Jump to content

Zastara Imovinske Procedure?


adrianmyrth

Preporučene objave

Zamolio bih Vas za objasnjenje i savjet: 1993 godine, nakon smrti nasih roditelja - Moj brat je u ostavinskoj raspravi izjavio da je on jedino dijete. Na temelju toga je sam prisvojio obiteljsku imovinu - otkupio i prodao obiteljski stan i vinograd. Vodio sam proceduru protiv njega 2005 - 2006. Ali sam odlucio odustati, zbog troskova i nezadovoljstva radom mojih pravnih zastupnika . Pitanje je: Da li je jos moguce voditi proceduru - ili je nastupila zastara?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man,vjeruj da me ova tema zainteresirala,iz razloga sljedeceg;

pomenuti clanak Zakona o nasljedjivanju kojeg je citirao VSHR, regulira zastaru prava zahtijevati ostavinu kao nasljednik, ako se ovo pravo ostvaruje u ostavinskom postupku, kao i ako se ostvaruje izvan ostavinskog postupka u parnici o nasljeđivanju (hereditatis petitio).

Medjutim,Članak 129.ZN,kazuje da u času ostaviteljeve smrti nasljednik stječe nasljedno pravo i na njega po sili zakona prelazi ostavina umrle osobe, čime postaje njegovo nasljedstvo....

Iz navedene odredbe moze se reci da je trenutkom smrti ostavitelja,svaki nasljednik ex lege postao vlasnik/suvlasnik i bez upisa u zemljisne knjige,pa se postavlja pitanje,ako je nasljedno pravna tuzba zastarjela,onda nije vlasnicka,buduci da takav vid tuzbe nezastarijeva.

Autor teme bi trebao pokusati sa odvjetnikom vidjeti i ovu soluciju,jer nema sto izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man,vjeruj da me ova tema zainteresirala,iz razloga sljedeceg;

pomenuti clanak Zakona o nasljedjivanju kojeg je citirao VSHR, regulira zastaru prava zahtijevati ostavinu kao nasljednik, ako se ovo pravo ostvaruje u ostavinskom postupku, kao i ako se ostvaruje izvan ostavinskog postupka u parnici o nasljeđivanju (hereditatis petitio).

Medjutim,Članak 129.ZN,kazuje da u času ostaviteljeve smrti nasljednik stječe nasljedno pravo i na njega po sili zakona prelazi ostavina umrle osobe, čime postaje njegovo nasljedstvo....

Iz navedene odredbe moze se reci da je trenutkom smrti ostavitelja,svaki nasljednik ex lege postao vlasnik/suvlasnik i bez upisa u zemljisne knjige,pa se postavlja pitanje,ako je nasljedno pravna tuzba zastarjela,onda nije vlasnicka,buduci da takav vid tuzbe nezastarijeva.

Autor teme bi trebao pokusati sa odvjetnikom vidjeti i ovu soluciju,jer nema sto izgubiti.

 

E, vidiš Matrix, to ti i mene kopka. Slažem se, točno kako kažeš - jedno je nasljeđe, ali nešto sasvim drugo vlasništvo. Iako moram priznati, kako mi nije poznat nijedan ovakav slučaj iz prakse. Svakako da Adrian nema kaj za izgubiti ako proba. Iako, kako Burn kaže - treba vidjeti koji se to točno postupak vodio, pa se od njega odustalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija