Jump to content

Ulazak policije u stan (bez naloga + odbijanje pokazivanja značke)


Stonehenge

Preporučene objave

Daklem...

 

Prošlu subotu sam imao zabavu u stanu (6 ljudi, pristojni smo s glazbom i bukom), u jednom trenutku dva policajca ULAZE u stan, bez zvonjave ili kucanja. Pristojno ih pitam za nalog i za brojeve znački odgovaraju s: "Šta se praviš pametan, osobnu na sunce!" Naravno, odbijaju dati značke te nakon što su nam popisali osobne odlaze bez objašnjenja, isprike, whatever...

 

Moja pitanja su:

Kakva je (realno) moja obrana od ovakvih upada? Da li ih mogu tretirati kao provalnike? Da li ih mogu privatno tužiti? Kolega je snimio (doduše, kriomice) cijeli kupus, s obzirom na sve da li je ta snimka legitimna i da li se može koristiti za ishođivanje identiteta/tužbe?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakva je (realno) moja obrana od ovakvih upada?

 

Zaključavajte ulazna vrata.

 

Da li ih mogu tretirati kao provalnike?

 

Ne.

 

Da li ih mogu privatno tužiti?

 

Možete, hoćete li uspjeti s takvom "tužbom" - to je drugi par cipela.

 

Kolega je snimio (doduše, kriomice) cijeli kupus, s obzirom na sve da li je ta snimka legitimna i da li se može koristiti za ishođivanje identiteta/tužbe?

 

Snimku zaboravite. Gledajte, dečki su samo radili svoj posao, netko ih je očito pozvao žaleći se najvjerojatnije na buku koja je dolazila iz vašeg stana (neki ljubomoran susjed ili pacijent kojem smeta i treptanje očiju komarca). Vjerojatno su i kucali ili zvonili, ali kako nitko nije otvarao jer ih niste najvjerojatnije ni čuli, primili su kvaku vratiju i obzirom su vrata bila nezaključana, ušli unutra i obavili svoj posao.

 

Sad, jesu li bili najljubazniji, vjerojatno nisu, ali to ne znači da sada trebate ići u "križarske ratove" protiv njih i tužbe s kojima nećete napraviti apsolutno ništa. Dapače.

 

Naravno, odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Snimku zaboravite. Gledajte, dečki su samo radili svoj posao, netko ih je očito pozvao žaleći se najvjerojatnije na buku koja je dolazila iz vašeg stana (neki ljubomoran susjed ili pacijent kojem smeta i treptanje očiju komarca). Vjerojatno su i kucali ili zvonili, ali kako nitko nije otvarao jer ih niste najvjerojatnije ni čuli, primili su kvaku vratiju i obzirom su vrata bila nezaključana, ušli unutra i obavili svoj posao.

 

Ni sam ne želim nagađati zašto so gospoda policajci došli, nije poanta posta. Kolega koji je snimio događaj je došao desetak minuta prije gospode je kucao (ne zvonio) na vrata, u međuvremenu se glazba nije pojačavala. Sve se ovo dogodilo prije kućnog reda (snimka videa je u 21:39, kućni red počinje u 22:00 - izvješeno na ulazu zgrade).

 

Vjerujem da privatne tužbe nemaju smisla, ali Vas molim da me uputite kamo se požaliti u svrhu ostvarivanja disciplinsko-stegovnih mjera nad dotičnom gospodom?

 

Također, može objašnjenje zašto snimka ne drži vodu?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ne ugrožava zdravlje, život niti imovinu nikoga pa ne opravdava ulazak u nečiji dom bez sudskog naloga.

 

Nepovredivost doma je prvenstveno pitanje morala i običajnog prava od pamtivijeka i u najrazličitijim kulturama, tek nakon toga i ustavna vrednota, pa onda zakonsko pravo, pitanje pristojnosti itd.

Od lakoće s kojom se pristupa gaženju toga prava (u konkretnom i ne samo konkretnom slučaju) od strane onih koji bi to pravo prvi trebali štititi (a to potvrđuje i prethodni komentar) čovjek se mora prestrašiti. Uz to, nema opasnijeg nasilja od državnog nasilja jer je ono najmanje podložno kontroli. Zato mislim da je građanska dužnost svakoga tko je žrtva ili svjedok gaženja toga prava da poduzme mjere protiv toga, ne samo zbog sebe, nego i zato da nešto što je sasvim nenormalno ne postane normalno.

 

Iako riječ policajca vrijedi više od riječi običnog građanina, u konkretnom slučaju je (ako zanemarimo snimku) bilo još 5 svjedoka, pa prigovor nije bez šanse.

 

A što se tiče nepokazivanja značke i nepristojnosti, to je na prvom mjestu pitanje profesionalnosti. Zašto bi se od policajaca očekivala viša razina profesionalnosti od one koju posvuda susrećemo?

 

(Poslati takve policajce u jednu Njemačku ili Švedsku da se tako pokušaju tamo ponašati bi bila dobra tema za jednu filmsku komediju.)

 

(Inače što se tiče galame i buke, takve stvari bi se vrlo uspješno mogle i trebale liječiti dovoljno visokim novčanim kaznama, a ne bahaćenjem ljudi u uniformi koje zapravo izaziva samo suprotan učinak.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj odgovor se odnosio isključivo na ono što sam napisao, a to je povezivanje narušavanja javnog reda i mira i odredbi kućnog reda.

 

Što se tiče "dovoljno visokih novčanih kazni", stvar nije tako jednostavna i one nisu dobro rješenje. Na prvom mjestu su, s debelom prednošću, osobna kultura i uzajamni dogovor i razumijevanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Generalizirati stvari nema smisla.

 

Jesu li se u konkretnom slučaju (uz pretpostavku da je iznesena cijela priča, a ne samo fragmenti), plavi dečki, u krajnju ruku rečeno, neprofesionalno ponijeli? Jesu.

 

Jesu li moguće izašli i izvan okvira ovlasti? Moguće jesu.

 

Hoće li se to uspjeti dokazati u hipotetskom postupku? Neće, iz jednostavna razloga što su oni tamo očito pozvani od strane nekog susjeda, sigurno nisu nasumice izabrali jedan stan, i to upravo taj stan i rekli nešto u stilu "idemo sad baš ući u taj stan na blef da vidimo što ćemo naći tamo". Obzirom posljedica (objektivnih lako provjerljivih) nema, službena verzija događaja biti će - vrata su nam otvorena ili su bila otvorena. I DORH-u će to biti dovoljno po eventualno podnesenoj kaznenoj prijavi. Druga bi stvar bila da nisu pozvani, već doista bezveze upali u stan ili da je netko završio premlaćen ili nešto slično, za što će već ipak biti malo teže naći opravdanje.

 

Da li to opravdava dotične policajce? Naravno da ne, i formalna pritužba njihovoj Kontroli svakako se može podnijeti, ali podizati kaznenu prijavu ne bih sugerirao korisniku koji je otvorio ovu temu, iz već iznesenih razloga, što bi posljedično, imajući u vidu narav konkretnih policajaca u budućnosti moglo izazvati retalijaciju. Kakvu? Samo nebo zna.

 

A ljudi su ljudi, nažalost u svakoj profesiji u svakom kutku svijeta imate "pacijente", što ne znači da nikome ništa, već da treba biti oprezan u ophođenju s takvim "ljudima".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija