Jump to content

GPS praćenje vozila


Kolmark

Preporučene objave

Pozdrav svima i odmah isprika ako je ova tema već bila.

Zanima me postoji li kakva pravna regulativa kojom se regulira danas sve prisutnije satelitsko praćenje vozila?

Ovo pitanje sam postavio u nekoliko tvrtki koje se bave ugradnjom tih sistema u vozila, no svugdje sam dobio odgovor da ne znaju.

Dakle mene zanima koja su moja prava po tom pitanju kao vlasnika firme koji to zeli ugraditi sluzbeni u vozni park i s druge strane da li vozaci tih istih vozila sa GPS lokatorom imaju neka posebna prava odn. mogu li se zaliti na pracenje kao zadiranje u njihove osobne slobode i sl.?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji regulativa:

DIREKTIVA 95/46/EZ od 24. listopada 1995. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka...

Imamo Zakon i Agenciju koja donosi rješenja i mišljenja

 

- jedno mišljenje (nije nađeno na azop.hr već se spominje u članku):

 

U prvom slučaju zanimljivo je mišljenje Agencije glede uporabe GPS sustava

pozicioniranja službenih vozila i zaštite osobnih podataka. U danom mišljenju

Agencija se referirala na članke Zakona o zaštiti osobnih podataka, ali i čl. 29. i čl. 30. Zakona o radu. Mišljenje je Agencije "(...) da je za implementaciju i uporabu sustava koji mogu (tehnološki su sposobni) prikupljati i biometrijske i druge osobne podatke osoba, potrebna privola ispitanika (radnika) (...)” budući da se " (...) vršenjem takvog neprekidnog nadzora radnika, ako isti nije nužan i uvjetovan vrlo specifičnim zahtjevima radnih zadaća i procesa, te radnog okružja i samog radnog mjesta, prikupljaju osobni podaci radnika nesukladne vrste i u većem opsegu nego što to opravdavaju potrebe ostvarivanja prava i obveza iz radnog odnosa, odnosno u svezi sa radnim odnosom, te se time i na takav način vrši neopravdana kontrola radnika koja ugrožava i ograničava privatnost i dostojanstvo radnika."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, novi sam ovdje pa sam otvorio temu gdje mi se činilo da pripada. Ispričavam se na grešci.

 

Baš mi je ovo interesantno što kažete da GPS lokator nije isto što i video nadzor. Znači li to da je dovoljno da vozači budu obavješteni o praćenju ili ih trebam tražiti pismeni pristanak da se slažu sa praćenjem? Čuo sam svakakvih rekla-kazala verzija, pa me zato zanima.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve u redu, "Kolmark", nema potrebe za isprikom.

 

Po mom mišljenju, dovoljna je samo obavijest.

 

GPS lokator u službenom vozilu ni na koji način ne povređuje niti ugrožava osobna prava ili slobode radnika (što recimo nije slučaj kod audio/video snimanja gdje se ipak zadire i u privatnu sferu radnika).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija