Jump to content

Ovrha


dado011

Preporučene objave

Pozdrav,

dakle imam jako velik problem. Zaposlio sam se prije tjedan dana i znajući da imam ovrhu zbog kredita otišao sam danas u finu po ispis dugovanja. Tamo me žena šokirala cifrom koja je 3 puta veća od one za koju sam mislio da jest. Da sad ne idem u detalje, došle su mi na naplatu kartice koje nikad nisam koristio, od tele2, HT-a itd. po svemu sudeći izgleda kao da su članovi moje obitelji prije nekoliko godina podigli kartice na moje ime u pojedinim robnim kućama + mastercard i provlačili te kartice bez mog znanja, uzimali telefone kod operatera itd. Što mi je činiti? Ima li kakav dobar odvjetnik kojem se mogu obratiti za taj problem? Ima li uopće smisla podizati kakvu tužbu ili da se pokrijem po glavi i otplaćujem nešto što nikad nisam potrošio? Imam zaštićeni račun u banci i pretpostavljam da mi 2/3 plaće ostaju? Bez obzira na broj ovrha koje imam..

Hvala unaprijed na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

To što stoji kao dug morate platiti ,no ako to niste Vi učinili nego je netko neovlašteno krivotvorio Vaš potpis i podizao kartice ,tada trebate najprije sjesti s onima na koje sumnjate (članove porodice ) prisiliti da podmire troškove ,jer ćete podnijeti kaznenu prijavu DORH-u za krivotvorenje .

Vaša tvrdnja da su možda članovi obitelji podizali kartice na Vaše ime je gotovo nevjerojatna,i teško dokaziva .Ništa Vas ne može izvući osim da platite i kazneno prijavite osobe na koje sumnjate .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A recite mi, molim Vas, pošto je cifra (vjerojatno samo glavnica) 219 000kn ja ću vjerojatno cijeli život plaćati samo kamate. Jer žena je rekla da je mjesečna kamata 12%. Mislim jel postoji neka opcija da kamate prestanu rasti? Kako sam shvatio prvo se otplaćuju troškovi, zatim kamate i onda glavnica. Jel prestanu kamate rasti onog trenutka kada ih počnem otplaćivati? Jer ovako nitko od onih kojima sam dužan neće nikada dobiti glavnicu jer nema šanse da to otplatim odjednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemoguće je da je mjesečna kamata 12% vjerovatno Vam je rekla da je to kamatna stopa na godišnjoj razini. Jer na snazi je trenutno zakonska zatezna kamata od 12,35% na godišnjoj razini. Znači sve ostalo je lihvarska kamata!

 

 

Ok. Sad sam još zbunjeniji. Žena preko telefona koja radi u fini mi je jasno rekla da ide kamata 12% mjesečno. :-? Ukoliko se radi o tzv lihvarskoj kamati mogu li se ja kako boriti protiv te lihvarske kamate? Je li ona nametnula od strane fine ili od strane onoga kod koga imam dug?

 

I molim vas odgovor na još jedno pitanje jer sam izvan sebe. Dakle, recimo da imam 5 različitih ovrha. Ako sam dobro shvatio naplaćuju se onim redoslijedom kojim su pristizale. Recimo da je prva pristignuta ovrha iz tele2. Prvo će mi se naplatiti sudski troškovi tj troškovi javnog bilježnika, zatim troškovi kamate i onda tek glavnica? Jesam li to dobro shvatio? Hoće li meni kamate na taj dug iz tele2 prestati rasti onog trena kad taj dug dođe na naplatu, dakle i dospjele kamate i glavnica ili kamate rastu čitavo vrijeme? Pretpostavljam da kamate na preostala 4 duga rastu sve dok oni ne dođu na red za naplatu. Molim vas za odgovor. Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kamate (od 1. srpnja 2011) su 12% godišnje za građane. Žena se zabunila :)

 

Da, redoslijed je troškovi (prvo Fina uzme svojih 240 kn), pa kamata, pa glavnica, prema čl. 172 (i čl. 171) Zakona o obveznim odnosima

.

Kamate ne povećavaju glavnicu (ne naplaćuje se kamata na kamatu) - koristi se proporcionalni tj. jednostavni obračun zateznih kamata - tako da su dužnici u neku ruku zaštićeni od pretjeranog rasta duga.

 

U Fini obično kažu koliki je ukupni dug (s kamatama). Ako je to danas 219000 kn, za godinu dana neće se povećati za 12% od tog iznosa, već samo za 12% od glavnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kamate (od 1. srpnja 2011) su 12% godišnje za građane. Žena se zabunila :)

 

Da, redoslijed je troškovi (prvo Fina uzme svojih 240 kn), pa kamata, pa glavnica, prema čl. 172 (i čl. 171) Zakona o obveznim odnosima

.

Kamate ne povećavaju glavnicu (ne naplaćuje se kamata na kamatu) - koristi se proporcionalni tj. jednostavni obračun zateznih kamata - tako da su dužnici u neku ruku zaštićeni od pretjeranog rasta duga.

 

U Fini obično kažu koliki je ukupni dug (s kamatama). Ako je to danas 219000 kn, za godinu dana neće se povećati za 12% od tog iznosa, već samo za 12% od glavnice.

 

 

ok, sad mi je barem malo lakše. Već kad sam počeo zbrajati kamate zavrtilo mi se u glavi od silnih iznosa. To vjerojatno ni moji praunuci ne bi za života vratili. Uglavnom, zanima me sada još jedna stvar. Mislite li da je moguće ako odem npr. u tele2 gdje imam jednu ovrhu i dogovorim se s njima za nekakav način otplate koji odgovara i meni i njima da je moguće da javni bilježnik koji je poslao tu ovrhu na finu povuče tu istu ovrhu zbog dogovora između mene i tele2?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I zadnje, najvažnije pitanje. 2006 godine sam podigao kredit za jednu ženu koja ga, naravno, nije vratila. Čini mi se da je u ugovoru pisalo da u nemogućnosti vraćanja kredita na ovrhu ide moja cijela plaća. Obzirom da tada nije bilo zaštićenih računa niti su bili na snazi zakoni koji su danas postoji li i dalje mogućnost da mi banka pošalje zahtjev poslodavcu da mi skida cijelu plaću. Mislim, moguće je da druge ovrhe koje su došle na naplatu imaju prednost vraćanja pred tim kreditom. A i ja imam otvoren zaštićeni račun tako da po nekoj logici mislim da mi 2/3 plaće ipak ostaju sigurne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite li da je moguće ako odem npr. u tele2 gdje imam jednu ovrhu i dogovorim se s njima za nekakav način otplate koji odgovara i meni i njima da je moguće da javni bilježnik koji je poslao tu ovrhu na finu povuče tu istu ovrhu zbog dogovora između mene i tele2?

 

Možda bolje da vam JB ne povuče ovrhu.

 

Plaćanje na rate:

Se u načelu ne isplati, osim ako ćete ukupni dug otplatiti u godinu-dvije.

Dok ne počne otplata glavnice, plaćanjem dijela koji se odnosi na kamate - ne smanjujete glavnicu ni iznos novih kamata (koji ovisi o glavnici).

Više se isplati vezati/uložiti novac od tih rata koje biste preuranjeno platili.

 

To što vam ovrhovoditelj/odvjetnik nudi plaćanje na rate ili na vašu molbu za plaćanjem na rate odgovara pozitivno, nije zbog mekog srca, već jer je to njima povoljno.

 

(Jednom kad počnete otplaćivati glavnicu, moguće da će promijeni priču i tražiti da istu platite odjednom.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno svima na odgovorima, puno ste mi pomogli. Molim još samo odgovor na posljednje pitanje koje sam gore postavio vezano za ugovor s bankom. I zanima me još samo može li tj hoće li fina izvjestiti mog poslodavca o cjelokupnom dugu koji imam ili je to informacija koja je dostupna samo meni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što ste banci dali suglasnost i izjavu da u slučaju ne vraćanja kredita zapljenu cijele plaće nema veze jer je ta odluka ništavna. Može Vam se plijeniti 1/3 primanja ili ako su primanja veča od prosjeka RH (trenutno 5.507 kn) sve iznad 3.671,33 kuna. Znači ako Vam je plaća 6500 kuna može Vam se u tom slučaju plijeniti 2828,67 kn. Fina ne obavještava poslodavca o stanju Vašeg duga po ovrhama, osim ako ovrhovoditelj na naplatu pošalje pravomoćno ovršno rješenje poslodavcu onda ima uvid u stanje Vašeg duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija