Jump to content

Oporuka i nasljednici u inozemstvu


Eliana

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Bliska osoba s kojom nisam u srodstvu oporučno mi je ostavila svu svoju imovinu. Nakon njene smrti, javna bilježnica je rekla da, bez obzira na postojanje oporuke, ona mora na ostavinsku raspravu pozvati sve koji bi bili zakonski nasljednici u slučaju da oporuka ne bi postojala. A tu se radi o jednoj sestri i desetak nećaka koji svi žive u inozemstvu. Nitko od njih ne govori hrvatski, i ja im ne znam ni puna imena, a kamoli adrese.

Što se tiče imovine koja bi bila predmet ostavinske rasprave, tu se radi samo o pokretninama (nešto novca na štednji), pa je bilježnica konstatirala da se rasprava niti ne mora održati. Rekla sam joj da ću probati nekako doći do adresa nasljednika i javiti joj, međutim, to mi nije uspjelo, pa sam joj telefonski javila da odustajem od ostavinske rasprave. No, ona mi je svejedno poslala pismeni poziv za raspravu. Pitala bih sve koji se razumiju u to - što se čini u takvim situacijama kad imena i adrese eventualnih nasljednika nisu poznate (i oni su svi u inozemstvu)? I jesam li dužna plaćati bilo kakve troškove ako odustajem od ostavinske rasprave?

Unaprijed najljepše zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oporučni ste nasljednik i morate dobiti šoziv za raspravu.

ako date pismenu izjavu da odustajete od nasljedstva

niste obvezni platiti troškove javnog bilježnika .

treba prvo provjeriti dali je ostaviteljica imala dugova .

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na Vašem odgovoru.

Inače, ja ne bih željela odustati od nasljedstva, ali je bilježnica to praktički isforsirala jer se ponijela kao da sam joj ja dužna pribaviti adrese zakonskih nasljednika, što ja nisam uspjela. Možete li mi možda reći što se može učiniti po tom pitanju (mislim - kad se zakonskim nasljednicima ne mogu poslati pozivi jer su njihove adrese i puna imena nepoznati)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pismeno se očituj da nemaš spoznaje o imenima mogućih nasljednika i njihovoj adresi.

postoje službeni kanali (državni organi) pa neka traži.

ali to je skup posao koji će neko morati platiti. jedina si poznata nasljednica.

 

ja bi ipak provijerio (tražio od javnog bilježnika )moguća dugovanja ostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala.

Nema nikakvih dugovanja, u to sam sigurna. Radi se o starijoj gospođi koju sam poznavala čitav svoj život. A i štednja koja bi bila predmet rasprave, ustvari je skroman iznos novca. Odustat ću od svega jer će troškovi na kraju biti veći. Jedino se još nadam da me neće tražiti nekakve ovjere tih izjava koje moram dati. Valjda ne kad bih to potpisala na licu mjesta, odnosno kod nje... Ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija