Jump to content

Molila bi nekoga bilo kakav savjet-problem oko prijenosa nekretnine


Ancita

Preporučene objave

Moja majka je kupila vikendicu 1999 godine i dan danas je ne može prenijeti na sebe.Nakon što je platila porez nije odmah napravila prijenos u gruntovnici.Gospođi koja je prodala vikendicu mojoj majci dvije godine prije prodaje vikendice umro je muž i on je tu vikendicu ostavio njoj,medjutim u roku par mjeseci od kad je moja majka kupila od gospodje javio se sin od pokojnog gospodina iz prvog braka koji trazi svoj nuzni dio.Sud vode dan danas znaci oko 14 godina se to nije rijesilo.Ne znam da li postoji kakva mogucnost da se to prenese ili se mora cekati zavrsetak njihovog spora.hvala unaprijed..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Što nedostaje ugovoru o kupoprodaji da se ne može provesti ?Ako je ugovor sastavljen stručno ,ako je u ugovoru naznačena nekretnina onako kako u vlasničkom listu piše , te ako u ugovoru je naznačeno da se nekretnina može prenijeti na novog vlasnika bez ikakvih daljnjih suglasnosti,te ako je ugovor ovjeren kod JB ,tada gruntovnica mora

provesti taj ugovor o kupoprodaji i mora donijeti rješenje o prijenosu vlasništva sa prodavatelja na kupca.

Kod uredne kupoprodaje nikakavi sin ne može tražiti nužni dio od nečega .čega ostavitelj nije bio vlasnik , (radi prodaje ) ,već je knjižni vlasnik samo formalno još uvijek upisan.

 

Preporučam Vam da podnesete zahtjev za prijenos vlasništva sa prodavatelja na Vas na temelju

kupoprodajnog ugovora .

Ponavljam ugovor o kupoprodaji treba biti u pismenoj formi i ovjeren od JB.

Ako Vaš ugovor nema sve elemente koje zakon predviđa ,tada trebate tužbom tražiti ,da se utvrdi pravo vlasništva i da se na temelju sudske odluke uknjižite .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ama baš sve što ste napisali da treba postojati u ugovoru o kuporodaji postoji,dakle baš je sve onako kako treba biti što se tice njega.Ne znam u čemu je ovdje problem jer mi smo kroz godine i otac i majka pokušali prenjeti u gruntovnici na moju majku al nema šanse,kažu da se vodi spor koji nije gotov.Kopirat cu vam što piše na izvadku...Vlastovnica-2.1. Zaprimljeno 14.04.2000. Broj Z-381/2000

Na temelju tužbe od 12.travnja 2000. na cjelokupne nekretnine u AI zabilježuje se spor.Teretovnica-1.1. Zaprimljeno 28.09.1998. Broj Z-1156/1998

Na temelju čl. 51-a, st. 2 Zakona o građenju zabilježuje se da za objekt upisan u AI nije priložena uporabna dozvola...Hvala vam mnogo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vikendica je prodana sa pravnim nedostacima.

ZOO

Pravni nedostaci (čl.430 novi ZOO)

Član 508.

(1) Prodavalac odgovara ako na prodajnoj stvari postoji neko pravo trećeg koje isključuje, umanjuje ili ograničava kupčevo pravo, a o čijem postojanju kupac nije obaviješten. niti je pristao da uzme stvar opterećenu tim pravom.

(2) Prodavalac nekoga drugog prava garantira da ono postoji i da nema pravnih smetnji za njegovo ostvarenje.

Obavještavanje prodavaoca

Član 509.

Kad se pokaže da treća osoba polaže neko pravo na stvar, kupac je dužan obavijestiti prodavaoca o tome, izuzev kad je to prodavaocu već poznato, i pozvati ga da u razumnom roku oslobodi stvar od prava ili pretenzije trećeg ili da mu, kad su predmet ugovora stvari određene po rodu, isporuči drugu stvar bez pravnog nedostatka.

 

pismeno tzražiti od prodavatelja da otkloni pravne nedostatke u primjerenom roku ili raskidate kupoprodajni ugovor.

imate pravo tražiti raskid ugovora, povrat uplaćenog i naknadu štete.

ako raskinete kupoprodajni ugovor tražite povrat poreza.

 

Gubitak prava

Član 515.

(1) Pravo kupca po osnovi pravnih nedostataka gasi se istekom godine dana od saznanja za postojanje prava trećeg.

(2) Ali ako je treća osoba prije isteka toga roka pokrenula spor, a kupac pozvao prodavaoca da se u spor umiješa, pravo kupca se gasi tek istekom šest mjeseci nakon pravomoćno okončanog spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

elementarne stvari se moraju poznavati ako se piše o ozbiljnim stvarima. ovo se ne odnosi na osobe koje traže pomoć na ovom forumu. Naime, zabilježba spora ne spriječava upis prava vlasništva nego samo osigurava pravo osobe koja ima upisanu zabilježbu spora da u slučaju pravomoćne presude u svoju korist koja za posljedicu ima utjecaj na KNJIŽNA PRAVA, ovo znači da u slučaju da se usvoji tužbeni zahtjev on ima utjecaja na provedbu u zk, nisu svi niti stvarnopravni tužbeni zahtjevi podobni za upis ove zabilježbe, ta presuda djeluje i na treću osobu kojoj je pravo prenijeto a na koju se tužbeni zahtjev ne odnosi,

ponovno podnesite prijedlog za upis nakon toga prigovor ako rješava ZK referent jer na njegovo rješenje ide prigovor, pa žalbu na sučevo rješenje ako potvrdi dalje to po žalbi rješava županijski sud kako glasi tužbeni zahtjev bi pomoglo u kontekstu udovoljavanja onome što sam naprijed napisao, znam da je komplicirano ali je ovo sve točno,pravo je umjetnost preciznog za razliku od struka tehničke provinijencije jer kod nas je 30 dana 30 dana a kod njih je to uglavnom bliže 1 godini, ispričavam se na ovoj maloj digresiji, sretno

 

Ažurirano

 

elementarne stvari se moraju poznavati ako se piše o ozbiljnim stvarima. ovo se ne odnosi na osobe koje traže pomoć na ovom forumu. Naime, zabilježba spora ne spriječava upis prava vlasništva nego samo osigurava pravo osobe koja ima upisanu zabilježbu spora da u slučaju pravomoćne presude u svoju korist koja za posljedicu ima utjecaj na KNJIŽNA PRAVA, ovo znači da u slučaju da se usvoji tužbeni zahtjev on ima utjecaja na provedbu u zk, nisu svi niti stvarnopravni tužbeni zahtjevi podobni za upis ove zabilježbe, ta presuda djeluje i na treću osobu kojoj je pravo prenijeto a na koju se tužbeni zahtjev ne odnosi,

ponovno podnesite prijedlog za upis nakon toga prigovor ako rješava ZK referent jer na njegovo rješenje ide prigovor, pa žalbu na sučevo rješenje ako potvrdi dalje to po žalbi rješava županijski sud kako glasi tužbeni zahtjev bi pomoglo u kontekstu udovoljavanja onome što sam naprijed napisao, znam da je komplicirano ali je ovo sve točno,pravo je umjetnost preciznog za razliku od struka tehničke provinijencije jer kod nas je 30 dana 30 dana a kod njih je to uglavnom bliže 1 godini, ispričavam se na ovoj maloj digresiji, sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niko ni ne tvrdi da je zabiljezba spora zapreka za provedbu kupoprodaje u zemljisnim knjigama,no pozitivna je stvar sto

smo sad svi prosvjetljeni,naime napokon smo saznali sto predstavlja zabiljezba spora.

I sto je ironija,bas mi u ponedeljak pristigli odredjeni akti iz suda,izmedju ostalog i rjesenje z.k.ureda kojim se dopusta upis zabiljezbe spora,tako da mi prethodna spoznaja dodje kao loncu poklopac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno malo sam razgovarala s majkom,malo sa sucem u svom "gradicu" malo s nadleznom osobom iz gruntovnice i oni nemaju pojma o nicemu,godinama tvrde da se nikakvom tuzbom niti slicnim ne moze majka upisati kao vlasnik bez obzira na sve,sve dok se spor ne zavrsi.Dalje,da i uspijem preko prigovora pa nakon toga na zalbu bla bla,sve mi to nista ne znaci jer pretpostavljam da se u tom novom vlasnickom listu gdje ce se moja majka navesti kao vlasnik svejedno ce ostati opaska da je nekretnina pod teretom(dok god se spor ne rijesi)ili sam u krivu?Po meni ja i dalje imam problem jer svatko tko zeli kupiti nasu vikendicu a imalo je pametan,kad vidi da je pod teretom okrenut ce se i otici,nece saslusati niti ga nece biti briga sto i zasto, te da to nema veze s nasim vlasnistvom.Preostaje mi da sacekam da oni zavrse spor sto moze biti tko zna kad ili mi preostaje da dignem kredit i krenem s tuzbom i zelim povrat svega a i pitanje je sto ce se odviti i koliko ce to trajati a bivsa vlasnica ima vec oko 80-ak godina.Ne znam,ne zamjerite ako se nisam dobro izrazila ili me niste razumjeli ja sam samo jedna ne-strucna osoba al jako optimisticna i zahvalna svima,hvala! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija