Jump to content

što ulazi u prosjek primanja???alimentacija i dječji doplatak???


njelaca

Preporučene objave

Zanima me da li alimentacija i dječji doplatak ulaze u prihode kućanstva??? Zanima me zbog ostvarivanja prava na troškove stanovanja, školske udžbenike...

 

Točno, sustav je zafrknuo tisuće samohranih majki koje su zahvaljujući socijalnoj pomoći i dodatku za režije uspijevale preživaljavati iz mjeseca u mjesec, sada je to nemoguća misija jer se alimentacija počela računati kao prihod i te majke su sada ostavljene na milost i nemilost, s napomenom da se na TV-u uopće ne priča o tom problemu iako je on itekako očit i ozbiljan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me točno gdje to piše, koji zakon, članak?? Ono , crno na bijelo! Da li je to Zakon o socijalnoj skrbi, Zakon o porezu na dohodak, Obiteljski ....???

 

Pitaj svoju socijalnu radnicu, vrlo vjerojatno je da se radi o novom zakonu o socijalnoj skrbi. Znam da se primjenjivao sa 6 mjeseci odgode i iskreno da kažem nije mi jasno kako da samohrane majke sada prežive, valjda je i to bio dio famoznog plana 21.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Zanima me točno gdje to piše, koji zakon, članak?? Ono , crno na bijelo! Da li je to Zakon o socijalnoj skrbi, Zakon o porezu na dohodak, Obiteljski ....???

 

U novom Zakonu o soc. skrbi nije takstativno navedeno da se alimentacija smatra prihodom, ali se navodi što se ne smatra prihodom. Člankom 31. st. 1. podstavak 16. Zakona ne smatra se prihodom iznos sredstava za uzdržavanje za dijete ostvarenih sukladno posebnom propisu do iznosa privremenog uzdržavanja pri centru za socijalnu skrb. Iznos koji prelazi iznos takvog privremenog uzdržavanja se uzima kao prihod.

Nadalje, Zakonom o privremenom uzdržavanju 92/14 člankom 9. se utvrđuje visina iznosa privremenog uzdržavanja a koje se određuje u iznosu od 50% zakonskog minimuma uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno, sustav je zafrknuo tisuće samohranih majki koje su zahvaljujući socijalnoj pomoći i dodatku za režije uspijevale preživaljavati iz mjeseca u mjesec, sada je to nemoguća misija jer se alimentacija počela računati kao prihod i te majke su sada ostavljene na milost i nemilost, s napomenom da se na TV-u uopće ne priča o tom problemu iako je on itekako očit i ozbiljan.

 

Na mnogim temama se govori o šovinističkoj praksi sudstva, gdje skoro po "defaultu" djecu dodjeljuju majkama. Barem na ovom forumu, ako želimo da se sustav mijenja, trebali bi izbjeći šovinizam.

Kao "samohrani" otac, pod navodnicima, obzirom da je skrb i dalje zajednička, no djeca, i to mala žive sa mnom, ne volim pročitati ovakva generaliziranja o samohranim, uglavnom, majkama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija