Jump to content

Razvod - muž ima tvrtku i dvije kuće


daniela_zg

Preporučene objave

Pozdrav, molim za pomoć

 

Razvodimo se. Ništa od imovine ne glasi na mene. Muž ima:

 

- kuću u kojoj živimo (dobio na darovni ugovor od rođaka prije braka)

- drugu kuću (vikendica, dobio na darovni ugovor od rođaka za vrijeme braka)

 

I najbitnije:

 

- tvrku br. 1 koju je osnovao prije braka i temeljni kapital se nije povećavao, ali solidna dobit godišnja i imovina tvrtke jest (u obliku nekretnina)

 

- tvrtku br. 2 u kojoj je suvlasnik i osnovao je za vrijeme braka, temeljni kapital je minimalan, dobit minimalna

 

Imamo troje maloljetne djece i dogovorili smo da budu pola-pola na stanovanju.

 

Što ja od imovine imam legalno pravo dobiti? Alimentaciju vjerujem da imam. Koliko? Čula sam da ako je nešto dobiveno darovnim ugovorom od rođaka, to nemam pravo.

 

Tvrtke?

 

Puuuuuno hvala!

 

D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na kuće zaboravite budući iste predstavljaju osobnu imovinu supruga, tj. ne ulaze u bračnu stečevinu.

 

S druge strane, osnovane tvrtke odnosno udjeli u istima čine bračnu stečevinu, u kojoj vam, ukoliko nemate drugačiji dogovor, pripada 1/2 udjela. Obzirom je ovo prilično nekonvencionalna bračna stečevina, smatram da vam je najbolji način glede njene podjele - dogovor.

 

Uzdržavanje pripada djeci, ukoliko ćete dogovoriti ili sud odlučiti da će živjeti s vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na kuće zaboravite budući iste predstavljaju osobnu imovinu supruga, tj. ne ulaze u bračnu stečevinu.

 

S druge strane, osnovane tvrtke odnosno udjeli u istima čine bračnu stečevinu, u kojoj vam, ukoliko nemate drugačiji dogovor, pripada 1/2 udjela. Obzirom je ovo prilično nekonvencionalna bračna stečevina, smatram da vam je najbolji način glede njene podjele - dogovor.

 

Uzdržavanje pripada djeci, ukoliko ćete dogovoriti ili sud odlučiti da će živjeti s vama.

 

Puno Vam hvala.

 

Da li imam pravo samo na dobit tvrtke stečenu za vrijeme braka ili na udio u tvrtki (pošto je ista osnovana 6-7 godina prije braka).

 

Pozz

D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja isprika, previdio sam da je prva tvrtka osnovana prije braka.

 

Po mom mišljenju, tada u bračnu stečevinu ulazi samo druga tvrtka (osnovana za vrijeme braka), u kojoj vam pripada udio od 1/2.

 

Što se tiče ove prve tvrtke (osnovane prije braka), trebalo bi vidjeti je li u nju tijekom trajanja braka ulagano nešto, slijedom čega bi i dobit ostvarena njome predstavljala bračnu stečevinu, ili nije ulagano ništa odnosno isključivo njena vlastita sredstva, slijedom čega ne ulazi u bračnu stečevinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

iako je off-topic molim za savjet - osoba A je po pravomocnoj sudskoj presudi duzna isplatiti stetu, sudske troskove i zatezne Kamate, Ista je nezaposlena i ne posjeduje imovinu. No do nedavno bila je u braku s uspjesnim poduzetnikom koji je svoju tvrtku osnovao nakon sklapanja braka te je ona dio bracne stecevine. Da li se moze izvrsiti ovrha nad bracnom stecevinom ako nije doslo do njene podjele? Da li se mogucer umijesati u eventualnu parnicu zbog podjele bracne stecevine zbog naplate potrazivanja prema jednom od vlasnika? Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija