Jump to content

Stranac u RH- naplata doprinosa za zdravstveno prije dolaska??!!!


savudrija

Preporučene objave

Dobar dan!

U mjesecu kolovozu moja je supruga, koja je dotad živjela u Ukrajini preselila u Hrvatsku i obzirom da je trebala zdravstveno osiguranje kao preduvjet za sticanje stalnog boravišta, prijavila se u ured HZZO-a. Ovih dana stiglo je riješenje iz Porezne uprave, po kojoj joj se retroaktivno, za period u kojem je ona živjela u inozemstvu (?!), nalaže plaćanje mjesečnih obaveza doprinosa u iznosu od 400 i nešto kuna. Radi se o periodu od godinu dana i ukupni iznos za plaćanje je oko 4800 kuna! Budući da se u riješenju pozivaju na Zakon o doprinosima i članak 14 točku 3 Zakona o poreznoj upravi, zanima me, obzirom da se radi o najobičnoj besramnoj pljački u državnoj režiji, kakve korake je moguće poduzeti kako bi se osporilo navedeno riješenje. Po zdravorazumskoj logici, uslugu koju ne koristiš, nisi ni dužan platiti. Znači da bi ja po tome, naprimjer, trebao plaćati zdravstveno osiguranje i za svog pokojnog oca...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvi korak koji je moguće poduzeti je da ukoliko Vam ne odgovara klima u Republici Hrvatskoj možete se preseliti k supruzi u Ukrajinu, tamo je pretpostavljam bolje, i uređenije i kvalitenija zdravstvena zaštita, drugi je korak alternativan odnosno Vaša je supruga mogla i ne znam zašto to nije učinila priložiti na razumljivom jeziku prevedenu potvrdu o zdravstvenom osiguranju tamo, pa onda ne bi bilo ovog zaduživanja godinu dana unazad, no to ste vjerojatno pročitali u obrazloženju rješenja koje ste primili prije ovog Porezne uprave, a treće je opaska da se ne radi o korištenju usluge već o obvezi plaćanja doprinosa koji je na taj način uređen za strance. Ako Vam zdravi razum trenutno ne može otvoriti opciju zbog čega je to tako tada kroz godinu ili dvije probajte zatražiti od osiguravatelja izlist troškova korištenja zdravstvene zaštite na teret svih obveznika ove države Vaše supruge, a osobno bih želio da on bude nula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvi korak koji je moguće poduzeti je da ukoliko Vam ne odgovara klima u Republici Hrvatskoj možete se preseliti k supruzi u Ukrajinu, tamo je pretpostavljam bolje, i uređenije i kvalitenija zdravstvena zaštita, drugi je korak alternativan odnosno Vaša je supruga mogla i ne znam zašto to nije učinila priložiti na razumljivom jeziku prevedenu potvrdu o zdravstvenom osiguranju tamo, pa onda ne bi bilo ovog zaduživanja godinu dana unazad, no to ste vjerojatno pročitali u obrazloženju rješenja koje ste primili prije ovog Porezne uprave, a treće je opaska da se ne radi o korištenju usluge već o obvezi plaćanja doprinosa koji je na taj način uređen za strance. Ako Vam zdravi razum trenutno ne može otvoriti opciju zbog čega je to tako tada kroz godinu ili dvije probajte zatražiti od osiguravatelja izlist troškova korištenja zdravstvene zaštite na teret svih obveznika ove države Vaše supruge, a osobno bih želio da on bude nula.

Hvala na ironičnom odgovoru, a vama želim puno sreće u osobnom životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 7.

 

Stranac iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona stječe prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog osiguranja pod uvjetom da je prethodno jednokratno uplatio doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje na najnižu osnovicu za obračun doprinosa za obvezno zdravstveno osiguranje, i to od dana prestanka ranijeg statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju ili od dana prestanka osiguranja u drugoj državi koje osiguranje se ubraja u staž osiguranja u skladu s propisima Europske unije, odnosno međunarodnim ugovorom, a najduže za razdoblje od 12 mjeseci.

 

 

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj ("Narodne novine" broj 80/13)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Nama se desilo identicno - suprug je stigao racun od 5,777 kuna. Dug se vecim dijelom odnosi na godinu dana prije njegovog dolaska i predavanja zahtjeva za boravak.

 

U poreznoj kazu da je takav zakon i da moramo platiti.

 

To shvatam, nije mi logicno, ali neki razlog ima. Meni zanima zasto nam to nitko nije rekao u HZZO-u kad su ga prijavili na osiguranje - nista nam nije receno - niti da ce sam placati, niti da ce platiti godinu unazad. Da li se pretpostavlja da obicni gradjanin poznaje zakon u tolikoj mjeri? Jer koliko vidim, to nije bilo nuzno, samo da smo znali da trebamo donijeti dokaz o prethodnom osiguranju.

 

Da li je moguce ponistiti taj racun ako sad odnesemo dokaz o osiguranju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija