Jump to content

praznik-slobodan dan


kahi

Preporučene objave

Iz mišljenja ministarstva: "Uzimajući u obzir blagdane kroz cijelu godinu, moguće je da neki blagdani padnu na dane radnikovog tjednog odmora, a dio blagdana padne na radnikove radne dane. Ako radnik u dane blagdana i neradnih dana određenih zakonom ne radi jer nije inače trebao raditi (radnik prema rasporedu radnog vremena toga dana nije trebao raditi), u tom slučaju ne ostvaruje pravo na naknadu plaće.

Ukoliko je radnik na navedene dane prema uobičajenom rasporedu radnog vremena trebao raditi i primiti plaću, ali ne radi zbog toga što je blagdan ili neradni dan utvrđen zakonom, tada ostvaruje pravo na naknadu plaće.

Kada blagdan pada u dan kada bi radnik trebao raditi i zaista radi navedenog dana, ima sukladno članku 86. Zakona o radu i pravo na povećanu plaću za rad blagdanom. Zakon o radu ne utvrđuje visinu povećanja plaće, već se povećanje iste za rad na dane blagdana utvrđuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.Dakle, radnik ne ostvaruje pravo na naknadu plaće u slučaju kada prema uobičajenom rasporedu radnog vremena nije ni trebao raditi u dane blagdana i neradnih dana. Međutim, mišljenja smo da poslodavac ne može mijenjati uobičajen raspored radnog vremena kako bi izbjegao plaćanje naknade plaće radniku."

Što će reći, poslodavac ima pravo praznik voditi kao slobodan dan ako tako padne prema unaprijed utvrđenom rasporedu radnog vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz mišljenja ministarstva: "Uzimajući u obzir blagdane kroz cijelu godinu, moguće je da neki blagdani padnu na dane radnikovog tjednog odmora, a dio blagdana padne na radnikove radne dane. Ako radnik u dane blagdana i neradnih dana određenih zakonom ne radi jer nije inače trebao raditi (radnik prema rasporedu radnog vremena toga dana nije trebao raditi), u tom slučaju ne ostvaruje pravo na naknadu plaće.

Ukoliko je radnik na navedene dane prema uobičajenom rasporedu radnog vremena trebao raditi i primiti plaću, ali ne radi zbog toga što je blagdan ili neradni dan utvrđen zakonom, tada ostvaruje pravo na naknadu plaće.

Kada blagdan pada u dan kada bi radnik trebao raditi i zaista radi navedenog dana, ima sukladno članku 86. Zakona o radu i pravo na povećanu plaću za rad blagdanom. Zakon o radu ne utvrđuje visinu povećanja plaće, već se povećanje iste za rad na dane blagdana utvrđuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.Dakle, radnik ne ostvaruje pravo na naknadu plaće u slučaju kada prema uobičajenom rasporedu radnog vremena nije ni trebao raditi u dane blagdana i neradnih dana. Međutim, mišljenja smo da poslodavac ne može mijenjati uobičajen raspored radnog vremena kako bi izbjegao plaćanje naknade plaće radniku."

Što će reći, poslodavac ima pravo praznik voditi kao slobodan dan ako tako padne prema unaprijed utvrđenom rasporedu radnog vremena.

Hvala Vam najljepša.

 

Imam još samo dva pitanja?Da li je plaćeno bolovanje 100 % u slučaju pljačke u dućanu?Prijateljica mi je imala pljačku na poslu..Lopov joj je uperio pištolj itražio novce..Nažalost ona nije htjela na bolovanje koliko god je pretrpila šok jer kaže skidaju ti s plaće kao da si na normalnom bolovanju tipa prehlada..I da li ima pravo na neku odštetu..Čak mislim da nije niti osigurana..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Iz mišljenja ministarstva: "Uzimajući u obzir blagdane kroz cijelu godinu, moguće je da neki blagdani padnu na dane radnikovog tjednog odmora, a dio blagdana padne na radnikove radne dane. Ako radnik u dane blagdana i neradnih dana određenih zakonom ne radi jer nije inače trebao raditi (radnik prema rasporedu radnog vremena toga dana nije trebao raditi), u tom slučaju ne ostvaruje pravo na naknadu plaće.

Ukoliko je radnik na navedene dane prema uobičajenom rasporedu radnog vremena trebao raditi i primiti plaću, ali ne radi zbog toga što je blagdan ili neradni dan utvrđen zakonom, tada ostvaruje pravo na naknadu plaće.

Kada blagdan pada u dan kada bi radnik trebao raditi i zaista radi navedenog dana, ima sukladno članku 86. Zakona o radu i pravo na povećanu plaću za rad blagdanom. Zakon o radu ne utvrđuje visinu povećanja plaće, već se povećanje iste za rad na dane blagdana utvrđuje kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.Dakle, radnik ne ostvaruje pravo na naknadu plaće u slučaju kada prema uobičajenom rasporedu radnog vremena nije ni trebao raditi u dane blagdana i neradnih dana. Međutim, mišljenja smo da poslodavac ne može mijenjati uobičajen raspored radnog vremena kako bi izbjegao plaćanje naknade plaće radniku."

Što će reći, poslodavac ima pravo praznik voditi kao slobodan dan ako tako padne prema unaprijed utvrđenom rasporedu radnog vremena.

 

Poštovani, zanimalo bi me. Ima li poslodavac zakonsko pravo da radniku koji je trebao biti slobodan u npr. srijedu po rasporedu taj dan ne da kao slobodan dan jer taj tjedan u nedjelju pada praznik kada firma ne radi?

Jer po vašem citiranom odgovoru ispada da to ne bi smio napraviti, makar zakonski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Mene ovo isto zanima..mislim da je ovdje odgovoreno sa pretpostavkom da dućan blagdanom radi.Pa ako je recimo ana slobodna u utorak a u utorak je praznik i dućan radi ona nema pravo na slobodan drugi dan u tjednu.A mislim da je pitanje bilo povezano sa predpostavkom da dućan blagdanima ne radi.Da li Ana ima pravo na drugi po rasporedu sl.dan ako joj po rasporedu sl.dan pada u utorak a utorak je blagdan i njen dućan ne radi?Moje mišljenje je da ima jer to nije njezin slobodan dan nego blagdan,znači ona za taj tjedan nije dobila slobodan dan.Ima li tko za pojašnjenje ovog problema nas radnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ana,

Svejedno je da li dućan blagdanom radi ili ne, poslodavac vam blagdan može prikazati kao slobodan dan. Kako piše u mišljenju ministarstva poslodavac ima pravo praznik voditi kao slobodan dan ako tako padne prema unaprijed utvrđenom rasporedu radnog vremena, međutim ne može mijenjati uobičajen raspored radnog vremena kako bi izbjegao plaćanje naknade plaće radniku. Recimo, ako vas u tom dućanu radi više, i obično slobodan dan ne koristite svi u isti dan u tjednu, a u tjednu u kojem je blagdan poslodavac vas sve stavi na blagdan na slobodan dan – to bi bilo krivo.

Na žalost, tako se može dogoditi da će nekom blagdan biti slobodan dan, dok će druga osoba dobiti još jedan extra slobodan dan. Ako je poslodavac korektan, planom će napraviti da se osobe u ovim situacijama izmjenjuju . No, ovo što vi sugerirate dovelo bi do toga da recimo mi koji radimo uredski posao od ponedjeljka do petka tražimo još jedan ekstra slobodan dan kada blagdan padne u subotu ili nedjelju, jer hej – gdje je moj blagdan?

 

 

 

Odgovor Lovacmakiju, bolje ikad nego nikad; da, poslodavac ne bi smio mijenjati plan rada na taj način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Zanima me evo primjer. Poslodavac svima daje za Uskrs slobodno i taj dan svi kolektivno imamo slobodan dan bez drubog u tom tjednu. Da li je to ispravno?? I jos jedno pitanje isto cu navesti primjer da li ako ste radili npr. Praznik rada osoba ima pravo na jos jedan slobodan dan po zakonu ili ne? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Soull je napisao:

Poslodavac svima daje za Uskrs slobodno i taj dan svi kolektivno imamo slobodan dan bez drubog u tom tjednu. Da li je to ispravno??

Ovisi, da li ste taj dan trebali raditi, pa ste oslobođeni od rad i da li je taj dan, inače dan koji je aktima ili odlukom poslodavca već u unaprijed određen kao dan kada ste oslobođeni rada?

prije 6 sati , Soull je napisao:

I jos jedno pitanje isto cu navesti primjer da li ako ste radili npr. Praznik rada osoba ima pravo na jos jedan slobodan dan po zakonu ili ne? 

Vrijede ista pitanja kao što je naprijed navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija