Jump to content

Ostavinska rasprava, pomoc


Wizzy

Preporučene objave

Situacija je sljedeća;

 

Moj otac je preminuo te je iza sebe ostavio dvoje djece iz prvog braka te dvoje djece iz drugog. Nije iza sebe pustio nikakvu pisanu oporuku. U trenutku smrti bio je oženjen za moju majku znači ženu iz drugog braka. Problem je nastao u dvije nekretnine koje su ostale, jedna koja definitivno nije bračna stečevina jer ju je nasljedio nakon očeve smrti te druga nekretnina oko koje se nemožemo dogovorit da li je bračna stečevina ili nije. Naime ta nekretnina je bila darovana od strane njegovog oca (mog djeda) za vrijeme njegova života. Moj djed je posjedovao nekretninu te ju je poklonio mom ocu koji je nekretninu prodao te kupio drugu nekretninu tim novcima od prodaje stana. Da li sada moja majka (žena iz drugog braka) ima pravo potraživat bračnu stečevinu na tu nekretninu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o osobnoj imovini,koju je ostavitelj stekao sredstvima nastalim iz darovane imovine,slijedom cega na istu pravo nasljedjivanja polazu svi zakoniti nasljednici u jednakim dijelovima..Moguc je spor oko dokazivanja sredstava za kupovinu nekretnine,odnosno dokazivanje da su sredstva nastala upravo prodajom darovane imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šte je sprječava tražit izdvajanje bračne stečevine iz kupljene nekretnine.

vi, njena djeca, priznate taj zahtjev a drugi nasljednici moraju dokazati da se radi o osobnoj imovini a ne bračnoj stečevini. od kupljene nekretnine majci pripada 1/2. druga 1/2 se djelina nasljednike u jednakim djelovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šte je sprječava tražit izdvajanje bračne stečevine iz kupljene nekretnine.

vi, njena djeca, priznate taj zahtjev a drugi nasljednici moraju dokazati da se radi o osobnoj imovini a ne bračnoj stečevini. od kupljene nekretnine majci pripada 1/2. druga 1/2 se djelina nasljednike u jednakim djelovima.

 

A šta se dešava ako završimo svih 5 upisani na nekretnitnu koja je nasljeđena nakon djedove smrti, oni su u dugovima i zanima me da li banka može "sjest" na njihove petine i da li ima pravo prodat cijelu nekretnitnu ako netko stavi svoju petinu pod hipoteku? MOžete li mi malo pojasnit šta znači izdvajanje bračne stečevine iz kupljene nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... zanima me da li banka može "sjest" na njihove petine ...

 

Može.

 

...i da li ima pravo prodat cijelu nekretnitnu ako netko stavi svoju petinu pod hipoteku?

 

Nema pravo.

 

Možete li mi malo pojasnit šta znači izdvajanje bračne stečevine iz kupljene nekretnine?

 

Znači da glede nje majka može tražiti da se izdvoji 1/2 dijela kao njezin udio u njoj po osnovi bračne stečevine, pa se onda druga 1/2 dijela dijeli među svim nasljednicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači recimo da moja majka ima tri petine nekretnine (ja i sestra se planiramo odreč u njenu korist) A djeca iz prvog braka zajedno dvije petine i recimo da se desi situacija di njih banka zbog ovrhe pritisne na tu nekretninu, banka nemože stavit cijeli nekretnitnu na prodaju nego samo njihov dio odnosno maksimalno dvije petine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija