Jump to content

Pretres stana, ne otvaraj!


Jumper07

Preporučene objave

Ne u svakoj...

 

Čl. 74. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima -

 

"(1) Policijski službenik može bez pisanog naloga ući i obaviti pregled tuđeg doma i s njim povezanih prostora ako:1. to držatelj stana ili stanar traži,

2. je to prijeko potrebno zbog poziva u pomoć,

3. je to prijeko potrebno radi otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega,

4. radi izvršenja naloga o dovođenju.

 

(2) Policijski službenik može ući i obaviti dokazne radnje u tuđem domu pod uvjetima i na način propisan posebnim zakonom.

 

(3) Prilikom postupanja prema ovom članku, ako na drugi način nije moguće ući u dom, policijski službenik može nasilno otvoriti dom ili za ulazak koristiti nužni prolaz kroz prostore u posjedu druge osobe. Policijski službenik će, ako u domu zatekne dijete, prema djetetu postupati posebno obzirno i prema potrebi o radnji obavijestiti nadležni centar za socijalnu skrb.

 

(4) Policijski službenik o radnjama iz ovog članka sastavlja pisano izvješće te izdaje potvrdu o ulasku i obavljenom pregledu."

 

Čl. 112. Pravilnika o načinu postupanja policijskih službenika -

 

"Policijski službenik će, ukoliko to okolnosti dopuštaju, prije ulaska u tuđi dom i s njime povezan prostor prikupiti podatke potrebne za ocjenu postoje li zakonske pretpostavke za ulazak, kao i podatke o mogućim opasnostima, identitetu držatelja stana, stanara i drugih prisutnih osoba, kao i druge dostupne podatke od značaja za obavljanje policijskih poslova i primjenu policijskih ovlasti.

 

Ako policijski službenik procijeni da ne postoje opasnost za ulazak u dom i s njime povezan prostor od držatelja stana ili stanara zatražiti će njegovu nazočnost pri ulasku i pregledu doma.

 

Ako postoje razlozi za ulazak u tuđi dom i s njime povezan prostor, policijski službenik može nasilno ući u dom ili zatvorene prostorije doma radi otklanjanja izravne opasnosti. Policijski službenik će prilikom nasilnog ulaska u tuđi dom postupati na način da uzrokuje najmanju moguću štetu. Kada to okolnosti dozvoljavaju za nasilni ulazak može koristiti pomoć stručne osobe koja će otvoriti vrata (bravara) ili posebnih sredstava (vatrogasna postrojba, specijalna i interventna policija).

 

Ukoliko policijski službenik prosudi da bi osobe zatečene u tuđem domu mogle pružiti aktivan ili pasivan otpor, zatečenim će osobama izdati upozorenje, narediti njihovo udaljenje za prijeko potrebno vrijeme ili im privremeno ograničiti pristup na određeni prostor.

 

Policijski službenik o radnjama iz ovog članka sastavlja pisano izvješće te izdaje potvrdu o ulasku i obavljenom pregledu tuđeg doma i s njime povezanog prostora. Policijski službenik će u slučaju ulaska u tuđi dom na temelju stavka 3. ovog članka bez nazočnosti vlasnika ili držatelja stana nakon obavljenog ulaska na pogodan način (pečaćenjem ulaznih vrata, stavljanjem nove brave i sl.) osigurati od pristupa neovlaštenih osoba, a na vidnom mjestu u domu ili na vratima doma ostavit će Potvrdu o ulasku.

 

Obrazac potvrde o ulasku i obavljenom pregledu tuđeg doma iz stavka 5. ovoga članka sastavni je dio ovog Pravilnika."

 

 

Ali, ako se mislite nadmudrivati s njima, to je bitka koju ne možete dobiti. Motrit će na stan, a vi ćete prije ili kasnije, morati izaći. Samo je pitanje vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na stručnom odgovoru, mislim da sam shvatio o čemu se radi...dakle, ljudi, ako vam policijski službenik dođe na vrata, nemojte otvarati u slučaju kada ne kršite "Čl. 74. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima" znači ne želite ubiti ili ozljediti svoje ukućane, ako niste sami ili je vaš stanodavac to izričito tražio i ako ne postoji nalog za vašim uhićenjem. Nadam se da će protuprovalna vrata odraditi zadatak na "razini", monetarne vrijednosti, u slučaju da ipak odluče napraviti suprotno. U principu ako se ne bavite dilanjem i proizvodnjom veće količine "zabranjene tvari" možete biti sigurni, zato što mislim da policija ima pametnijeg posla od traženja jedne biljke "na balkonu". Budući da stvarno postoje medicinski razlozi za korištenje iste (podočnjaci do poda, nemogućnost mirnog sna, anksioznost itd.) mislim da bi trebalo dozvoliti uzgoj barem jedne "dotične" pa čak i ako je to zabranjeno zakonom, zato što Policija sprovodi zakon i naša sudbina je u Njihovim rukama. S obzirom da se u današnje vrijeme sve više prepoznaje kvalitativna vrijednost navedene mislim da bi najbolji način borbe protiv kultova mafije, većih pa i manjih dilera bio način da se dozvoli osobni uzgoj jer iskreno, najiskrenije JA ne želim davati novce za bombe i oružje u meksiku, NE želim podupirati mafiju i crno gospodarstvo, NE ŽELIM davati novce za svjesno ubojstvo djece, žena, građana planeta Zemlje. Mislim da postoji daleko jednostavniji način za borbu protiv narko miljea i mislim da sam u pravu kad kažem dozvolite nam da se borimo protiv ovih pa usuditi ću se reći "Gadova" koji koriste lijek za svoju osobnu zadovoljštinu, crne poslove i profit. Nadam se da ćete me ispraviti ako sam u krivu, ali ovo je moj stav i moje uvjerenje i ne želim nikome zlo, naprotiv, iznimno sam poštena, dobra i susretljiva osoba i smatram da je jedini način borbe protiv ove vrste kriminala onaj jednostavniji. Naravno nećemo dozvoliti ljudima da se "gruvaju" u žilu, tako da odmah skratim i odvedem ovu temu s onog skeptičnog, kompliciranijeg puta, a to je sve ostalo što se nikako nemože povezati sa ovom temom, apsolutno sam protiv svega ostaloga i želim svima poručiti DROGA JE ZLO, "dotična nije" :) Želim vam sreću, ljubav i puno puno zdravlja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da će protuprovalna vrata odraditi zadatak na "razini", monetarne vrijednosti, u slučaju da ipak odluče napraviti suprotno.

 

Imaju vam oni način da i ta vrata "zaobiđu". Ali možete biti mirni - neće vam sigurno policija dolaziti s nalogom zbog "jedne biljčice", imaju oni i više nego dovoljno posla da bi se bavili ovakvim stvarima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na stručnom odgovoru, mislim da sam shvatio o čemu se radi...dakle, ljudi, ako vam policijski službenik dođe na vrata, nemojte otvarati u slučaju kada ne kršite "Čl. 74. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima" znači ne želite ubiti ili ozljediti svoje ukućane, ako niste sami ili je vaš stanodavac to izričito tražio i ako ne postoji nalog za vašim uhićenjem. Nadam se da će protuprovalna vrata odraditi zadatak na "razini", monetarne vrijednosti, u slučaju da ipak odluče napraviti suprotno. U principu ako se ne bavite dilanjem i proizvodnjom veće količine "zabranjene tvari" možete biti sigurni, zato što mislim da policija ima pametnijeg posla od traženja jedne biljke "na balkonu". Budući da stvarno postoje medicinski razlozi za korištenje iste (podočnjaci do poda, nemogućnost mirnog sna, anksioznost itd.) mislim da bi trebalo dozvoliti uzgoj barem jedne "dotične" pa čak i ako je to zabranjeno zakonom, zato što Policija sprovodi zakon i naša sudbina je u Njihovim rukama. S obzirom da se u današnje vrijeme sve više prepoznaje kvalitativna vrijednost navedene mislim da bi najbolji način borbe protiv kultova mafije, većih pa i manjih dilera bio način da se dozvoli osobni uzgoj jer iskreno, najiskrenije JA ne želim davati novce za bombe i oružje u meksiku, NE želim podupirati mafiju i crno gospodarstvo, NE ŽELIM davati novce za svjesno ubojstvo djece, žena, građana planeta Zemlje. Mislim da postoji daleko jednostavniji način za borbu protiv narko miljea i mislim da sam u pravu kad kažem dozvolite nam da se borimo protiv ovih pa usuditi ću se reći "Gadova" koji koriste lijek za svoju osobnu zadovoljštinu, crne poslove i profit. Nadam se da ćete me ispraviti ako sam u krivu, ali ovo je moj stav i moje uvjerenje i ne želim nikome zlo, naprotiv, iznimno sam poštena, dobra i susretljiva osoba i smatram da je jedini način borbe protiv ove vrste kriminala onaj jednostavniji. Naravno nećemo dozvoliti ljudima da se "gruvaju" u žilu, tako da odmah skratim i odvedem ovu temu s onog skeptičnog, kompliciranijeg puta, a to je sve ostalo što se nikako nemože povezati sa ovom temom, apsolutno sam protiv svega ostaloga i želim svima poručiti DROGA JE ZLO, "dotična nije" :) Želim vam sreću, ljubav i puno puno zdravlja!

 

stvar je vrlo jednostavna: dok je "lijek" na popisu opojnih droga, podliježete sankcijama. Ako Vam je to zaista lijek onda imate dozvolu Ministarstva zdravlja za korištenje u svrhu liječenja i Nalog za pretragu stana i drugih prostorija, odnosno prijevoznog sredstva nema svrhu niti opravdanost, ako nemate dozvolu onda nije nikakav lijek. Jer svi tvrde da je lijek. Dozvoljhavte sebi da svjetujete ljudima sto napraviti ili ne napraviti jer tumačite zakon onako kako vama to odgovarate, al to ne mora biti tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja vas u potpunosti shvaćam i prihvaćam da je zakon crno i bjelo, a stvarnost je nešto sasvim drugo, stvarnost dolazi u obliku boja. :) Činjenica je da se zakon u toj situaciji krši i da je to protupravno! Ali dali je moralno i pravično zatvoriti sve place u Hrvatskoj??? Mislim da tema nadilazi zakon na suprotnoj razini, pitanje je koju ćemo stranu odabrati? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali da li je moralno i pravično zatvoriti sve place u Hrvatskoj??

 

Miješate "kruške i jabuke". Jedan od elementarnih postulata kaznenog prava - nijedno "zlodjelo" nikada se ne može opravdati pozivanjem ili ukazivanjem na drugo "zlodjelo".

 

Iako jeste činjenica, kako je zakonsko rješenje problematike droga u ranijem KZ-u bilo u dosta segmenata pogrešno, čak ponegdje i neosnovano "drakonsko", što su sudovi nastojali iznivelirati kroz ponekad "nategnute" primjene nekih zakonskih odredaba. Aktualni KZ, barem na papiru, zasada izgleda daleko bolje, ali za konačnu ocjenu treba pričekati što će praksa donijeti.

 

Smatram da će kazneno pravo definitivno zaživjet punim plućima s danom 01.01.2015., kada bi sa svojim radom trebao početi Visoki kazneni sud, kao jedinstveni žalbeni sud za područje čitave Hrvatske (ako se u međuvremenu naši "izabrani predstavnici" ne predomisle). Jer Vrhovni sud RH, kolko god pokušava unificirati praksu i time ostvariti svoju osnovnu i najvažniju ustavnu zadaću, u tome ipak ne uspijeva na zadovoljavajući način, s obzirom da efektivno to uspijeva činiti isključivo glede kaznenih djela iz nadležnosti županijskih sudova (kao prvostupanjskih sudova), koja u ukupnosti počinjenih kaznenih djela čine manjinu, dok s druge strane kaznena djela iz nadležnosti općinskih sudova (a koja predstavljaju veliku većinu u ukupnosti kaznenih djela), pred VSRH mogu doći isključivo putem izvanrednih pravnih lijekova, i to mjerljivo u promilima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mora policija niti zaobilaziti protuprovalna vrata (imaju oni recepte za prolazak kroz ista (mogu oni razvaliti zid ili uletiti kroz prozor bez obzira na kojem katu stanujete).

 

Ili se specijalci spuste užetom sa krova, ili ljestvama pokucaju na prozor, razvale prozor, a njihovi kolege čekaju na hodniku.........

 

Pogotovo ako posumnjaju da se radi o većoj količini droge, a ne smijete je uzgajati niti u svom stanu.

 

Postoje legalni lijekovi za ovisnost, a ako vam pronađu drogu u stanu i sami znate koje će biti sankcije tj. represivne mjere od strane pravosuđa.

 

A stavljati protuprovalna vrata zbog jedne 2-3 biljčice mi baš i ne djeluje logično.

 

Pozdrav! :vjeruj::dop:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija