Jump to content

mjerno mjesto za vodu kod susjeda


grizli

Preporučene objave

Problem je slijedeći.

Kuća na moru, (zadar), ima 3 suvlasnika, jedan od suvlasnika već 20 godina ne boravi niti dolazi jer je državljanin jedne od susjednih neeuropskih država, drugi suvlasnik je također strani državljan i redovito dolazi i boravi tijekom ljetnih mjeseci,dok ja kao treći suvlasnik, također boravim tijekom godine .

Mjerno mjesto za vodu za cijelu kuću nalazi se na susjednoj parceli uredno ograđenoj i korištenoj u svrhu iznajmljivanja.

Obuirom da sam ja jedini hrvatski državljanin na moje ime je i registrirano brojilo te sam dakle ja i odgovoran za plaćanje potrošnje vode.

Potrošnja vode međusobno je regulirana brojilima za svakog suvlasnika u podrumu kuće .

Međutim drugi suvlasnik neredovit je u plaćanju svog dijela potrošnje tako da se,uglavnom redovito, događa da se za svaki neplaćeni račun potrošnje tereti mene kao trećeg suvlasnika.

Uz sve to susjed na čijoj se parceli nalazi glavno brojilo traži da se brojilo izmjesti na našu suvlasničku parcelu jer mu je već neizdrživo da se svako malo netko šeće po parceli ili zvoni za očitanje te smeta boravak turista ( za što po mom mišljenju ima potpuno pravo).

Pokušavao sam u vodoprivredi u zadru riješiti problem zatraživši izmještanje brojila odn ugradnju šahte i brojila za svakog suvlasnika posebno na našoj parceli ali drugi suvlasnici nisu zainteresirani za to te nedaju suglasnost niti žele sudjelovati u troškovima.

što učiniti glede reguliranja odnosa spram suvlasnika te kako riješiti problem sa izmještanjem glavnog brojila.

Molim za savjet ili konkretan prijedlog..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, mislim da problem nećete tako lako riješiti.

Glavni vodomjer vam je smješten u šahtu i on jedino zanima isporučitelja vode.

Dakle potrošena voda očitana u šahtu mora biti plaćena isporučitelju, a isporučitelja ne zanima kako će te vi suvlasnici između sebe podijeliti ukupnu potrošnju.

Koliko sam razumio vi imate u podrumu ugrađene pomoćne vodomjere - za svakog suvlasnika poseban vodomjer, ali ako isporučitelj kao mjerodavan ne priznaje i ne očitava te podrumske vodomjere, tada ih se sigurno smatra individualnim vodomjerima.

Individualni vodomjeri služe suvlasnicima za međusobnu raspodjelu potrošnje i nastalih troškova za potrošenu vodu, a zbroj očitanja potrošnje na ova tri vodomjera mora odgovarati ukupnoj potrošnji očitanoj na glavnom vodomjeru u šahtu.

Zato bi vi suvlasnici između sebe trebali imati usvojen Pravilnik o načinu očitavanja i obračuna potrošnje vode. Ovim pravilnikom se regulira način očitanja i plačanja ( može biti na temelju broja članova domaćinstva, na temelju očitanja individ. vodomjera ili kombinirano ). E sada dalje .......

Svaka zgrada koja ima 3 ili više samostalnih jedinica prema zakonu mora imati međuvlasnički ugovor, Predstavnika suvlasnika i Upravitelja zgrade.

Mislim da je vaš isporučitelj vas kao prijavljenu osobu uzeo kao Predstavnika suvlasnika tj. onoga koji brine o raspodjeli ukupne potrošnje vode.

Stoga donesite navedeni Pravilnik i propišite način plaćanja vode, dostavite isporučitelju pravilnik i periodična izvješća o očitanoj potrošnji vode, odnosno vaš prgled s količinom potrošene vode koju treba platiti svaki suvlasnik zgrade. Isporučitelj temeljem tog pregleda dostavlja račun svakom suvlasniku.

Po meni se jedino tako možete zaštititi i ovaj problem riješiti u budućnosti.

Nadam se da sam vam pomogao ......

( inače ja sam ovlašteni Predstavnik suvlasnika zgrade sa 30 stanova pa poznajem ovu problematiku kroz rješavanje našeg problema oko plaćanja hladne vode )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nažalost, mislim da problem nećete tako lako riješiti.

Glavni vodomjer vam je smješten u šahtu i on jedino zanima isporučitelja vode.

Dakle potrošena voda očitana u šahtu mora biti plaćena isporučitelju, a isporučitelja ne zanima kako će te vi suvlasnici između sebe podijeliti ukupnu potrošnju.

Koliko sam razumio vi imate u podrumu ugrađene pomoćne vodomjere - za svakog suvlasnika poseban vodomjer, ali ako isporučitelj kao mjerodavan ne priznaje i ne očitava te podrumske vodomjere, tada ih se sigurno smatra individualnim vodomjerima.

Individualni vodomjeri služe suvlasnicima za međusobnu raspodjelu potrošnje i nastalih troškova za potrošenu vodu, a zbroj očitanja potrošnje na ova tri vodomjera mora odgovarati ukupnoj potrošnji očitanoj na glavnom vodomjeru u šahtu.

Zato bi vi suvlasnici između sebe trebali imati usvojen pravilnik o načinu očitavanja i obračuna potrošnje vode. Ovim pravilnikom se regulira način očitanja i plačanja ( može biti na temelju broja članova domaćinstva, na temelju očitanja individ. Vodomjera ili kombinirano ). E sada dalje .......

Svaka zgrada koja ima 3 ili više samostalnih jedinica prema zakonu mora imati međuvlasnički ugovor, predstavnika suvlasnika i upravitelja zgrade.

Mislim da je vaš isporučitelj vas kao prijavljenu osobu uzeo kao predstavnika suvlasnika tj. Onoga koji brine o raspodjeli ukupne potrošnje vode.

Stoga donesite navedeni pravilnik i propišite način plaćanja vode, dostavite isporučitelju pravilnik i periodična izvješća o očitanoj potrošnji vode, odnosno vaš prgled s količinom potrošene vode koju treba platiti svaki suvlasnik zgrade. Isporučitelj temeljem tog pregleda dostavlja račun svakom suvlasniku.

Po meni se jedino tako možete zaštititi i ovaj problem riješiti u budućnosti.

Nadam se da sam vam pomogao ......

( inače ja sam ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade sa 30 stanova pa poznajem ovu problematiku kroz rješavanje našeg problema oko plaćanja hladne vode )

 

ili da jednostavno sam iskopam u svom dijelu parcele šaht i sam premjestim brojilo u moju šahtu i samo sebe spojim na to brojilo i lijepo zaključam lokotom šaht, a drugi sustanari ako hoće vodu nek izvole platiti trošak mog premještanja i nek si plate svoj novi priključak za svoj stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija