Jump to content

Prva tj. druga nekretnina, ili..??


cmooka..!!

Preporučene objave

Poštavani,

 

Zanima me informacija vezano za kupnju prve nekretnine i plaćanje poreza. Naime, ovo je moja situacija: ja sam kao maloljetna osoba nasljedila 1/3 kuće kad mi je umro otac, 1/3 ima moja sestra i 1/3 majka. Sada planiram kupiti stan za stanovanje i posebno još jedno građevinsko zemljište na kojem bih jednog dana radila kuću. Sada mene zanima da li mi se ta 1/3 naslijeđene kuće vodi kao prva nekretnina bez obzira što sam ju nasljedila kao maloljetna i da li će mi ona raditi problema prilikom kupnje druge tj. meni prve kupljene nekretnine (stan ili građevinsko zemljište, nebitno koje je prvo u planu) ili će mi se prva kupljena nekretnina voditi kao prva nekretnina nevezano za nasljeđeni dio 1/3 kuće i time ću biti oslobođena plaćanja poreza??

 

Isto tako me zanima Vaše mišljenje vezano za kupnju gdje je riječ o stanu od cca 40m2 i građevinskom zemljištu cca 1200m2, ukoliko kao prvu nekretninu kupujem da li mogu prvo kupiti građevinsko zemljište bez ikakvog roka u kojem moram izgradit kuću i da li ću što se tiče poreza proć bolje tj jeftinije nego da kao prvu nekretninu kupujem stan??

 

Unaprijed Vam hvala za odgovor.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada mene zanima da li mi se ta 1/3 naslijeđene kuće vodi kao prva nekretnina bez obzira što sam ju nasljedila kao maloljetna i da li će mi ona raditi problema prilikom kupnje druge tj. meni prve kupljene nekretnine (stan ili građevinsko zemljište, nebitno koje je prvo u planu) ili će mi se prva kupljena nekretnina voditi kao prva nekretnina nevezano za nasljeđeni dio 1/3 kuće i time ću biti oslobođena plaćanja poreza??

 

Čl. 11a Zakona o porezu na promet nekretnina - http://www.zakon.hr/z/69/

 

Smatram kako će naslijeđena kuća svakako predstavljati problem (zbog površine). Pogledajte što vam kaže čl. 11a st. 1. t. 4. 4.1. Smatram da taj uvjet ne ispunjavate da bi vas se oslobodilo poreza.

 

Isto tako me zanima Vaše mišljenje vezano za kupnju gdje je riječ o stanu od cca 40m2 i građevinskom zemljištu cca 1200m2, ukoliko kao prvu nekretninu kupujem da li mogu prvo kupiti građevinsko zemljište bez ikakvog roka u kojem moram izgradit kuću i da li ću što se tiče poreza proć bolje tj jeftinije nego da kao prvu nekretninu kupujem stan??

 

Čl. 11a i 11b Zakona o porezu na promet nekretnina - http://www.zakon.hr/z/69/

 

Za stan od 40 m2 i za građevinsko zemljište do 600 m2 išlo bi oslobođenje (za građevinsko zemljište za ovih drugih 600 m2 bi morali platiti porez), ALI opet ste vezani ispunjenjem ovog uvjeta o neimanju u vlasništvu / suvlasništvu / zajedničkom vlasništvu građevine određene površine, što vas opet najvjerojatnije isključuje iz oslobođenja. Inače bi bolja varijanta bila ići sa stanom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav!!!

Imam jedno hitno pitanje, pa ako mi tko moze pomoci bila bih zahvala...

Uglavnom, prvu nekretninu(64m2) smo dobili ja i moj bivsi muz, stan je pola, pola.Bili smo oslobodeni placanja poreza jer nam je to prva nekretnina. Zelim ga isplatiti njegovu polovicu stana i kada to ucinim, zelim kupiti sebi novi stan na moje ime (57m2). Moram li platiti porez na drugu nekretninu i ima li koja caka za izbjeci to,? Hvala vam na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija