Jump to content

Neisplaćen


mojeime

Preporučene objave

Bok,

 

Imam problem. Radio sam honorarno pišući neke članke.

Javio sam se na oglas, dogovorili smo i ja sam odradio svoje unutar dogovora. Nakon nekog vremena, kako nije stizala plaća zatražio sam je i dobio odgovor da ću dobiti samo dio a ostalo ne može platiti (nije da ne može, ne želi. Ulagao je u druge stvari.)

 

E sad, prvo me zanima mogu li ikako legalno tražiti taj novac?

 

Ako ne, mogu li kako zaprijetiti poreznom? (da li je kažnjivo pod prijetnjom?)

 

Ako ne mogu prijetiti, što ide ako prijavim? Kolike su kazne za njega, kolike za mene?

 

Dokaze imam, od oglasa na koji sam se javio, preko sve komunikacije, objavljenih (potpisanih) tekstova, do uplate tog dijela novca na moj račun sa njegovog računa.

 

Pozdrav.

 

EDIT: Ova zadnja opcija, sa direktnon prijavom rada na crno (isplata je bila drito na moj tekući) na poreznu, je osobna satisfakcija u slučaju da nikako ne mogu dobiti svoj zaražen novac, već čisto da vidi da neću lišo ispasti budala. Naravno da ne očekujem dobiti svoj novac u tom slučaju, ali bar ću znati da nisam ispao rogonja za lišo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad, prvo me zanima mogu li ikako legalno tražiti taj novac?

 

Tužbom. Prije toga još jednom, poštom preporučeno s povratnicom pozvati na ispunjenje u roku 8 ili 15 dana, uz upozorenje kako u protivnom slijedi tužba.

 

Ako ne, mogu li kako zaprijetiti poreznom? (da li je kažnjivo pod prijetnjom?)

 

Ovo nemojte raditi kako on ne bi vama "uzvratio" kaznenom prijavom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo nemojte raditi kako on ne bi vama "uzvratio" kaznenom prijavom.

Hvala. Zato pitam, jer nisam siguran spada li si prijetnja prijavom pod prijetnje koje zakonodavac podrazumijeva pod kažnjivima.

"Common sense" mi kaže da upozorenje korištenja zakona i pravnih službi ne bi trebala spadati u to, a opet, situacija je rubna (jer nisam službeno zaposlen) i suhoparno logički i to spada pod definiciju prijetnje pa pitam.

 

Tužbom. Prije toga još jednom, poštom preporučeno s povratnicom pozvati na ispunjenje u roku 8 ili 15 dana, uz upozorenje kako u protivnom slijedi tužba.

Znači mogu tužiti uz dokaze pisanog dogovora o isplaćivanju?

Jer, nažalost, nisam pod ugovorom i ovaj dio koji je isplatio je "na ruke" (tj na račun, ali direktno na tekući, neprijavljeno), ali sve dogovoreno (s moje strane ispunjeno, a s njegove - ne) je u mailovima jasno definirano.

 

 

Još jednom, zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači mogu tužiti uz dokaze pisanog dogovora o isplaćivanju?

Jer, nažalost, nisam pod ugovorom i ovaj dio koji je isplatio je "na ruke" (tj na račun, ali direktno na tekući, neprijavljeno), ali sve dogovoreno (s moje strane ispunjeno, a s njegove - ne) je u mailovima jasno definirano.

 

Vi kao tužitelj ćete morati dokazati svoje tvrdnje. Prema ovome što ste napisali, po mom mišljenju imate slučaj, ali sugeriram obraćanje odvjetniku kojem ćete moći prezentirati što točno imate od dokaza, pa ćete i moći dobiti meritorniji odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija