Jump to content

molim objašnjenje


gospe moja

Preporučene objave

Prije par dana otvoren je ostavinski postupak nakon smrti moje tete koja nije imala zakonskih nasljednika djece ni ikoga u krvnom srodstvu. Na ostavinskoj raspravi smo bili ja i još jedan nećak po liniji njenog pokojnog supruga.

Teta je ostavila oporuku koju je javnom bilježniku dostavio njen odvjetnik, a koja je napisana pred tri svjedoka.

Bilježnik je utvrdio da je oporuka valjano sastavljena. Ja i drugi nečak smo po istoj, nasljednici nekretnina, i dali smo nasljedničku izjavu kojom prihvaćamo nasljedstvo i među nama nije bilo spora glede volje ostaviteljice.

 

Ono što je uslijedilo nas je iznenadilo, a to je da je bilježnik utvrdio na kraju da je potrebno oglasiti u Narodnim novinama da se jave eventualni drugi zainteresirani:-?:-?:-? u roku od šest mjeseci:bang:.

Ne razumijemo temeljem kojeg članka Zakona o nasljeđivanju je to odlučeno i zašto ako postoji pravovaljana oporuka i želja ostaviteljice a nema drugih živih zakonskih nasljednika osim oporučnih.

Molim vas objašnjenje i savjet.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

žalite se na odluku javnog bilježnika. u zakonskom roku. po uputi o pravnom lijeku.

odluka je nerazumljiva. nije navedene odredbe materijalnog prava(predpostavljam).

oporuku mogu pobijati samo nužni nasljednici (djeca, muž i možda roditelji).

nije imala nužnih nasljednika.

nepotreban trošak i odugovlačenje .

 

u roku od 30 dana morate podnijeti poreznu prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

žalite se na odluku javnog bilježnika. u zakonskom roku. po uputi o pravnom lijeku.

odluka je nerazumljiva. nije navedene odredbe materijalnog prava(predpostavljam).

oporuku mogu pobijati samo nužni nasljednici (djeca, muž i možda roditelji).

nije imala nužnih nasljednika.

nepotreban trošak i odugovlačenje .

 

u roku od 30 dana morate podnijeti poreznu prijavu.

 

Hvala na prijedlogu ali;

nakon rasprave dobili smo samo zapisnik, dakle ostavinski postupak nije okončan dok se ne objavi u Narodnim novinama i ne protekne rok od 6 mjeseci.....zato na što da se žalimo?? Sigurno da je sve nepotreban trošak i odugovlačenje , ali me zanima zakonsko uporište na temelju kojeg je bilježnik donio takvu odluku....dakle članak Zakona o nasljeđivanju i uporište takve odluke..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji mogucnost da je primjenjen clanak 127.Zakona o nasljedjivanju,koji pak odredjuje situaciju kad su nasljednici nepoznati,sto ovdje nije slucaj.

Nema jos porezne obveze,buduci da se sukladno

clanku 227.ZN pravomoćno rješenje o nasljeđivanju dostavlja nadležnom poreznom tijelu.

 

Da li to znaći da je pogrešno primjenjen članak 127.Zakona o nasljeđivanju i možemo li išta poduzeti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vaša teta ima nasljednike. roditelje, koje nasljeđuju djeca .

vi ste jeda od mogućih nasljednica vaše tete.

nećak od tetka nije nasljednik.

teta nema nužnih nasljednika (po vašoj izjavi. možda se nađe vanbračni partner) koji bi mogli osporavati oporuku.

tražiti pismeno očitovanje javnog bilježnika

žalba predsjedniku nadležnog županijskog suda na rad javnog bilježnika koji odugovlači postupak i bespotrebno povečava troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija