Jump to content

Kredit-Jamac


JadrankaM

Preporučene objave

Poštovani!!!

Trebala bih jedan savjet od Vas....

1998.god. moj pokojni otac zakljućio ugovor o dugoročnom kreditu sa Županskom bankom,kredit mu je odobren u iznosu 100.000,00 KN u protu vrijednosti od 28.146,00 DEM,hipoteka je bila naš stan u ukupnoj površini od 62.82m2. jamac mu je bio brat. U međuvremenu ta banka je propala i taj slučaj je preuzela Hrvatska Banka za Obnovu i Razvoj. 2008.god je pokrenut ovršni postupak radi neisplačivanja kredita. 2009. god je moj otac preminuo. Cijelo to vrijeme njegovom bratu su sa mirovine skidali oredeni iznos za otplatu. 28.01.2013 bila je ostavinska rasprava gdje smo se SVI odrekli prava na nasljedivanje u kojem je nekretnina prešla u vlasništvo Općine Podcrkavlje gdje se taj stan nalazi...Općina je to prihvatila i vlasništvo je preneseno i uknjiženo u katastar. Mom stricu se i dalje skida sa mirovine za kredit,mene sada zanima da li je to moguće da se to i dalje radi,ako je postoji li mogućnost da se on toga ikako riješi,pa ako mi možete reći što trebamo napraviti i kome se obratiti.... Hvala unaprijed!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

glupo je bilo odreč se nasljedstva stana koji je puno vrijedniji od iznosa kredita.

smrču dužnika kredit nastavlja plaćati jamac.

da nema jamca kredit bi bio naplaćen iz vrijednosti stana.

mogli ste se dogovoriti da nasljednik koji isplati dug kredita nasljeđuje i stan.

 

62m2 x 700,00 Eura = 43.400,00 Eura ( dug je oko 15.000,00 Eura, predpostavljam)

općini ste darovali 43.000,00Eura a jamac plaća kredit ?

 

nakon isplate kredita jamac od nasljednika(općine) traži povrat sredstava uplaćenih za otplatu kredita uvečan za zakonske zatezne kamate.

ako ima mogučnost kredit bi bilo dobro odmah otplatiti.

zastara za potraživanje duga je 3 godina od isplate kredita .

 

ali nije mi jasno kako je općina postala nasljednik ?

sljedeči nasljednici su roditelji ostavitelja a njih nasljeđuje njihov sin tj.vaš stric.

ostavitelj nije bez nasljednika.

tražite ukidanje nezakonite odluke ako se i vaš stric nije odrekao nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sveukupni dug mog pokojnog oca iznosio je 500 000,00 kn. na ostavinskoj smo se svi odrekli nasljedstva tj. tog stana,mi deca i njegova braća i sestra,roditelji su preminuli

i kako nema nasljednika trećeg reda to je pripalo općini....ne raspitujem se to ja za sebe već me tatina sestra tuši sa time da se stric kao jamac toga riješi,što je koliko vidim nemoguće. Na službenom ovršnom postupku iznos dugovanja kredita od 22.travnja 2008. godine iznosi 184.597,71kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da slažem se da nije pošteno.....puno toga u ovom slučaju nije pošteno....i što su ovdje izvisili svi...koji nisu ništa krivi niti su to zaslužili...kada se posluje nepošteno i neporalno dogodise to što se nama dogodi...ja bih bila najsretnija kada bi ja imala mogućnosti pomoći u otplati toga duga ali to nije moguće,a moju braću to ne zanima ni jedan posto....sve je to jako žalosno i za ne pricati.... :(((

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po otkazu kredita trebalo je dignuti drugi kredit i vratiti dug.

od otkaza kredita računa se zakonska zatezna kamata. dužničko ropstvo.

štednja u banci može propasti ako propadne banka. država vrača određenu svotu.

dug banci nemože propasti sa bankom. država preuzima obvezu naplate duga.

iznos od 28.000,00 DMi nije neki kredit. iz kog razloga se prestalo sa plaćanjem rata za otplatu kredita. (mislili propala banka propo i dug ?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa zato sto je mom ocu bilo sve drugo vaznije osim vracanja kredita, zadnje dvije godine prije nego sto ce umrijet pokusavao je da mu otpisu dug...sto naravno HBOR nije pristao...u to vrijeme kad se digao kredit bila sam dijete...kad sam odrasla i pocela shvacati poslovanje...kao da se mene dozivljavalo i slusalo... ne znam...stric je sada jako bolestan i zivot mu je u pitanju....ne znam sto ce biti sa svim tim ako se ne daj Boze dogodi najgore....stric nema zene,djece i zivi u kuci od pokojnih roditelja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik (općina )će plaćati dug do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako vam postave pitanje o vračanju duga ni slučajno dati neku izjavu koja bi se mogl shvatiti kao priznanje duga.

ako priznate dug dužni ste ga i vratiti.

HBOR uputite na nasljedika (općinu). ne raspravljajte puno pogotovo ako snimaju razgovor.

 

nasljednici vračaju dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

niste nasljednik nemate obvezu vračati dug .

niste ništa nasljedili (toga se držite).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moju tetku brine da ne bi banka oduzela tu njihovu kucu u koj stric zivi ako se njemu sto dogodi.....pa da ne mogu mene gnjaviti,kao sto ste rekli nisam nasljednik iako od njih mogu svasta ocekivati...prije dvije god mi je grad blokirao racun,jer se nije placao otkup tog naseg stana..i to su napravili samo na temelju moje adrese jer sam tamo bila prijavljena....na analiticku karticu su me stavili kao da sam ja vlasik,bez ikakvih dokumenata o tome,ostavinska tada nije bila provedena, a ja sam poslje tatine smrti napravila nasljedicku izjavu o odricanju....katastrofa...tako da opreza nikad dosta....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

????

zašto bi općina prodavala taj stan kad je stan več nje ?

 

ti si se trebala žaliti na rješenje o ovrsi.

osporavati dug, u cijelosti, zbog promašene pasivne legitimacije. nisi sklopila ugovor o otkupu stana.

ako ovrha postane pravomoćna imaš dug.

kompliciraš si život. primaj preporučenu poštu.

 

potraži pomoć stručne osobe i podnesi prijedlog za ponavljanje postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija