Jump to content

Molim pomoc


Revadak

Preporučene objave

Pozdrav svima,

molio bih za pomoc,ako itko zna.

Upravo mi je blokiran racun bez ikakvog prijasnjeg upozorenja(ovrsnog pisma itd...) . Ovrha je stara skoro 14god. Zalio sam se na zastaru opcinskom sudu jer je ovrha isla preko njega. To je valjda caka koju koristi odvjetnicki ured kad je rijec o zastarama jer sud nije duzan provjeravat zastaru. Oni su se naplatili i ja se sada trebam snalaziti kako prezivjeti ovaj mjesec. Mislim da bi im cak i platio normalan racun ali ovo je peterostruko veci iznos od duga, tako da je dug sada koliko i moja mjesecna primanja.

 

Mene zanima prvo da li sud moze izmisliti na neki nacin da ipak nije rijec o zastari, iako je ona evidentana? Puno sam se puta opekao, ipak oni surađuju i ako postoji ikakva kvaka oni ce pobiti moju zastaru. Zato pitam da li postoji neka kvaka da pravomocno donesenu ovrhu iz 2001god. a potrazivanja su i starija, nekako proglase da ne ide u zastaru?

 

2) Da li postoji ikakva šansa da stopiram prijenos ovrhe. Koliko sam upucen Fina novce koje je ovrsila drzi mjesec dana na racunu, a onda ih proslijeđuje.

Bojim se ako ih ovrhovoditelj dobije, da mi ih nikad nece vratiti makar sud i potvrdi zastaru. Da li netko nesto zna o tome?

 

 

3) Da li postoji ikakva mogucnost ili osnova za tuzbu. Ja cu ih tuziti(ovrhovoditelja) sto su me ovrsili a znali su da je nastupila zastara, ne mislim na Finu nego onog tko je zatrazio ovrhu. Ovo napominjem u slucaju da mijesam terminologiju.

 

 

4) Da li ce ovrhovoditelj odustati od potrazivanja ako mu posaljem zalbu koju sam dostavio sudu i zaprijetim im tužbom u slucaju da me ne poslusaju i ne odustanu od potrazivanja dok je na vrijeme?

Molim vas pomognite da reagiram na vrijeme.

Hvala vam od srca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

trazbine utvrdjene sudskom odlukom zastarijevaju protekom 10 godina,no ako je ovrhovoditelj u datom roku poduzeo bilo kakvu radnju pred sudom ili drugim nadleznim organom u svrhu naplate trazbine,prekida se zastara i otpocinje novi zastarni rok,i tako moze ici u nedogled.

Vasa tuzba usmjerena protiv ovrhovoditelja nebi bila utemeljena pa sve da je doista i pokrenuo ovrhu zastarjele trazbine.

Zalba kao redovan pravni lijek nije dopustena protiv pravomocne sudske odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
Postovani,

trazbine utvrdjene sudskom odlukom zastarijevaju protekom 10 godina,no ako je ovrhovoditelj u datom roku poduzeo bilo kakvu radnju pred sudom ili drugim nadleznim organom u svrhu naplate trazbine,prekida se zastara i otpocinje novi zastarni rok,i tako moze ici u nedogled.

Vasa tuzba usmjerena protiv ovrhovoditelja nebi bila utemeljena pa sve da je doista i pokrenuo ovrhu zastarjele trazbine.

Zalba kao redovan pravni lijek nije dopustena protiv pravomocne sudske odluke.

 

Na sreću sud je ipak uvažio moju žalbu bez obzira na prema sudu poduzete radnje suparnicke strane i proglasio ovrhu nedopuštenom zbog zastare. Sada moram nekakav parnicki postupak u roku od 15dana pokrenuti.

Je li mi netko moze pomoci u tome. Pretpostavljam da je ubiti potraznja povrata sredstava?

 

Je li mogu traziti da mi se vrate novci koji su naplaceni kao trosak blokade?

 

Je li mogu traziti kakvu naknadu za stetu koju su mi prouzrocili?

hvala unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li mogu traziti da mi se vrate novci koji su naplaceni kao trosak blokade?

 

Naravno da možete (+ zatezne kamate). Osnova je stjecanje bez osnove iz čl. 1111. http://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima

 

Je li mogu traziti kakvu naknadu za stetu koju su mi prouzrocili?

 

Štetu biste u tom slučaju morali i dokazati. Razmislite.

 

Inače, ZKA su neka vrsta, ajmo reć, naknade štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možete (+ zatezne kamate). Osnova je stjecanje bez osnove iz čl. 1111. http://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima

 

 

 

Štetu biste u tom slučaju morali i dokazati. Razmislite.

 

Inače, ZKA su neka vrsta, ajmo reć, naknade štete.

Ok! Ja cu biti sretan ako mi vrate i ovo moje, a dobro ste rekli ZKA ce biti dovoljan za moju satisfakciju. Međutim nije mi jasno da li je ovo normalna procedura ili postoji mogucnost da kod pokretanja parnicnog postupka novi sudac ipak odluci da ovrha ipak nije nedopuštena i da mi ne trebaju vratiti novce? Jer kod ovih pravnih stvari ja nikada nemam vjere. Pusem i na hladno i racunam da je sve moguce. Kad bolje promislim to sto u rjesenju pise da ja pokrenem parnicki postupak u roku 15dana pa da u roku 3 sljedeca dana obavjestim sud da sam to i napravio, ubiti moze biti samo pranje ruku ove sutkinje i predavanje predmeta drugome, a moze biti i normalna procedura da se utvrdi tocan iznos povrata novca? Vi imate sigurno vise iskustva u tome?

Puno vam hvala na dosadasnjem odgovoru, a nadam se i na sljedecem.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija