Jump to content

Tužba protiv političke stranke radi stegovne mjere


Milijana

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Imam nekoliko pitanja i bila bih vrlo zahvalna na pomoći.

 

Naime, članica sam političke stranke.

 

U redovnom kandidacijskom postupku nakon lokalnih izbora za izbore lokalnih tijela i dužnosnika stranke bila sam kandidat za predsjednicu jedne Gradske organizacije. S obzirom na to da sam dolazila iz najvećeg ogranka, imala sam većinu delegata uz sebe.

Planirala sam napraviti reviziju podijeljenih funkcija i pogodnosti s obzirom na to da su iste dijeljene protivno Statutu i o njima nije odlučivao GO, nego tadašnji predsjenik GO, koji je bio moj protukandidat.

 

Uz pomoć vrha stranke, onemogućili su mi kandidaturu tumačenjem Statuta o nekakvom roku za plaćanje članarine o kojem je obavijest stigla retroaktivno.

Odustala sam od svega jer su počele razne prijetnje ljudima oko mene. No, nakon toga vodstvo te GO je našlo dvije osobe koje su napisale neka pisma protiv mene i natemelju toga prvo tražile izbacivanje iz stranke sa obrazloženjem da sam nanijela štetu ugledu stranke, pa kad to nisu mogli dokazati, jer nisam, onda su izglasali suspenziju sa svih dužnosti na godinu dana.

Nikad nisam dobila na uvid te optužbe, niti znam o čemu se radi.

Uložila sam u roku Prigovor nadležnom županijskom Nadzornom odboru, koji mi je dostavilo odluku kojom potvrđuje odluku Gradskog odbora bez obrazloženja i bez upute o pravnom lijeku.

Na to sam uputila Žalbu NO stranke, koji je utvrdio da ničim nije ništa dokazano te vratio postupak nadležnom ŽO.

Napravili su nekakvu sjednicu, na koju sam se odazvala, na kojoj je bila jedna od osoba koja je pisala ta pisma, te ljudi koji su navodno zastupali Gradsku i Županijsku organizaciju. Druga nije bila. Osoba koja je bila nazočna nije niti jednom riječju spomenula što navodi u svom pismu te je znakovito da od 01.06.2014. njen sin dobiva radno mjesto u jednom gradskom poduzeću.

 

Neznam što je u Zapisniku koji su vodili, jer mi ga nitko nije pročitao niti dao na uvid no na temelju toga NO Stranke donosi odluku kojom odbacuje moju Žalbu. Ne navodi dokaze niti argumente i ne daje uputu o pravnom lijeku.

 

Dakle,imam 5 raznih odluka i rješenja i niti u jednom nema obrazloženja Odluke omojoj suspenziji, odnosno ničim nije dokazano da sam osobne interese stavila ispred interese stranke, što i nisam. Upravo je obrnuto. Samo sam htjela spriječiti da se isti ovi koji ovo rade bogate na račun iste i borila se protiv nepotizma o čemu imam Zapisnike sa sjednica GO.

 

Napominjem da se radi o parlamentarnoj stranci.

 

Još bih samo napomenula da je prvostupanjska odluka donesena 15.11.2013. a konačna navodno 27.05.2014. s tim da sam ja Žalbu tijelu koje je donijelo konačnu odluku, a to je Nadzorni odbor Stranke uložila 04.02.2014.

U međuvremenu sam pravovremeno i bez navedenih uputa o pravnom lijeku na svim tim"odlukama" ulagala prigovore i žalbe na iste.

 

S obzirom na to da ne želim odustati, jer smatram da sam u pravu, moja pitanja su:

 

1. Jeli mi bilo tko u ovom navedenom nizu trebao dati obrazloženje odluke kako je navedeno u Zakonu o općem upravnom postupku i internim aktima Stranke, gdje stoji da rješenje ili odluka mora biti obrazložena?

2. Koji je rok za donošenje rješenja, onaj naveden u Statutu ili 60 dana prema ZOUP-u. I od kad se računa.

1. Kome uputiti prigovor, pritužbu, tužbu ili što već?

2. Mogu li to učiniti sama, jer zaista nemam novca.

3. Mogu li se obratiti Pučkom pravobranitelju?

 

Ispričavam se na duljini ovog posta i zahvaljujem unaprijed ukoliko mi netko odgovori. Zaista mi treba pomoć.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi odgovori na ova vaša pitanja trebali bi se nalaziti u Statutu vaše stranke.

 

Ne bi bilo naodmet angažirati odvjetnika, iako napominjem, a i sama ste toga vrlo dobro svjesna - "politika je ku.va", i ukoliko su se "jači igrači" odlučili riješiti vas se, vjerojatno, poput Don Quijotea jurišate na vjetrenjače.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

 

Sve procedure koje Statut predviđa su odrađene.

 

Radi se o tome da imam rješenja koja nisu sukladna sa Statutom, a kamoli sa Zakonom o općem upravnom postupku.

 

Naime, zadnje rješenje je nekakva preslika, dakle nema na njemu original potpis predsjednika Nadzornog odbora, nema pečat stranke. Dokument je nazvan "odluka", no isti ne sadrži sve elemente odgovora na žalbu, odnosno prigovor. Nema obrazloženja odluke itd.

 

Kao što sam navela imam pet rješenja u kojima piše nekakva odluka donesena navodno na temelju nekakva dva pisma, dakle rekla kazala argumenti i bez ikakvog obrazloženja na koji način sam ja svoj osobni interes stavila ispred interesa stranke. Ovo je navedeno jer u Statutu postoje određeni razlozi za moguću stegovnu mjeru, od nanošenja štete ugledu stranke, pa kao jedan se navodi ovaj koji su meni imputirali, samo ničim nisu podkrijepili te navode. U prvoj odluci su naveli da sam htjela biti predsjednica gradske organizacije. Dakle, bila sam kandidat, jer su bili redovni izbori nakon lokalnih izbora i ništa više od toga.

 

Ne mislim odustati, jer želim bar pokušati priječiti da se ovo radi. Mislim da oni i računaju s tim da se ljudi neće buniti, pa su do sad radili kako im se sviđalo.

 

Posavjetovala sam se i s nekim pravnicima, i definitivno se slažu sa mnom da ima elemenata za pokretanje upravnog spora.

 

Mene je samo zanimalo što trebam proceduralno napraviti, kome, kako i dr. jer ja po struci nisam pravnik, a zaista nemam novaca za odvjetnike, jer radim za ispodprosječnu plaću.

 

S druge strane, kako sam zaposlena, ne mogu ni zatražiti besplatnu pravnu pomoć. Dakle, što god mogu moram sama napraviti.

 

U svakom slučaju zahvaljujem još jednom na pomoći.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija