Jump to content

porez na nekretninu


sedra

Preporučene objave

Sestra mi želi darovati svoj dio nekretnine koji je naslijedila od našeg pok. oca.

Nekretnina nikada nije bila uknjižena na zemljišniku, u katastru jeste.

Postoji kupopropdajni ugovor između našeg oca i prodavatelja, ovjeren potpisom prodavatelja na sudu.

Na toj nekretnini izgradiio sam kuću , legalizacija u toku , te želim srediti stanje.

Na katastru su mi rekli da će temeljem darovnog ugovora promijeniti podatke sa sestre na mene.

Plaćam li porez na taj darovni ugovor s obzirom da mi je to prva nekretnina gdje živim sa obitelji?

Da li ću i pri uknjižbi platiti porez s obzirom na navedenu okolnost, odnosno ako plaćam porez izgleda da ću ga platitii dava puta na darovani dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na katastru su mi rekli da će temeljem darovnog ugovora promijeniti podatke sa sestre na mene.

Pa i ovdje Vam je to receno

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/75583-darovni-ugovor

vidi u objavi br.2

Plaćam li porez na taj darovni ugovor s obzirom da mi je to prva nekretnina gdje živim sa obitelji?

vec Vam je receno da oslobodjenje od placanja poreza na promet nekretnina u smislu"prve nekretnine",podrazumijeva kupoprodaju

a ne darovanje i dr..

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/75583-darovni-ugovor

vidi u objavi br.6

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači li to da ako sklopim kupoprodajni ugovor sa sestrom da neću platiti porez kao što bi ga platio u slučaju darovanja?

Opet mi nije jasno hoću li platiti porez na promet pri uknjižbi cijele nekretnine jer ju je moj otac kupio a nije platio porez a ja sam je pak naslijedio odnosno dobio na dar?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je krucijalni problem.Ovvo što radim je početak.

Sestrinim darom postao bih posjednik 1/1.

Vjerovatno ću morati potražiti pomoć odvjetnika, prodavatelj nekretnine mom ocu nije živ, nije imao djece te sada ima 10 suvlasnika.

Moja obitelj nekretninu koristi neometano već 50 godina .Ne znam kako, vjerovatno tužbom protiv svih vlasnika.

Na ovom forumu sam upoznat i sa institutom dosjelosti kao i pojedinačnog ispravnog postupka ali ne znam koliko su primjenjivi u mom slučaju.

Troškovi su na vidiku ali želim da budu što manji.

Čini mi se da po Zakonu ne bih trebao platiti porez na sestrin daroavni dio jer ne spadam u pojam stjecatelja nekretnine već samo posjednika.

Iz Porezne štur odgovor da se na darovane nekretnine plaća porez te da oni ne dijele savjete.

Znači ako mi sestra proda nekretninu / formalno, naravno / mogu tražiti oslobođenje od poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija