Jump to content

Uzdržavanje roditelja - punoljetna djeca


Upit12345

Preporučene objave

Poštovani,

 

ljubazno molim informaciju/savjet za jednu situaciju.

 

Otac tuži preko Centra za socijalnu skrb (još uvijek nije došlo do suda) punoljetno dijete za doživotno uzdržavanje jer je on socijalno ugrožen.

Nisu prijavljeni na istoj adresi, niti žive na istoj adresi godinama.

Dijete ima nekretninu koju je naslijedio od djeda sa majčine strane.

Majka i otac su rastavljeni.

Dok je dijete bilo maloljetno otac se nije brinuo niti uzdržavao dijete.

Postoji li koja mogućnost da se dokaže da se otac nije brinuo za dijete ni na koji način, te da dijete ne bude prisiljeno plaćati uzdržavanje osobe koja je lijena i iz toga razloga je socijalni slučaj (za npr. nije radio zadnjih 30 godina nigdje).

I je li pametnije na razgovor u Centar za socijalnu skrb otići sa odvjetnikom ili bez?

Ljubazno molim što prije odgovor.

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemože centar za socijalnu skrb odrditi obvezu uzdržavanja.

kad primi tužbu obvezno poslati sudu odgovor na tužbu.

u odgovoru navest da je spreman uzdržavati oca onoliko koliko je i on doprinosio njegovom uzdržavanju dok je bio maloljetan.

na sud bi bilo poželjno doći sa odvjetnikom.

 

http://burza.com.hr/pitanja/obiteljsko-pravo/2013/02/115239-kako-se-osloboditi-obveze-uzdrzavanja-roditelja/

http://magazin.nekretnine.net/pravni-savjeti/zakonska-obaveza-brige-za-roditelja/1243

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

postoji li zakonska obveza punoljetne djece na uzdržavanje i brigu oko oca koji sa svojom suprugom ima sklopljen ugovor o doživotnom uzdržavanju?

Ugovor je sklopljen kako bi djeca ne bi naslijedila oca. Davatelj uzdržavanja, očeva supruga je napustila oca, no otac ne želi raskinuti ugovor o dož. uzdržavanju. U Centru za soc. skrb rečeno je da i dalje postoji obveza uzdržavanja i brige djece za oca, bez obzira na ugovor.

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon

obrati pozornost na čl.292.st.2.

 

sklopio je ugovor o doživotnom uzdržavanju (Provjeri možda je u pitanju darovni ugovor)

ako je u pitanju ugovor o doživotnom uzdržavanju nije ostao bez imovine (živ je i imovina je njegova).

 

svojom krivnjom se dove u u tu situaciju.

djete o kom se nije brinuo nema obvezu brnuti se o takom roditelju.

 

odvjetnik je potreban za sud i odgovor na tužbu.

nije potrebno uzalud bacati novac a nemožetettražiti povrat troška.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani.

Interesira me slijedeće.Supruga je rođena u Sloveniji.Udana je već 35 god.u Hratskoj gdje radi i živi.U Sloveniji joj živi bolesna majka za koju se brine sin tj.brat moje supruge.On je ostavio posao i brine o majci.Prodao je tj.iznajmio zemlju na 50 god.bez da je pitao svoju sestru.Dobiva socijalnu pomoć od opčine ili države?? Slovenije.Supruga nikada nije ništa nasljedila od roditelja (njezin brat je sve raprodao tj.dao u najam na 50god,a on već sad ima 50 i nešto pa se pitam kad će mu se to vratit).Sada je moja supruga dobila pismo od slovenske socijalne službe da joj napiše svoja primanja i primanja svog supruga kako bi oni odredili koliko bi trebala plačat za svoju majku??Interesira me da li je obavezna poslat slovenskoj socijalnoj službi tražene podatke pošto nikada nije ništa nasljedila i od 13 godine nije živjela kod roditelja,bila je u internatu te se nakon srednje škole udala u Hrvatsku.Nije čak ni tražila slovensko državljanstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

trebam pomoć. Otac me tužio za uzdržavanje, pojavio se niotkuda, ja sam odrasla i punoljetna osoba koju je odgojila i uzdržavala majka, otac većinu vremena nije bio kod kuće već je pio i nije uopće mario za obitelj, a to što je bio kod kuće nas je maltretirao, živjeli smo u nehumanim i strašno siromašnim uvjetima. Danas taj moj"otac" me tuži jer naravno nije u životu dovoljno radio da bi imao mirovinu, on se u međuvremenu i pravno rastao od moje majke i živi sa nekom novom ženom. Jasno mi je da moramo na sudu dokazati da me nije uzdržavao kako ja ne bih morala njega uzdržavati, ali me zanima u slučaju da izgubim na sudu i da sud odredi da ga moram uzdržavati, da li ukoliko odselim iz države će svejedno gdje god se u svijetu zaposlim će mi sjedati obveza za njegovo uzdržavanje?

 

i također me zanima s obzirom da sam imala vrlo teško djetinjstvo, da li ja mogu njega tužiti za sve nanesene psihičke boli ( i trenutno što se moram povlačiti i plaćati sudove zbog osobe koja nije psihički stabilna), također bi ga prijavila i za seksualno zlostavljanaje u djetinjstvu, zanima me da li se to uopće isplati, s obzirom svaki slučaj se povlači po sudu godinama, znači košta živaca i novaca...

Hvala unaprijed na odgovorima.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, također bi ga prijavila i za seksualno zlostavljanaje u djetinjstvu, zanima me da li se to uopće isplati, s obzirom svaki slučaj se povlači po sudu godinama, znači košta živaca i novaca...

 

odi u nadležno općinsko državno odvjetništvo i podnesi kaznenu prijavu.

ako nije nastupila zastara ganjat će ga državno odvjetništvo.

kaznena prijava bi mogla na sudu poslužiti kao dokaz da nisi dužna skrbiti za zlostavljača koji se nije o tebi brinuo kad si imala potrebe.

 

odricanje ne možeš uraditi(zakonski ali ga se možeš odreči preko novina ako platiš oglas ::svorc:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...također bi ga prijavila i za seksualno zlostavljanaje u djetinjstvu, zanima me da li se to uopće isplati, s obzirom svaki slučaj se povlači po sudu godinama, znači košta živaca i novaca...

 

Koliko danas imate godina - ne morate precizirati, samo napišite kasne dvadesete, rane tridesete, kasne tridesete, ...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitam iz razloga kaznenog progona. Ovdje je moguć niz kaznenih djela, ali za neka je nažalost nastupila zastara, no za neka i nije.

 

Ako ste se odlučila riješiti duhova prošlosti, sugeriram vam da odete direktno na Državno odvjetništvo i tamo podneste kaznenu prijavu, a dalje je sve na njima. Nemojte ići na policiju ili odvjetniku, ovdje se radi o suviše delikatnoj stvari, gdje je najbolje da sam državni odvjetnik uzme kaznenu prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija