Jump to content

Moram li po zakonu dijeliti stan s bivšim suprugom?


djasna4

Preporučene objave

Nakon smrti moje majke,moj očuh je mene i tadašnjeg supruga pozvao da živimo sa njim.Pristali smo.Ubrzo sam rodila prvog sina.Na zahtjev pokojnog očuha,napravila sam sa njim ugovor o doživotnom uzdržavanju,kojim nakon njegove smrti postajem vlasnica stana,te dobivam vlasnički list na svoje ime,1/1.Radila sam nešto malo i povremeno,tadašnji suprug je konstantno radio,pa je bilo i sasvim prirodno da plaća troškove,odnosno podmiruje račune za režije i ostalo.Nešto nakon smrti očuha,rađam drugog sina.Stariji ima sada 14,mlađi 8 godina.Napominjem da imam kćer iz prvog braka,koja je jedno vrijeme živjela sa nama,a onda je osnovala svoju izvanbračnu zajednicu u kojoj i sada živi,te imam i unučicu staru 8 godina.

Unazad nekih 6 godina,moj tadašnji brak je postao "klimav",osjetila sam to.Sve češće razmirice i uznapredovala netrpeljivost,kulminirali su do te mjere da me tadašnji suprug zapostavljao u svim mogućim pogledima- kao ženu,često,gotovo svakodnevno je bilo ponižavanja i omalovažavanja s njegove strane,te je završilo razvodom braka.Tokom braka je odlazio sa djecom na plažu u društvu ljubavnice i njenog sina.Zajedno rade i pred svima su se javno nemoralno ponašali,tako da su svi vidjeli i znali.. Do mene su dopirale glasine,sa kojima sam bila veoma oprezna,ali sam vjerovatno podsvjesno potiskivala,tješeći se kako sve to nije istina.Bila je.Mi smo se dakle razveli,bivši je sa tom 15-ak godina mlađom ženom od sebe,i dalje u vezi.U nekoliko navrata mi je davao provokativno do znanja kako će se ženiti.Emotivno prema njemu ne osjećam ništa već dugo vremena.I sve me se ne bi doticalo posebno,međutim- mislim da sam izostavila jednu važnu stvar- kad se iseljavao u podstanarstvo,sa njim je otišao i stariji sin,mlađi je ostao sa mnom.Pošto je stariji već bio sa njim,sud odlučuje da mu prepiše skrbništvo nad oba sina,a i on je zaposlen,ja se uskoro zapošljavam.Određena mi je alimentacija,koju još uvijek nemam odakle plaćati,te su određeni susreti sa djecom. Nikada se toga tako nismo držali,već interno dogovarali- jedan tjedan je mlađi sin sa mnom,drugi tjedan sa ocem.

Dolazi,uz sve ovo,do još malo problema.. Predpostavljam da bivšeg supruga malo "pritišće" i njegova partnerica.. On živi sa starijim sinom kao podstanar na jednoj adresi,ona sa svojim sinom na drugoj.I sada on potražuje od mog stana polovicu,tvrdeći da mu po zakonu pripada pola.Objasnila sam mu da ni u ludilu nemam namjeru riješavati njegovo i njeno podstanarsko pitanje dijeleći im svoj stan,ali ako mu zaista pripada po zakonu polovica,unatoč vlasničkom listu na kojem stoji samo moje ime,te je prije toga postojao taj ugovor o doživotnom uzdržavanju- ja protiv zakona niti mogu,niti želim.Ako je tako- tako neka i bude. Ali želim da mi netko da odgovor na to i da budem sigurna kako zaista stvari stoje.

Nakon nekog vremena i ja se iseljavam u podstanarstvo.Na prijedlog bivšeg supruga,dajem mu da preuredi taj stan,te otvara apartman.Od toga mi je godinu dana isplaćivao kao "moj dio" nekih 370 eura mjesečno,što mi je kao nezaposlenoj,bilo tek da podmirim troškove režija i stanarinu.Tada vidi da ne može voditi brigu i o tom poslu,te mi prepušta da sama vodim apartman,koji i ne posluje skoro nikako,zapravo,veoma slabo.

Znam da sam jako opširno opisala situaciju,ali u cilju da Vam pojasnim detalje i da mi možete sigurnije znati dati odgovor.

Dakle,imam dva pitanja (nadam se da razumijete do sad napisano)- ima li moj bivši suprug pravo na stan i moram li i kako to dijeliti sa njim?Čak traži da prepišem polovicu na starijeg sina,pa bi se on "odrekao svojih prava"..Kako da dijelim na taj način? A gdje su mi još mlađi sin i kćer iz prvog braka?Zar nemaju djeca podjednako prava na stan?Dijelim li sa njim išta ili dijelim stan na svoje troje djece?

I još nešto jako važno- pošto se uskoro zapošljavam,imam li prava tražiti prepis skrbništva nad mlađim sinom?Smatram da sam mu dobra majka,i zasigurno bih svom djetetu koje ima 8 godina pružila uvijek više ljubavi i bolji odgoj od neke žene koja nije navršila niti 30 godina. Ne želim da druga žena,nezrela i nedorasla,moje dijete odgaja.Još je tako mali i sigurna sam da bi to,na žalost,imalo jako loš utjecaj na njega,tim više što je dijete sa mnom jako povezano. Kako da dobijem svoje dijete pod skrbništvo..?

Smilujte se,dobro razmotrite sve napisano,i molim Vas odgovor i savjet..

Želim svoje mlađe dijete,pošto je stariji odlučio biti sa ocem.. Želim ga odgojiti kao normalnog i poštenog čovjeka,želim ga pomilovati prije spavanja,pomoliti se uvijek sa njim,poljubiti ga i pokriti..Ona to sigurno neće.....

 

Očajna majka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stan je bračna stečevina, jer se ugovor o uzdržavanju smatra davanjem usluge pa je stan 'stečen radom'. Po zakonu , sve što su supružnici stekli radom za trajanja braka jest bračna stečevina.

 

Štoviše, vaš bivši suprug uložio je određena sredstva u taj stan nakon prestanka bračne zajednice, pa bi on i za to mogao tražiti povrat ulaganja.

On bi mogao staviti zabilježbu spora temeljem utvrđivanja bračne stečevine, i temeljem tog ulaganja. I vi biste prvo izgubli polovinu stana, a onda bi vam na drugu polovinu mogao biti upisan teret temeljem tog ulaganja. Na kraju biste na ovrhi lako izgubili i tu drugu polovinu.

 

Za vas bi vjerojatno najbolja opcija bila da tu nekretninu prodate i onda možete pregovarati da pola (ili koliko) iznosa date suprugu.

 

 

Što se tiče djece, niti tu stvari ne stoje dobro za vas.

Braću i sestre se vrlo rijetko razdvaja, a stariji sin je već odlučio. Činjenica da otac djece ima novu suprugu i 'bolju' (recimo) obiteljsku atmosferu ide mu na ruku.

 

Osim toga, danas su socijalne službe i obiteljski sudovi zatrpani optužbama i tužbama očeva zbog česte i vrlo teške sustavne diskriminacije očeva (što je u većini konfliktnih razvoda istina!).

To je samo još jedan razlog (uz uobičajeni birokratski nemar) da će na CZSS biti izuzetno nesklone otvarati još jedan 'slučaj' koji je po njihovom 'riješen'. Ako ga otvore, mogao bi im se samo obiti o glavu.

 

Zato bi vam moj savjet bio da dobro odvagnete što sada imate. Jer je jako upitno što možete dobiti, a pritom možete i puno više izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Želim svoje mlađe dijete,pošto je stariji odlučio biti sa ocem.. Želim ga odgojiti kao normalnog i poštenog čovjeka,želim ga pomilovati prije spavanja,pomoliti se uvijek sa njim,poljubiti ga i pokriti..Ona to sigurno neće.....

 

Očajna majka

 

zar nemislite da i otac ima istu želju?

ako o djetetu brinu i nemate druge primjedbe osim svoje želje u interesu djeteta bi bilo da ostane nepromjenjeno stanje. ako zanemaruju djete,fizički kažnjavajku to bi bio opravdan razlog da preuzmete brigu o djetetu.

dogovorite se sa ocem djeteta da djete i kod vas provede određene dane (ako i djete to želi).

 

stan je kako kaže felix bračna stečevina i vlasništvo je 1/2i 1/2 bez obzira što vlasnički list glasi na vaše ime. on je radio i od njegove plaćeste plaćali režije (predpostavljam).

 

ulaganja u stan je izvršio dragovoljno i zbog posla. nebi imao pravo tražiti povrat uloženog (presuda VSRH Broj: Rev 580/07-2).

ali može tražiti 1/2 najma ako koristite stan.

 

kako bi raspodjelili svoj dio stana je vaša odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...ima li moj bivši suprug pravo na stan i moram li i kako to dijeliti sa njim?

 

Sve rečeno, bračna stečevina jeste, 1/2 je od bivšeg supruga neovisno od trenutnog upisa u ZK.

 

Čak traži da prepišem polovicu na starijeg sina,pa bi se on "odrekao svojih prava"..Kako da dijelim na taj način?

 

Ovakav aranžman radije ostavite njemu. Dakle, dogovorite podjelu i onda on sa svojim dijelom neka čini što hoće. Jednako i vi sa svojim.

 

A gdje su mi još mlađi sin i kćer iz prvog braka?Zar nemaju djeca podjednako prava na stan?

 

Imaju, ali tek u slučaju smrti ostavitelja. Za vrijeme života svatko može sa svojom imovinom disponirati kako ga volja, a ukoliko je takvom dispozicijom koji od nasljednika prošao mnogo bolje od drugih, u toj mjeri da je drugima povrijeđen nužnio dio, imali bi pravo tražiti uračunavanje učinjenih darova radi ostvarivanja prava na nužni dio. To je pitanje ipak rezervirano za budućnost, čim dalju.

 

...pošto se uskoro zapošljavam,imam li prava tražiti prepis skrbništva nad mlađim sinom?

 

Ne radi se o skrbništvu, jer ga i dalje imate oboje, već o tome s kojim će roditeljem dijete živjeti. Vi, ukoliko se osobna situacija poboljšala, možete tražiti promjenu te odluke, ali to ne znači da ćete automatizmom i dobiti odluku u svoju korist. No pravo da to tražite svakako imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ulaganja u stan je izvršio dragovoljno i zbog posla. nebi imao pravo tražiti povrat uloženog (presuda VSRH Broj: Rev 580/07-2).

ali može tražiti 1/2 najma ako koristite stan.

 

Ne znamo okolnost tih ulaganja, pa ne znamo kakav bi bio ishod.

Tražiti i tužiti može bilo tko, a ishod često ovisi o sposobnosti odvjetnika.

Tako da...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija