Jump to content

prijetnje, što napraviti.


mazekido

Preporučene objave

Sa jednim poslovnim partnerima sam otkazala suradnju.

Razlozi su bili : ne pridrzavanje dogovora kao i neki privatni razlozi.

Gospoda je prošlu godinu imala gubitke, moja firma ne.

Ista gospoda mi je prijetila, prije par mjeseci, i to više puta.

Prijetnje su bile prvo " uništit će me poslovno"

zatim se proširile i na prijetnje obitelji, djecu itd..

Gospoda je bila nekoliko mjeseci izvan RH.

Navodno bi trebala, u narednom periodu, ponovno se vratiti u RH.

Malo sam zabrinuta.

Pitanje je: mogu li što napraviti po pitanju prijašnjih prijetnji?

Želim samo da zaštitim obitelj i sebe. Kako? Prijava u Policiji?

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za prijetnje upućene vama je kasno. Naime, radilo bi se o kaznenom djelu prijetnje iz čl. 139. st. 2. KZ-a, a koje se progoni po prijedlogu ovlaštene osobe (vas). Međutim, sam prijedlog za progon mora biti izjavljen u roku od 3 mjeseca od kada ste saznali za kazneno djelo i počinitelja, a to je dakle prošlo. Sad i da ga izjavite, DORH više ne može ništa zbog proteka roka.

 

Međutim, ukoliko se prijetilo djeci, tada se sukladno odredbi čl. 139. st. 4. KZ-a, kazneni progon poduzima direktno od strane DORH-a i ovaj 3-mjesečni rok više nije relevantan.

 

Međutim, jedna napomena - skrenuo bih vam pažnju da je kod kaznenog djela prijetnje, dokazivanje u pravilu ograničeno na subjektivna dokazna sredstva (iskaz oštećenog), a tada se prilikom ocjene vjerodostojnosti kaznene prijave pazi na više stvari, u prvom redu vremenski moment protekao od same prijetnje pa do prijave. Kod vas je to sad već popriličan vremenski odmak, iako vi čak i imate realno opravdanje, budući su bili u inozemstvu. Mišljenja sam da to sad prijavite, da bi takva prijava najvjerojatnije bila odbačena. Jer pitanje koje bi vam se prvo postavilo - ukoliko ste to ozbiljno shvatili, čemu ste čekali toliko dugo? A na to, u pravilu, nema realnog odgovora koji bi zadovoljio postavljača pitanja.

 

Smatram da biste trebali pričekati, i ukoliko se prijetnje ponove, bilo kome (vama, vašim bliskim osobama ili drugome) - tada odmah, isti dan ili najkasnije dan nakon, otići do DORH-a ili policije i prijaviti. Druga varijanta je ići odmah s prijavom u vezi djece, ali ostaje spomenuti mogući problem glede takve prijave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija