Jump to content

Zastara / rehabilitacija


Simpson66

Preporučene objave

Pozdrav svima na legalis.hr.

 

Imam jedno pitanje vezano za rehabilitaciju od kaznenog postupka. Negdje 2005. godine protiv mene je vođen kazneni postupak u vezi sa posjedovanjem ilegalnih supstanci. Dobio sam rješenje o uvjetnoj osudi na mislim godinu ili dvi dana. Zanima me u kojem trenutku nastupa zastara/rehabilitacija za počinjeno djelo, da li nastupa automatski ili treba poslati neki zahetjev (kako, kome?), da li me se briše iz kaznene evidencije i policijske evidencije i slično?

 

Pišem vam u vezi ovoga jer nekoliko puta pri prelasku granice imao sam neugodnih iskustava. Mene bi jedinog izdvojilo iz vozila/autobusa, što meni samom i nije neko neugodno iskustvo da uz mene nije bilo osoba do kojih mi je stalo. U tom trenutku, što je i normalno, u njima bi se pojavilo milijun pitanja...pa kako baš tebe, zašto, itd. Tako da me zanima da li mi nakon nekih x godina ta evidencija može biti izbrisana, tako da ni na državnim granicama policiji ne piše da je protiv mene vođen postupak. Nije da me svaki put izdvoji, ali je jednom od 3 puta recimo. I stvarno mi bude neugodno. Molim forumaše koji su iskusni u ovom području da mi odgovore.

 

Unaprijed hvala,

 

Simpson66

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Simpsone,

 

rehabilitacija od kaznene osude u vašem slučaju nastupila je protekom tri godine od isteka roka provjeravanja iz uvjetne osude (a koji je, prema vašem navodu bio 1 ili 2 godine). Da bi bili skroz sigurni, potrebno je vrijeme pravomoćnosti presude, jer od tog vremenskog momenta teče rok provjeravanja, pa onda dodate još tri godine.

 

Obzirom je postupak još iz 2005., zasigurno je već istekao rok rehabilitacije. Rehabilitacija nastupa ex lege, to znači, po sili zakona. Ovo sve pod pretpostavkom - da u međuvremenu niste bili osuđeni za neko drugo kazneno djelo, jer tada rok rehabilitacije ide iznova.

 

Međutim, razlog zbog kojeg se vi relativno često "izdvajate iz grupe", leži vam u policijskim evidencijama, koje su praktički trajne. Tu pomoći nema, vi ste evidentirani osuđenik zbog poprilično osjetljive kaznene problematike (iako postoji drakonska razlika između posjeodvanja i mladenačkih gluposti i "dilanja"), i sada nažalost - trpite posljedice te gluposti. I trpjet ćete i dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija