Jump to content

porez na prvu nekretninu kupljenu od nasljedstva


dreic

Preporučene objave

Poštovani,

 

Nasljedila sam nekretninu od bake i ta nekretnina je u drugom gradu od mjesta mog prebivališta (prebivalište mi je na istom mjestu od rođenja). Tu nekretninu sam sad prodala i želim kupiti stan u gradu u kojem imam prebivalište, ali na različitoj adresi od mjesta mog trenutnog prebivališta. Zanimaju me dvije stvari:

1. Mogu li dobiti "oslobođenje od poreza na prvu nekretninu" s obzirom da sam već imala nekretninu u vlasništvu?

2. Koliki porez plaćam ukoliko kupim stan u novogradnji (izravno od investitora), a koliki u slučaju kupnje od treće osobe?

 

unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nekretninu si nasljedila od bake što je oslobođeno plaćanja poreza.

ako nisi koristila poreznu olakšicu iskoristi je na novoj nekretnini koju kupiš (50m2).

po sklapanju kupoprodajnog ugovora podnesi prijedlog za upis vlasništva.

prije podnošenja porezne prijave (rok 30 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora)u policiju podnesi zahtjev za promjenu prebivališta na novokupljenu nekretninu .

sa potvrdom o prijavi prebivališta u poreznu upravu prijavi poreznu obvezu.

 

ako kupuješ od prodavatelja koji nije plaćao PDV plaćaš PDV na neto cijenu stana + PDV na dio cijene zemljišta na kom je izgrađen stan.

porez od treče osobe iznosi 5% od kupoprodajne cijene (ili po procijeni porezne uprave).

 

http://www.zakon.hr/z/69/Zakon-o-porezu-na-promet-nekretnina

obrati pozornost na čl. 11a do 11d

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na brzom odgovoru. Znači da ću u potpunosti biti oslobođena od poreza s obzirom da ću kupiti stan manji od 50 m2 (naravno uz podneseni zahtjev, promjenu prebivališta i ostalo što se traži)?

Je li to u skladu s donje citiranim iz zakona sa linka kojeg si mi poslao/la?

 

"(2) Iznimno od točke 4.2. stavka 1. ovoga članka, ako je porezni obveznik od 1. siječnja 2003., a do trenutka nastanka porezne obveze imao, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu nekretnine koje je otuđio, neovisno o načinu otuđenja, u izračun vrijednosti nekretnina iz točke 4. stavka 1. ovoga članka uzimaju se i te otuđene nekretnine."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija