Jump to content

Grobnica-problem


čudo

Preporučene objave

Štovani.

U nizu nejasnoća i problema pred kojima sam, evo još jednog.

Naime, radi se o tome da je moja tetka, koja nema djece, nakon smrti svog supruga sa bratom svoga pokojnog supruga, potpisala jedan dogovor, koji ću prepisati u cijelosti, da znate o čem se radi:

 

 

 

 

Braćaxxxxxxxxxsagradili su dogovorno za sebe i svoje potomke grobnicu koja je dovršena u grubim cementnim radovima, poslije smrti xxxxxx (supruga moje tetke-moja opaska) prelazi se na investiciju nadgrobnog spomenika te utvrđuju slijedeći

 

DOGOVOR

 

1.Grobnica je zajedničko vlasništvo braće xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxx koji su i jedini investitori.

 

2.Grobnica jedna cjelina nedjeljiva i kao takvana svaku promjenu treba da postoji zajednički dogovor.

 

3.Desna strana od xxx je xxx a lijeva od xxx je xxx

 

4.Grobnica je prema želji oba vlasnika sagradjena za njihov vječni mir i kao takova ne može biti predmet ostavštine trećim licima

 

5. U slučaju spora po ovom dogovoru, nadležan je Općinski sud u xxxx

 

 

U xxxxxxxxx dne xxxxx 1xxx godine

 

 

xxxxxxxxxx xxxxxxxxx

Potpis moje tetke Potpis brata supruga od

moje tetke

 

-------------------------------------------------

 

Druga strana je ovakav dogovor od moje tetke ishodila u strahu da njen brat, moj otac (sada pokojni) i njeni nećaci (ja i moj brat) koji smo u ovom času jedini zakoniti nasljednici moje tetke, ne bi imali prava na nasljeđivanje dijela grobnice koji koristi tetka.

 

U međuvremenu, brat od supruga moje tetke umire, i njegova djeca su pretpostavljam kroz ostavinsku raspravu, već postali korisnici njihova dijela grobnice.

 

 

Prelistavajući malo Zakon o grobljima, nigdje ne nalazim da se može u nasljedstvu isključiti zakonite nasljednike.

Nadalje, u gornjem DOGOVORU spominje se grobnica kao vlasništvo, a nitko nije vlasnik već Zakon koristi termin korisnici, a vlasnik je koliko shvaćam, tijelo lokalne samouprave nadležno za upravljanje grobljem.

Mene i mog brata nasljeđivanje korištenja grobnice interesira isključivo kao obveza skrbi za svoje pokojne pretke, pa me interesira, može li po vašem mišljenju, ovako sročen dogovor onemogućiti mene i mog brata, nakon smrti naše tetke na nasljeđivanje korištenja polovine grobnice?

Još više sam zabrinut, jer sam negdje u Zakonu o grobljima pročitao čak mogućnost prodaje od strane nadležnog vlasnika nekorištene grobnice, koja se ne koristi i nema korisnika. Ta spoznaja, u možebitnoj nemogućnosti nasljeđivanja korištenja grobnice, "ubila" bi me.

 

Mislim da sam dovoljno pojasnio problem, ako treba još koji podatak, dapače.

 

 

Zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fizičke osobe su korisnici grobnih mjesta i vlasnici su nadgrobnih uređaja (grobnica, spomenika, grobnih ploča). Zemljište koje zauzima grobno mjesto dodijeljeno je korisnicima na korištenje na neodređeno vrijeme. Dakle, korisnici nisu vlasnici zemljišta na kojem se nalazi grobno mjesto nego im je zemljište samo dodijeljeno na korištenje..

Ukoliko je pokojnik bio korisnik groba potrebito je od nadležne uprave groblja ishoditi Izvadak iz grobnog očevidnika koji služi za ostavinski postupak.

Buduci da je ostavitelj bio nosilac prava koristenja,onda valja naglasiti da se pravo korištenja nasljeđuje u ostavinskom postupku iza osobe koja je u grobnoj evidenciji upisana kao korisnik grobnog mjesta.

Članak 5.ZN

(1) Tko je naslijedio neku osobu, njezin je sveopći pravni sljednik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesam li dobro razumio, ako u grobnom očevidniku postoji zabilježeno pravo korištenja dijela grobnice, a vezano na članak 5. ZN, vi tvrdite da bez obzira na gore spomenuti dogovor, ima se pravo na ostavinskoj postati nasljednikom korištenja dijela spomenute grobnice.

Da li sam u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se ispričavam, ali čini mi se da se se nismo razumjeli?! Nema se koga izbacivati, sve je čisto, moja tetka je korisnik polovine grobnice, i to je dio njene imovine, koju valjda netko nakon njene smrti nasljeđuje.

Ono što sam želio pitati je samo to, da mi se na osnovu matrix-ovog odgovora potvrdi gornje pitanje, jer sam razumio da bez obzira na potpisani dogovor, ima se pravo naslijediti korištenje polovine grobnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija