Jump to content

suvlasništvo i legalizacija


ABCDEFG

Preporučene objave

Otac je krajem 80-ih dok je još bio u braku s majkom kupio zemljište (šuma). Nakon razvoda ona je sudskim rješenjem postala suvlasnik na 1/2 dijela. Parcelacija nije napravljena. On je kasnije na jednom dijelu ilegalno napravio manju kuću i predao zahtjev po proceduri i u zakonskom roku (slučaj je još u postupku).

Zanima me sljedeće:

- da li majka polaže neko pravo na kuću (nije sudjelovala u gradnji kuće, niti u podnošenju zahtjeva za legalizaciju)

- koje bitne elemente bi trebao sadržavati darovni ugovor kojim bi otac darovao meni tu kuću dok je postupak legalizacije još u tijeku (ne nazire se kraj)? Da li je za ovaj konkretni slučaj u samom postupku legalizacije napravljena i parcelacija, tj. da se točno zna da je otac vlasnik dijela zemljišta na kojem je izgrađena kuća, kako ne bi bilo problema prilikom upisa u zemljišne knjige?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost bojim se da od dogovora ništa, već sam majci predlagala da otkupim njezin dio zemljišta, ali ona ne želi prodati:zatvoren: Kada sam predložila da se razgraničimo, ona tvrdi da ima pravo i na kuću jer je građena na zemljištu na kojem je ona suvlasnik..

Postoji li neki mehanizam razgraničenja, primjerice parcelacija u postupku ili neposredno nakon legalizacije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost bojim se da od dogovora ništa, već sam majci predlagala da otkupim njezin dio zemljišta, ali ona ne želi prodati:zatvoren: Kada sam predložila da se razgraničimo, ona tvrdi da ima pravo i na kuću jer je građena na zemljištu na kojem je ona suvlasnik..

Postoji li neki mehanizam razgraničenja, primjerice parcelacija u postupku ili neposredno nakon legalizacije?

 

najefektniji način da podijelite vlasništvo je putem elaborata etažiranja. Naravno sve nakon što se završi postupak legalizacije.

Tako se nejelegantnije može dijeliti i kuća i zemljište na kojem se ista nalazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li elaborat etažiranja podrazumijeva da se obje stranke slažu oko podjele? Pretpostavljam da ako to nije slučaj ide tužba ili prisilno etažiranje. Koja je procedura?

 

Bojim se da ništa od etažiranja jer otac vjerojatno ne priznaje majci pravo i na kuću (ako sam dobro shvatio). Nema prisilnog etažiranja, ono je uvijek rezultat dogovora. U suprotnom - parnica (nakon provedenog postupka razdiobe suvlasničke zajednice u vanparničnom postupku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija