obzirom da bi se radilo o ponavljanju s vaše strane, što bi predstavljalo veći rizik.

 

Što se kazni tiče, tu sud uvijek mora pristupiti identično, znači utvrditi sve olakotne i otegotne okolnosti, te njihovom valorizacijom doći do kaznenopravne sankcije kojom će se najbolje postići ciljevi generalne i specijalne prevencije. Ova "ranija" neubrojivost pritom neće biti od utjecaja na izbor vrste i mjere kaznenopravne sankcije, dakle moći će vam se izreći uvjetna osuda ili recimo rad za opće dobro, naravno ovisno o težini tog drugog djela i svim okolnostima njegova počinjenja.

 

Ali nemojte si više dozvoliti tako nešto, život je prekratak da ga provodite na taj način. Ozdravite, stavite ovo iza sebe i onda nastavite normalno živjet dalje. Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

G-man, molim Vas za još jedan odgovor na sljedeće pitanje.

 

Kada cijeli ovaj slučaj završi, hoću li negdje biti zakonski, odnosno pravno zakinut da ne mogu obavljati određenu dužnost, recimo dužnost policajca ili raditi u nekoj od državnih službi?

 

Pitam samo da znam kakve će biti pravne posljedice svega ovoga.

 

Hvala Vam još jednom!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako dođe do tzv. utvrđujuće presude (znači ako će biti ispunjeni uvjeti za vaš smještaj u zdravstvenu ustanovu sukladno procjeni vještaka), ona će svakako ostati zabilježena, jer riječ je o specifičnoj varijanti osuđujuće presude, ali ne u izvatku iz kaznene evidencije (prije sam vam krivo napisao :tikvan:), budući da relativno friški Zakon o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji takvo što ne predviđa. Znači, "dosje" će biti čist, a jednako će biti i sa uvjerenjem o nekažnjavanju, kada presuda postane pravomoćna.

 

Policija će vas također imati zabilježenog u svojim evidencijama, a ako bi danas-sutra baš u policiji htjeli zasnovati radni odnos, to bi onda mogao biti problem. Negdje drugdje, smatram da ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morat ću još poraditi na sebi tako da me možda i oslobode presude.

 

Gospodine, ako bude još kakvih pitanja slobodno Vam se javim..

 

Ma nema problema Posteni...

 

Naravno, javite se slobodno, ako ću znati odgovor na vaše pitanje, odgovorit ću vam. Ako ne, onda bar mišljenje napisati. I dobro rezonirate, poradite na sebi, iskažite napredak, pa će i psihijatar adekvatno tome dati svoje mišljenje, što će i inače biti ključno za odluku suda. Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija