Jump to content

Sudski ukor prekrsajnog suda, a vodim se u krimu


ImeKojeNemam

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Ovako, uhvacen sam prosle godine u 9. mjesecu sa 3g marihuane, i posto sam jos bio maloljetnik, dobio sam poziv na prekrsajni sud gdje mi je sutkinja izrekla samo sudski ukor. Takoder sam bio i na socijalnom na razgovoru gdje su me ispitali o cijelom slucaju, i pustili me jer su zakljucili da se djelo vise nece ponoviti. U policiji su mi rekli da se necu voditi u krimu, tj da necu dobiti dosje zbog tog prekrsaja (ili kaznenog djela, nisam vise siguran...). Medutim, problemi su nastali kada me prvi puta zaustavila redovna policijska kontrola dok sam vozio automobil, i u vise navrata sam moro objasnjavati sto se sve dogodilo jer svaki put preko svoje motorole kod kontrole vozacke dozvole na uvid dobiju da se vodim u krimu, i automatski me zele voditi u stanicu na testiranje na droge, na sto svaki puta kazem da sam voljan ici ako je bas potrebno, jer od tog trenutka kada sam uhvacen nisam konzumirao nikakve droge, niti sam ponovno uhvacen u prekrsaju/kaznenom djelu.

Jos bih dodao da se vodim zbog 2 kaznena djela u toj policijskoj evidenciji, pa me zanima da li je moguce da se radi o pogresci u unosu podataka u njihovu evidenciju, jer nisam niti optuzen niti kaznjavan za bilo kakvo drugo kazneno djelo, ili prekrsaj (osim jedne opomene za prebrzu voznju, koja je uredno evidentirana uz to da se vodim u krim evidenciji MUP-a 2 puta)

 

Sada me zanima kome se mogu obratiti da dobijem uvid u svoj dosje, jer me zanima zasto se vodim 2 puta, i da li se uopce mogu ikome obratiti?

I da li mogu zatraziti neku potvrdu od suda da to nije bilo kazneno djelo, i da sam pocinio taj prekrsaj kao maloljetnik, i da nije ponavljan, jer me to dovodi do velikih neugodnosti kada mi pretresaju auto i ispituju me o dogadaju, i zele me voditi u postaju na testiranje.

 

Hvala unaprijed na odgovoru, i nadam se da sam sve razumljivo napisao!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošle godine je bio zakonski običaj da se podnosi i kaznena i prek prijava te DO odlučuje u koji se postupak ide.Evidencija u policiji pod krim ostaje jer je kaznena prijava podnešena ali je i dobačena.Nakon proteka određenog broja godina isto će se automatizmom obrisa.Vidi čl.26 i 27 http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_07_76_1835.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

 

Ovako, uhvacen sam prosle godine u 9. mjesecu sa 3g marihuane, i posto sam jos bio maloljetnik, dobio sam poziv na prekrsajni sud gdje mi je sutkinja izrekla samo sudski ukor. Takoder sam bio i na socijalnom na razgovoru gdje su me ispitali o cijelom slucaju, i pustili me jer su zakljucili da se djelo vise nece ponoviti. U policiji su mi rekli da se necu voditi u krimu, tj da necu dobiti dosje zbog tog prekrsaja (ili kaznenog djela, nisam vise siguran...). Medutim, problemi su nastali kada me prvi puta zaustavila redovna policijska kontrola dok sam vozio automobil, i u vise navrata sam moro objasnjavati sto se sve dogodilo jer svaki put preko svoje motorole kod kontrole vozacke dozvole na uvid dobiju da se vodim u krimu, i automatski me zele voditi u stanicu na testiranje na droge, na sto svaki puta kazem da sam voljan ici ako je bas potrebno, jer od tog trenutka kada sam uhvacen nisam konzumirao nikakve droge, niti sam ponovno uhvacen u prekrsaju/kaznenom djelu.

Jos bih dodao da se vodim zbog 2 kaznena djela u toj policijskoj evidenciji, pa me zanima da li je moguce da se radi o pogresci u unosu podataka u njihovu evidenciju, jer nisam niti optuzen niti kaznjavan za bilo kakvo drugo kazneno djelo, ili prekrsaj (osim jedne opomene za prebrzu voznju, koja je uredno evidentirana uz to da se vodim u krim evidenciji MUP-a 2 puta)

 

Sada me zanima kome se mogu obratiti da dobijem uvid u svoj dosje, jer me zanima zasto se vodim 2 puta, i da li se uopce mogu ikome obratiti?

I da li mogu zatraziti neku potvrdu od suda da to nije bilo kazneno djelo, i da sam pocinio taj prekrsaj kao maloljetnik, i da nije ponavljan, jer me to dovodi do velikih neugodnosti kada mi pretresaju auto i ispituju me o dogadaju, i zele me voditi u postaju na testiranje.

 

Hvala unaprijed na odgovoru, i nadam se da sam sve razumljivo napisao!

 

Trebate razlikovati 3 vrste evidencija :

 

1. izvadak iz KE odnosno PE ili popularno zvan "dosje", koje vodi Ministarstvo pravosuđa, i u kojem su evidentirane sve pravomoćne osude za kaznena djela odnosno prekršaje;

 

2. uvjerenje o nekažnjavanju, koje izdaje Županijski sud i Općinski sud nadležan prema prebivalištu podnositelja, a odnosi se na činjenicu da se protiv podnositelja trenutno ne vodi kazneni postupak (istraga, optužnica, nepravomoćna presuda ili kazneni nalog);

 

3. evidencija koju vodi svaka PP o podnesenim kaznenim odnosno prekršajnim prijavama protiv određene osobe.

 

Ako i pribavite sve te evidencije, one vam neće ništa značiti. Prekršaj koji ste počinili (jer od 01.01.2013. to više nije kazneno djelo), ipak jeste ostao evidentiran i kroz kaznenu prijavu i kroz prekršajnu prijavu u evidenciji koju vodi policija, a imajući u vidu kako je to relativno friško (9. mjesec 2012.), još nije izbrisan, jer kao što je rekao Sivko, svi ti podaci se protekom određenog razdoblja brišu.

 

Iz tog razloga kada vas policija zaustavi i napravi provjeru u svojim evidencijama, vidi da ste prijavljeni i kazneno i prekršajno i zato vas onda i "gnjave". Pribavljanjem ovih potvrda i "mahanjem istima pred njihovim nosom" samo će vam nanijeti štete. Razumijem da ste ogorčeni ovakvim postupkom, ali kako ste i sami rekli, nemate što za kriti jer više nemate nikakva doticaja sa drogom, zato i dalje nastavite ovako kako ste opisali, znači kada vas zaustave i predlažu nešto, odmah iskažite spremnost na suradnju, pa će i oni vidjeti da to nema smisla. Policija često radi ovakve stvari da isprovocira reakciju osobe, te ako osoba postane nervozna, onda tek idu "u akciju". Ako ostanete smireni i pristanete na njihov "prijedlog", pustit će vas. Protekom vremena ionako će se ovi podaci izbrisati i onda više nećete imati problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija