Jump to content

Dozvola za držanje oružja


Zdenkoslav

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Prekopao sam sve relevantne teme koje mi je search izbacio od 2009. (novi Zakon o oružju), no nisam našao ništa što bi mi pomoglo s mojim problemom, a Zakon ne znam protumačiti da budem siguran u to.

 

Situacija je sljedeća: otac posjeduje dva pištolja. Mislim da su oba 9mm, no možda je jedan i manji kalibar. Nema više želje za posjedovanjem oružja (dozvolu za prvi je dobio kao zaposlenik MORH-a, a drugi je dobio od svojeg oca prije nešto manje od 10 godina). Oba pištolja su pod ključem, sve onako kako treba biti.

 

E sad... Nisam siguran želi li se riješiti jednog ili oba primjerka, no igrom slučaja ja sam entuzijast na tom području. Postoji li ikakva mogućnost da dobijem dozvolu za držanje (ne i nošenje, to me ne zanima) na temelju toga što mi ga on želi pokloniti? Nemam nikakve temelje za potrebu u svrhu samoobrane (niti smatram pištolj sredstvom za to), nego bih volio jednom mjesečno ići u streljanu, primjera radi.

 

Postoje li tu ikakve mogućnosti? Trebam li se prvo upisati u streljanu i par mjeseci pucati iz drugih oružja (zračnice itd., na čemu imam već dosta iskustva) pa onda na temelju toga dobiti dozvolu za sport/ rekreakciju, ili kako je već tamo navedeno?

 

Nisam prekršajno ni kažnjeno gonjen, stariji sam od 21 godine i imam uvjete za sigurno držanje vatrenog oružja.

 

Puno vam hvala unaprijed :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Situacija je sljedeća: otac posjeduje dva pištolja. Mislim da su oba 9mm, no možda je jedan i manji kalibar.

 

Postoje li tu ikakve mogućnosti? Trebam li se prvo upisati u streljanu i par mjeseci pucati iz drugih oružja (zračnice itd., na čemu imam već dosta iskustva) pa onda na temelju toga dobiti dozvolu za sport/ rekreakciju, ili kako je već tamo navedeno?

Različitih kalibara su.

Možeš tražit za držanje zbog samoodbrane ili kao član streljačkog društva od volje ti.Jeftinije je za samoodbranu jer član kluba moraš bit dokle god želiš posjedovat oružje.Za nošenje je teško dobit dozvolu.

A zakon je tu

http://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oružju

http://www.mup.hr/main.aspx?id=41

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nošenje me ne zanima.

 

Nisam siguran imam li ikakve osnove za potrebu iz samoobrane. Mlad sam, (trenutno) nezaposlen... Da ne pričam kako mi je ideja pištolja za samoobranu nenormalna. Za to služe stvari koje onesposobe napadača. Treba jako puno treninga da možeš sigurno onesposobiti nekog pištoljem, a i onda se uvijek može desiti nešto pa pogodiš arteriju (prije cca 5 godina policajac je kako bi zaštitio sebe i osoblje KB Dubrava pucao u napadača i to se desilo, primjera radi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što su drugi dobili i na koje su načine dobili me ne zanima.

 

Ako mi netko uleti doma u mraku i to skužim kad mi je u sobi mogu u sefu imati i gladnog leoparda, dok otvorim sef i napunim pištolj vrlo vjerojatno je već kasno. Nisam pobornik teorije "čim više ljudi ima oružje, to su manje šanse za sranjem u društvu". To je do mentaliteta, a ne do oružja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdenkoslave, svakako se pripremite da će procedura potrajati, jer se sve više i više "zaoštrava" benevolentnost izdavanja dozvola, pogotovo segment kod liječnika-psihologa. Osim naravno, ako po onom starom uhodanom principu - imate "špagu".

Ne želim kopati špage, pogotovo ne za ovako nešto. Znam da sve to traje i nemam problema sa psihološkim testiranjima (realno, trebalo bi ih imati prije nego što imaš djecu), samo me zanima što trebam napraviti da dođe do mogućnosti dobivanja dozvole, pošto nemam nikog tko je u zadnjih par godina dobio dozvolu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija