Jump to content

Zagrebčanka


anonimno

Preporučene objave

  • 4 tjedna kasnije...

zašto im dole ni jedna tvornica ne funkcionira, a u drugim djelovima rh ima industrije- pa živi se samo od deranja kože turistima, za drugi rad su prelijeni, a ako su malo marljiviji od svog prosjeka onda dođu u zg i rade manje od ostalih, ali svojom jezičinom i arogantnim ponašanjem prikrivaju svoj nerad.

 

moram priznati da sam ostala šokirana količinom netrepeljivosti prema dalmatincima i hercegovcima. ne znam, valjda sam budala mislila da obrazovani, štoviše visokoškolovani ljudi ne barataju tolikom količinom stereotipa kao što bismo recimo očekivali od zadrtih, nazadnih ljudi. u čemu je toliki antagonizam? zašto sve ljude kritizirati i diskriminirati na regionalnoj osnovi, bilo da zagrepčani kritiziraju dalmatince i hercegovce bilo obratno? da, u dalmaciji je tempo života sporiji, ljudi su inertniji, ali dragi moji odvjetnički vježbenici dolje šljakaju po 12-13h dnevno isto kao i u zagrebu, ali s bitnom razlikom - 90% ih ne prima niti kune mjesečno! jesu li to ljenčine?

da, dalmatinci pljucaju po zagrebu, zimi, snijegu, u dalmaciji će radije gladovati nego doći raditi u zagreb. da, budale.

da, u dalmaciji većina tvornica ne šljaka, ali dragi moji nije zbog lijenosti. čuli ste za privatizaciju i pretvorbu?

apartmani su skupi? sreća pa ćumezi od stanova u zagrebu, od 18 kvadrata, gdje ti gazdarica kopa po stvarima kada te nema i koji plaćaš 200 eura mjesečno - nisu skupi.

dajte ljudi, prestanite sa malograđanštvinom i jalom prema ovima i onima i uhvatite se svoga života.

a iskreno, znam puno zagrepčana koji su došli živjeti i raditi u dalmaciju i nikada nisam čula da se njih diskriminira na način na koji se stereotipizira dalmatince i hercegovce u zagrebu, što je čudno s obzirom da je zagreb METROPOLA. eto... a živjela sam u zagrebu, splitu, osijeku i rijeci. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A tko je bio na čelu privatizacije i pretvorbe, odnosno obrnuto..

Naravno da se svatko drži svoga posla i svoga života... netrepeljivost je nastala zato jer su dalm. i herceg. upali na sva rukovodeća mjesta temeljem arogancije, busanja u prsa, sjeća se moj otac tko su bili najveći partizani a sada veliki hrvatine..., rođačkih veza... i slično.. Čitaj malo postove na tu temu, možda nešto i naučiš. I naravno, i ti si dalmatinka.. sigurno nisi međimurka ili istrijanka..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne misliš da takvo stereotipiziranje na vrlo sličan način opravdavaju oni koji dikriminiraju žene? ili oni koji mrze crnce, azijate?

ako je netko lijen a znaš da je dalmatinac, onda se odmah konstatira - ah, da, dalmatinac.

ako je lijen i zagrepčanin je - onda je samo lijen.

stereotipi su produkt neznanja, a iz neznanja se rađa strah.

da, dalmatinka sam, ali sam prije svega hrvatica, jer se moj otac borio za hrvatsku, a ne za dalmaciju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Što se tiče općenito stereotipa, tu se slažem s tobom, i da, najveći problem u ovoj državi je ne znanje, koje se usput piše odvojeno, ono kao negacija "ne".. i te stvari treba naučiti.

Da, ako znamo nekog lijenog dalmatinca to ne znači da su svi dalmatinci lijeni, ili škrtog zagorca, to ne znači da su svi zagorci škrti, ili nekog četnika, ne znači da su svi srbi četnici i tako dalje. Ali, pustimo stereotipe, jednostavno se okrenite oko sebe, malo pogledajte sva rukovodeća mjesta, ministarska mjesta, zamjenike ministara, direktore, članove upravnih i nadzornih odbora javnih poduzeća, krenite od kafića koji su na najboljim lokacijama u gradovima, itd... pa nećete valjda reći da je stereotip i da smo svi ostali nesposobni pa nismo uspjeli, naravno da ne, jer plemenske zajednice se drže zajedno, a ostali se drže zakona, natječaja, dobrih poslovnih običaja i slično...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi moji, jadno je vidjeti kako ljudi čine sve da ne smisle dobro o ne samo nekim ljudima, nego o svim ljudima nekog podneblja. Ja ne znam zapita li se neko koliko smo se srozali kao ljudi?Upo tom pitanju kakva je razlika sada i prije tisuću, dvije godina?

Nek svak mete ispod svoga praga, a ne tuđeg....Sasvim mi je nejasno da osobe koje imaju takav stav ne vide da su upravo one takve i da imaju vrlo loše mišljenje o sebi koje takvim stavom pokušavaju sakriti.

Usput, nisam ni hercegovac ni dalmatinac, mislim da je danas bitno biti čovjek, a sudeći prema svemu, lakše je naći iglu u plastu sijena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Ljudi moji, jadno je vidjeti kako ljudi čine sve da ne smisle dobro o ne samo nekim ljudima, nego o svim ljudima nekog podneblja. Ja ne znam zapita li se neko koliko smo se srozali kao ljudi?Upo tom pitanju kakva je razlika sada i prije tisuću, dvije godina?

Nek svak mete ispod svoga praga, a ne tuđeg....Sasvim mi je nejasno da osobe koje imaju takav stav ne vide da su upravo one takve i da imaju vrlo loše mišljenje o sebi koje takvim stavom pokušavaju sakriti.

Usput, nisam ni hercegovac ni dalmatinac, mislim da je danas bitno biti čovjek, a sudeći prema svemu, lakše je naći iglu u plastu sijena.

 

 

 

Kao Slavonac, kao čovjek, uvijek ću kritizirati nečiji nemar, nerad, lopovluk, bez obzira iz kojega se podneblja taj nalazi ili koje je nacionalnosti, ali još nisam sreo nijednog dalmatinca ili hercegovca koji je svoje kritizirao...

 

I da, lakše je naći iglu u plastu nego čovjeka...

Ali, kakve to ima veze sa temom..

Uvijek se mnogi pozivaju na "čovječnost, moral, duhovnost.. i sl. " kada "njegovi" rade ####rije... pusti priče, dva i dva su uvijek četiri... i svaki "zašto" u životu ima i svoje eee "zato".. nema čuda...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Južnije od Crikvenice ne idem. Na toj granici prestaje zakon, red, moral. U zadnjih nekoliko godina, sve moguće afere dolaze upravo iz tog dijela, južnije od Crikvenice. Oni bi meni morali imati posebne dozvole za ulazak u ostatak Hrvatske.

I jedno veliko parkiralište za aute negdje kod Velebita, jer su opasni na cestama, jednostavno im treba zabraniti upravljanje vozilima i od Velebita ih razvoziti autobusima gdje tko hoće, i to bi nas jeftinije koštalo za razliku koliko ljudi poubijaju na cestama godišnje. Da nema auta, dalmatinaca bi bilo već deset milijona, ali, eto, ginu ko muhe ... Zato smo im i sazidali auto cestu.. ha,,ha.. To ti je i kao onaj vic , Kada je najviše bosanaca poginulo-- paa, kada su dobili struju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Ne mogu odoliti a da ne nahvalim dragu kolegicu koja je zadnja napisala svoja gledišta o dalmatincima i hercegovcima u rubrici o njima koja je zaključana... Hvala ti, drago mi je što isto razmišljamo. I mi u Slavoniji imamo isti problem..

 

P.S. moderatori su i dugo bili izdržali..

 

a da mi nahvalimo tvoje poznavanje hrvatskog jezika - zagrebčanka :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, bio sam na moru u dalmaciji... nekako je tako ispalo, što da radim. Uglavnom, za petnaest dana nisam vidio ni jednu zgodnu dalmatinku, onako, bilo je lijepih cura, ali koliko ih hvale i dižu u nebo, ni približno. A ona spika "najlipše cure iz Splita" to su tako stereotipne bljuzgotine da ću se ubiti..

I eto, oni su samo svojim hvalisanjem uspjeli postići te neke tzv. vrijednosti koje su više od ostalih, što ne da nije istina, već su oni daleko od našeg kontinetskog prosjeka a kamoli u vrhu tih vrijednosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da bi bilo vrijeme da moderatori zaključaju ovu temu jer od količine malograđanštine i zatucanosti se svakom imalo, a kamoli visokoobrazovanom čovjeku treba povraćati.

ajmo carevi stereotipa, umjesto da prosipate svoje bisere anonimno na legalisu svi pohitajte ispred Sabora i organizirajte potpisivanje peticije za isključivanje Dalmacije iz RH.ž

Ne? Svi junaci mukom zamukoše...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

mislim da bi bilo vrijeme da moderatori zaključaju ovu temu jer od količine malograđanštine i zatucanosti se svakom imalo, a kamoli visokoobrazovanom čovjeku treba povraćati.

ajmo carevi stereotipa, umjesto da prosipate svoje bisere anonimno na legalisu svi pohitajte ispred Sabora i organizirajte potpisivanje peticije za isključivanje Dalmacije iz RH.ž

Ne? Svi junaci mukom zamukoše...

 

 

Pa kako od Sabora da tražimo isključenje dalmacije iz sastava Hrvatske, kada u saboru sjedi 80% dalmatinaca i hercegovaca. Zar je i to stereotip? Prije prosipanja bljuzgotina, molimo da pogledate značenje riječi ; stereotip, malograđanin, jer očito brkate pojmove.

Ako je više od polovice ministara, dalmatinci ili hercegovci, onda to nije stereotip, nego činjenica. Upravo zbog te činjenice, moderatori su svjesni činjeničnog stanja, pa nemaju razloga zatvarati ovu temu. Nadalje, u ovoj temi se apslolutno nikoga ne vrijeđa, nego se iznose općepoznate činjenice, koje naravno da želimo promijeniti.

O dijelu na koji se odnosi vaš tekst vezan za "zatucanost" ne bih ništa komentirao, jer upravo vašim rečenicama dokazujete činjenicu tko ste!

U iščekivanju sam vašeg sljedećeg odgovora....

 

Poštovanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija