Jump to content

Nasljeđivanje


Amateri

Preporučene objave

Imam nekoliko pitanja, pa ih nisam mogao svrstati u postojeće teme.

Molim odgovore ili pojašnjenja, na kojima unaprijed puno zahvaljujem!

 

1. Imam Darovni ugovor o nasljeđivanju zemlje. Ugovor je ovjeren kod Javnog bilježnika i proveden na Finacijama te na njemu od njih napisana klauzula da sam kao sin oslobođen plaćanja poreza. Zanima me, postoji li zastara za provedbu uknjižbe predmetnog zemljišta na moje ime. Tj. ima li ugovor vremensko trajanje ??

 

2. Na jednoj čestici darovanog zemljišta piše "voćnjak i kuća". Znači li to da je kuća kao nekretnina prenijeta tim darovnim ugvorom ili sa za kuću mora napraviti posebni ugovor, jer izrijekom nije spomenuta u darovnom ugovoru ?

 

3. Majka mi također želi darovati šumu, no u Katastru se ona vodi kao vlasnik i ima ovjeren ugovor (plaćene takse i proveden na gruntovnici) kojim joj je tu šumu prije 50 godina prodala sestra. No na ZKU pod brojem iz ugovora je naveden drugi vlasnik (ni majka ni sestra, nego netko tko nije ni međaš u šumi).

Na gruntovnici su mi rekli da moram zatražiti utvrđivanje vlasništva ili tako nekako i da to moram platiti?

Ne znam je li u redu da ja plaćam za nešto što je očigledni propust administracije u gruntovnici, jer i u naravi je sve OK? A imam i original ugovora na kojem jasno piše da je proveden !!!!!

 

4. Privatne šume su poseban problem. Naime za rušenje drva za ogrijev je potrebno ishoditi dozvolu ?? Zaštićeno drvo (Ariš i Smreka sl.) se može rušiti samo uz posebne dozvole? Pitanje koje me muči, imam šumu koja je nastala na oranici i šikari i tako se vodi kao nekrentina na ZKU. U njoj je 20-tak Ariša koje je kao sjeme na oranici zasadio moj djed, ali za "oranicu i šikaru" nikada nije napravljena prenamjena zemljišta. Moram li vratiti česticu u stanje koje piše na ZKU? Mogu li rušiti tu šumu bez dozvole? Što je sa Ariševima?

 

5. U voćnjaku (koji spominjem u prvom pitanju) je otac u blizini međe posadio 30-tak smreka. One su sada narasle i smetaju susjedu. Mogu ih porušiti i dati ispiliti u građevinsko drvo. Treba li mi za rušenje bilo kakva dozvola, jer to nije šuma (smreke su i liniji), nema ih na ZKU, a spadaju u zaštićeno drvo ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Imam Darovni ugovor o nasljeđivanju zemlje. Ugovor je ovjeren kod Javnog bilježnika i proveden na Finacijama te na njemu od njih napisana klauzula da sam kao sin oslobođen plaćanja poreza. Zanima me, postoji li zastara za provedbu uknjižbe predmetnog zemljišta na moje ime. Tj. ima li ugovor vremensko trajanje ??

 

Nema vremenskog ograničenja, ali vam je u interesu da to čim prije napravite.

 

2. Na jednoj čestici darovanog zemljišta piše "voćnjak i kuća". Znači li to da je kuća kao nekretnina prenijeta tim darovnim ugvorom ili sa za kuću mora napraviti posebni ugovor, jer izrijekom nije spomenuta u darovnom ugovoru ?

 

Čestica obuhvaća sve.

 

3. Majka mi također želi darovati šumu, no u Katastru se ona vodi kao vlasnik i ima ovjeren ugovor (plaćene takse i proveden na gruntovnici) kojim joj je tu šumu prije 50 godina prodala sestra. No na ZKU pod brojem iz ugovora je naveden drugi vlasnik (ni majka ni sestra, nego netko tko nije ni međaš u šumi).

Na gruntovnici su mi rekli da moram zatražiti utvrđivanje vlasništva ili tako nekako i da to moram platiti?

Ne znam je li u redu da ja plaćam za nešto što je očigledni propust administracije u gruntovnici, jer i u naravi je sve OK? A imam i original ugovora na kojem jasno piše da je proveden !!!!!

 

Prema napisanome, najvjerojatnije će biti potrebna tužba za utvrđenje prava vlasništva.

 

4. Privatne šume su poseban problem. Naime za rušenje drva za ogrijev je potrebno ishoditi dozvolu ?? Zaštićeno drvo (Ariš i Smreka sl.) se može rušiti samo uz posebne dozvole? Pitanje koje me muči, imam šumu koja je nastala na oranici i šikari i tako se vodi kao nekrentina na ZKU. U njoj je 20-tak Ariša koje je kao sjeme na oranici zasadio moj djed, ali za "oranicu i šikaru" nikada nije napravljena prenamjena zemljišta. Moram li vratiti česticu u stanje koje piše na ZKU? Mogu li rušiti tu šumu bez dozvole? Što je sa Ariševima?

 

Za rušenje bilo kojeg drva u šumi je načelno potrebna dozvola (+ na teren izlazi predstavnik nadležne Šumarije, koji označi drvo/a koje/a će se rušiti), ali opet rijetko tko to danas radi, jer sve zavisi hoće li vas tko prijaviti da ste to napravili bez dozvole. Ako nema prijave, ne bude ni problema, ali ako vas netko prijavi - problemi.

 

5. U voćnjaku (koji spominjem u prvom pitanju) je otac u blizini međe posadio 30-tak smreka. One su sada narasle i smetaju susjedu. Mogu ih porušiti i dati ispiliti u građevinsko drvo. Treba li mi za rušenje bilo kakva dozvola, jer to nije šuma (smreke su i liniji), nema ih na ZKU, a spadaju u zaštićeno drvo ???

 

Ista stvar kao i gore. Činjenica da šuma nije evidentirana "na papiru" ne znači da ona i ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocka 3.

-nema tu propusta u gruntovnici,kako mislite da u ugovoru stoji da je proveden,

pokusajte se vratiti unazad i istraziti na koji nacin je "sestra" dosla u posjed konkretne nekretnine,jer je ocito da ni ona svoje pravo nije upisala u zemljisne knjge,pa se s razlogom moze reci da je vasha majka sklapala kupoprodaju sa izvanknjiznom vlasnicom,zbog cega bi se morao dokazivati pravni sljed stjecanja.

Tocka 2.

Pojedinačnu nekretninu čini zemljišna čestica, uključujući i sve što je s njom razmjerno trajno povezano na njezinoj površini ili ispod nje(pravno jedinstvo nekretnine,clanak 9.Zakona o vl.i dr.stv.pravima).

Tocka 1.

Cinjenica da ste sklopili ugovor neznaci da ste vlasnik,odnosno vi to niste,posjedujete samo titulus stjecanja,nedostaje vam modus,a to je upis u zemljisne knjige.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija