Jump to content

Podjela bracne imovine nakon 8 god od razvoda


gregor

Preporučene objave

Postovanje svima,

molio bih za pomoc, sporazumni razvod je bio prije 8 godina, ZAJEDNICKO steceni stan, na suprugino ime je uveden, kao i vlasnicki list, nismo dijelili jer bi joj to poremetilo zivot i karijeru. U njemu zivi jos. (ja ne) Medjutim, ona bi sada da proda stan za bilo sto i podijelimo novac, iako su cijene na dnu, s cime se ja ne slazem. Pitanje: Smije li ona to? Sto ako ipak proda? Kako da blokiram to? Ima li ona kakve pravne konsekvence ako to uradi? Mogu li je nakon prodaje tuziti, jer nije bilo sporazumno?

Uglavnom, sto mi je raditi, izasao sam joj u susret, i sad me unistava.

 

Unaprijed se zahvaljumem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnesi tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

napravi zabilježbu tužbe u gruntovnici (vlasički list).

to si trebao napraviti odmah po rastavi ili tjekom rastave.

 

ako proda stan a nije utvrđeno da je stan bračna stečevina nema posljedica. prodaje osobnu imovinu

ako proda stan možeš se slikati. dok dokažeš ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno je presuda koje su u konkretnom slucaju utvrdile nistavost kupoprodaje,upored toga valja naglasiti da je

propisana i odštetna odgovornost posrednika, koji odgovara za štetu koju bi pretrpjele osobe

između kojih je posredovao, a koja bi se dogodila zbog toga što je posredovao za

osobu za koju je znao ili morao znati da neće moći ispuniti obveze iz tog ugovora

kao i za svaku drugu štetu koja bi se dogodila njegovom krivnjom (čl. 842. st. 1.

Zakona o obveznim odnosima).

Evidencija prava na nekretninama u zemljišnim knjigama nerijetko ne odgovara

stvarnom stanju prava, a to se odnosi posebno i na nekretnine koje spadaju u pravni

režim bračne stečevine.Ne može se ulaziti u razloge zbog kojih bračni drugovi

propuštaju, u skladu sa zakonom, upisati vlasništvo oboje bračnih drugova na

bračnoj stečevini, ali je činjenica da se u zemljišnim knjigama kao isključivi vlasnik

često upisuje samo jedan bračni drug. To pred posrednike odnosno agente

posredovanja u prometu nekretnina postavlja problem utvrđivanja stvarnog prava

vlasništva na takvim nekretninama, ovo posebno jer prema sudskoj praksi

raspolaganje jednog bračnog druga sa zajedničkim odnosno suvlasničkim dijelom

drugog bračnog druga ne proizvodi pravne učinke tj, takvo je raspolaganje ništetno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ako si joj darovao stan, pa je iz toga razloga na njeno ime, ne možeš ništa ako je prošlo tri godine, nemožeš poništiti darovni ugovor. Ako ste kupili stan za vrijeme bračne zajednice i iz nekog razloga si pristao da ona bude zakonski vlasnik, po jednima "odvjetnicima" primjenjuje se Zakon o obveznim odnosima što znači da je potraživanje ošlo u zastaru nakon 5 godina od službene rastave braka tj. sudskog pravomoćnog rješenja o rastavi braka. No međutim, po drugima, tj. po meni, u Zakonu o obiteljskim odnosima čl.282 kaže da pravo na tužbu u bračnom sporu ne zastarjeva. Jbg. ko je u pravu ne znam, upravo vodim takav spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija