Jump to content

molim vas poomoc,savjet!!!


kattaa

Preporučene objave

pozdrav..rodila sam prije 10ak dana ..naime ja sam vec upisala dijete u maticni ured pod svojim prezimenom.otac djeteta nije zelio brinut o njemu pa smo prekinili jos dok sam bila trudna..bili smo samo u vezi nikakav brak..sada me on prijavio czss da mu ne dopustam da vida dijete.. ja ga ne zelim u svom i djetetovom zivotu .. moje pitanje je da li on mene moze ikako natjerat (ako bi dobio skrbnistvo zajednicko) da djetetu dam njegovo prezime??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nije upisan kao djetetov otac nema nikakva prava.

kao i svaki drugi stanovnik ove planete.

centru poslati dopis da on nema pravni interes. nije stranka u postupku.

 

kad bude upisan kao otac ili se to utvrdi sudskim putem

ima prava i obvezu brinut se o djetetu (plaćat alimentaciju).viđati djete .

tražiti skrbništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nije upisan kao djetetov otac nema nikakva prava.

kao i svaki drugi stanovnik ove planete.

centru poslati dopis da on nema pravni interes. nije stranka u postupku.

 

kad bude upisan kao otac ili se to utvrdi sudskim putem

ima prava i obvezu brinut se o djetetu (plaćat alimentaciju).viđati djete .

tražiti skrbništvo.

a ako bi dobio skrbnistvo moram li ja upisati djetetu njegovo prezime ako to bude trazio(a hoce)

ili moze ostat na mojem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ako bi dobio skrbnistvo moram li ja upisati djetetu njegovo prezime ako to bude trazio(a hoce)

ili moze ostat na mojem

 

Bovu vam je već objasnio bit priče. U ovom trenutku, vi ste jedini roditelj (pravno gledajući) djeteta, te ste kao takvi odredili ime djetetu, na način koji ste htjeli. Dakle, dijete je već dobilo svoje osobno ime - upisano je pod vašim prezimenom te imenom koje ste joj (mu) odabrali.

 

Ako bi otac djeteta sudskim putem tražio utvrđivanje očinstva, te s time uspio, tada vam, glede mogućnosti promjene osobnog imena djeteta, citiram čl. 7. Zakona o osobnom imenu - "Maloljetnom djetetu promijenit će se osobno ime na zahtjev oba roditelja ili posvojitelja, a na zahtjev skrbnika uz suglasnost nadležnog centra za socijalnu skrb.

 

Osobno ime maloljetnog djeteta čiji roditelji nisu u braku, promijenit će se na zahtjev roditelja kod kojega dijete živi ili kojemu je povjereno sukladno pravomoćnoj sudskoj odluci, uz suglasnost drugog roditelja.

 

U slučaju nepostojanja suglasnosti drugog roditelja iz stavaka 1. i 2. ovog članka, nadležni centar za socijalnu skrb će na zahtjev roditelja koji traži promjenu osobnog imena, utvrditi je li zatražena promjena osobnog imena u interesu djeteta. Rješenje nadležnog centra za socijalnu skrb roditelj će priložiti zahtjevu za promjenu osobnog imena djeteta."

 

Drugim riječima, prije svega postavlja se pitanje da li će on uopće biti u pozicij tražiti promjenu osobnog imena djeteta, a čak i da dođe u tu poziciju i traži promjenu imena, a vi se s time ne složite, do promjene bi moglo doći jedino u scenariju da CSS odluči da je to u interesu djeteta. A kako bi oni mogli odlučiti u takvoj varijanti, da vam bilo kaj velim, bilo bi to čisto nagađanje s moje strane, jer sa tom praksom CSS-a nisam upoznat. Možda neko drugi ovdje je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a ako bi dobio skrbnistvo moram li ja upisati djetetu njegovo prezime ako to bude trazio(a hoce)

ja ga ne zelim u svom i djetetovom zivotu

Prema vašem upisu u prvoj objavi, vaš problem očito nije prezime.

Onog trenutka kad (naravno, ako zatraži utvrđivanje očinstva odlukom suda) očinstvo bude upisano, imat će pravo roditeljske skrbi nad djetetom upravo koliko i vi, bez obzira živjeli zajedno ikad ili nikad, bilo braka ili ne bilo, prije, za vrijeme ili poslije.

 

Pokušajte porazmisliti o brisanju iz glave onog što ste izjavili na samom početku cit. "ja ga ne želim u svom i djetetovom životu", jer za sebe smijete birati, ali za dijete niste (niti ćete biti) ovlašteni raditi takav izbor isključivošću.

 

U djetetovom životu će nakon toga vrlo lako biti prisutan, a ako se tome budete protivili, posljedice možete još lakše snositi vi, jer to ide u paket vašeg (ne)razumjevanja djetetovih potreba. U vašem će biti prisutan onoliko koliko kao majka djeteta budete s ocem spremni dogovarati sve ono što djetetu treba (a to nije samo novac za uzdržavanje i poneko viđanje reda radi iako se nerjetko na to svede), a ako na to ne budete spreni onda će sasvim lako i u vašem životu biti prisutan nešto više nego ste možda zamišljali, barem dok se i to ne riješi.

 

Naime, nije nužno da dvoje odraslih ljudi žive u međusobnoj ljubavi i skladu da bi djetetu bili mama i tata, nužno je da su dovoljno uljudni, okrenuti djetetovim potrebama i što pravilnijem razvoju kojem je jedan od bitnih djelova ostvaren djetetov odnos sa oboje roditelja (naglasak na riječi "djetetov", ne vaš međusobni partnerski).

Preporučam da počnete od toga, jer ste svojom izjavom dali naslutiti budući (nimalo rijedak) problem koji nema veze s djetetovim prezimenom (iako će možda biti jedna od stavki), a ni s djetetom samim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija