Jump to content

rastava braka, dodjeljivanje djeteta i stan na kredit


nije lako

Preporučene objave

Supruga je u pokretanju postupka rastave braka sa kojom se ja ne slažem. Imamo zajedničko dijete od 13. godina i zajednički stan koji otplaćujemo (do sada dogovorno) već 5,5 godina. Normalno ostalo je još puno godina do 30 godina otplate. Stan je na moj zahtjev upisan na oboje, ja sam nosioc kredita, a rate se odbijaju na mojoj plaći, a supruga je sudužnik. Molim da mi netko da stručni savjet kako razriješiti najpametnije situaciju oko djeteta i stana. Moja plaća je cca 6000 kn, a suprugina do 3000 kn. Mjesečna rata za kredit je 2750 kn. Normalno i moja i suprugina želja je zadržati skrbništvo nad djetetom i stan. Help.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je motiv supruge za rastavu primarno neslaganje oko financija , onda je moj savjet da odustane od rastave.

 

Vaš stan je bračna stečevina bez obzira kako je uknjižen, a i dug po kreditu je bračna stečevina.

Možda si je supruga zamislila da će ona dobiti stan i dijete, a vi plaćanje kredita i alimentacije i da živite negdje ispod mosta jer si od ostatka plaće ne možete priuštiti niti najam garsonijerice.

To na kraju obično završi neplaćanjem kredita i ovrhom stana.

 

Dijete od 13, (a možda i 14 godina kad dođe do suda) će se pitati za mišljenje s kojim roditeljem želi živjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan kupljen u braku je zajednička imovina koji je več podjeljen obziro da ste upisani kao suvlasnici.

i kredit za otplatu stana je bračna stečevina i djeli se 1/2 i 1/2 kao i stan.

ili ako se dogovorite da onaj ko ostane u stanu i plaćakredit postane vlasnik cijelog stana.

o skrbništvu će odlučiti sud ako se nemožete dogovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima. Vjerojatnost da dobijem skrbništvo nad djetetom je u današnje vrijeme minimalna jer zna se da su majke prioritetne. Mene interesira konkretno iskustva oko dogovora za stan, a s obrzirom na parametre koje sam rekao na početku, iznose plaća i rata kredita. Kome bi bilo pametnije i stabilnije preuzeti stan i otplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. Kome bi bilo pametnije i stabilnije preuzeti stan i otplatu.

 

stan je podjeljen.nema nove podjele(osim ako se drugačije dogovorite dok ste u braku).

ti i dalje plaćaš kredit. ali možete podjeliti kredit tj.onaj dio koji nije otplaćen nakon prestanka zajedičkog života.

računaj da možeš dobiti obvezu da plačaš alimentaciju. kredit+alimentacija=izdaci

ako podjelite kredit 1/2svote uplaćene za otplatu kredita bi trebao dobiti nazad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja razmišljam o soluciji ili mog preuzimanja stana ili njezinog, sa normalnom opcijom preuzimanja i daljnjeg plaćanja kredita. Samo me u toj situaciji interesira, kredit se odbija direktno sa moje plaće u korist banke, a supruga je sudužnik. Kako pravno riješiti da ako ja prepustim stan i kredit supruzi da ja više nemam nikakve obaveze sa stanom i kreditom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja razmišljam o soluciji ili mog preuzimanja stana ili njezinog, sa normalnom opcijom preuzimanja i daljnjeg plaćanja kredita. Samo me u toj situaciji interesira, kredit se odbija direktno sa moje plaće u korist banke, a supruga je sudužnik. Kako pravno riješiti da ako ja prepustim stan i kredit supruzi da ja više nemam nikakve obaveze sa stanom i kreditom.

 

Banka neće pristati da supruga preuzme kredit, osim ako vi ostanete sudužnik (što za vas onda ništa ne mijenja) ili da ona nađe nekog drugog sudužnika ili bar jamca (roditelje?)

 

Vaš problem je i taj da taj stan sada vrijedi 30 % (možda i 40%) manje nego kada ste ga kupili, pa nikome od vas nije isplativo preuzeti taj stan kada je dug po kreditu sada veći od vrijednosti koju ste platili kreditom.

 

Ako budete morali plaćati kredit i alimentaciju, a supruga ostaje u stanu, ta opcija vam nije financijski održiva. U tom slučaju, možda vam se više isplati proglasiti osobni bankrot .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim savjet

imam sličnu situaciju kao gore navedeno, još smo u braku,dvoje maloljetne djece, stan kupljen na kredit u švicarcima, neslažemo se a nemožemo se ni rastati, jer nitko nebi mogao sam sve financijski podnijeti. Suprug radi na tome da ode van Hrvatske raditi, i ozbiljan je po tom pitanju. A ja ostajem u Hrvatskoj s djecom i kreditom koji glasi na njega a ja sam sudužnik, postoji li naćin da se zaštitim. Bojim se da neću više vidjeti ni njega ni plaćenu ratu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sada je moja situacija takva da vjerojatno ćemo rješavati sporazumnim razvodom, njoj dijete + alimentacija, a meni stan + otplata kredita. Dogovorom bi najvjerovatnije ako to bude moguće otplaćeni dio kredita upisali kao vlasništvo djeteta. Nismo razgovarali o stavci što je ona sudužnik kao i vi, ali vjerojatno bi o cijeloj situaciji trebalo razgovarati u banci što vam oni predlažu. Ja imam za sada sreće što se radi o eurima, a ne o švicarcima. Opcija nema puno ili vama stan i kredit ili njemu, ali u tom slučaju bi trebalo pitati dali bi banka se složila o zamjeni nosioca kredita ili sudužnika, tako da recimo ako njemu pripadne stan da ostane on nosioc kredita, ali ako mu omoguće da ima drugog sudužnika. Ili nekako riješiti da se stan proda. Ja osobno nisam išao u banku pa nisam siguran dali bi išta od ovoga prihvatili. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bi za još jedan savjet. Dogovaramo se oko sporazumnog razvoda pa me interesira dali se sporazumnim razvodom odnosno pisanim zahtjevom o sporazumnom razvodu koji predajemo prema sudu može osim samog razvoda i dogovora oko djeteta, riješiti i dogovor oko imovine.

 

To možete riješiti jedino ako ste se u svemu uistinu i do u detalje dogovorili.Da nemate taj kredit, to bi išlo. Ali u vašem slučaju znači da je i banka u igri, i banka mora pristati na takav dogovor.

Zato je bolje, kao što je G-man preporučio, da to rješavate odvojeno.

Jedino ako banka brzo pristane na takav dogovor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim savjet

imam sličnu situaciju kao gore navedeno, još smo u braku,dvoje maloljetne djece, stan kupljen na kredit u švicarcima, neslažemo se a nemožemo se ni rastati, jer nitko nebi mogao sam sve financijski podnijeti. Suprug radi na tome da ode van Hrvatske raditi, i ozbiljan je po tom pitanju. A ja ostajem u Hrvatskoj s djecom i kreditom koji glasi na njega a ja sam sudužnik, postoji li naćin da se zaštitim. Bojim se da neću više vidjeti ni njega ni plaćenu ratu.

 

Bojim se da zapravo ne postoji pravni način da se zaštitite od onoga čega se (opravdano) bojite. Ako je on stvarno odlučio otići, možete mu neko vrijeme zagorčavati život, ali na kraju će samo još brže nestati iz vašeg života.

Ako su vaši problemi ponajprije vezani uz financije i taj kredit u švicarcima, možda je njegov pokušaj da zaradi više rješenje vaših problema. Čak i ako isprva ode iz revolta, možda mu proradi savjest.

A u tom pogledu puno ovisi i o vašem ponašanju prema njemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija