Jump to content

nasljedstvo iza majke i oca


Bruno Saric

Preporučene objave

majka umire 1986 ostaju nasljednici 2 sina i muz jedan sin umire bez da je bila ostavinska rasprava.

otac umire 2013 danas dobivam rjesenje u kojom po prvi put saznajem da je majka dobila 1/4 od kuce a otac 3/4 .plus on iako pokojni nasljeduje tu 1/4 po pola samnom to jest nasljeduju njegovi nasljednici nova supruga sin iz drugog braka i ja.

rjesenje glasi ovako 3/4+1/8 se djeli na 3je maceha polobrat i ja.a i izgleda da je meni jedna osmina pripala kao nasljedniku majke.ponavljam nisam vidio rjesenje jos iako 2014 pravomocno.

moje pitanje : zar se bracna stecevina ne djeli na pola ?

zar ja nisam jedini nasljednik majke? zar maceha i polobrat imaju pravo na moje macinstvo koje stece otac kao nasljednik nje.

hvala ako mi mozete pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka nije mogla u ostavinskom postupku ništa dobiti jer je ona ostaviteljica, a ne nasljednica.

 

Dakle, nešto nije u redu s vašim opisom.

 

Osim toga, nejasno je što znači da "izgleda" da je vama pripala 1/8? U rješenju točno piše što vam je pripalo, a ako ne piše onda to i nije rješenje. Još nisam čuo da u rješenju o nasljeđivanju piše koliko se pretpostavlja da je netko naslijedio, a ne koliko doista jest naslijedio (iako me više ništa ne može iznenaditi :-)

 

Kao sin ostaviteljice, dakle nasljednik prvog nasljednog reda, trebali ste učestvovati u ostavinskom postupku, pa onda i postaviti pitanje bračne stečevine.

 

Ako ste rješenje dobili danas, imate mogućnost žalbe. Rok bi trebao pisati na kraju rješenja.

 

Ako ste u trenutku majčine smrti nasljednici bili vi i vaš otac, otac je trebao naslijediti 1/2 majčinog dijela kuće. Pod pretpostavkom da je majčin dio iznosio 1/2 kuće (bračna stečevina), otac je tako postao vlasnikom 3/4 kuće, a vi 1/4.

 

Nakon očeve smrti njegova se imovina dijeli između vas, vašeg polubrata i druge supruge na jednake dijelove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka nije mogla u ostavinskom postupku ništa dobiti jer je ona ostaviteljica, a ne nasljednica.

 

Dakle, nešto nije u redu s vašim opisom.

 

Kao sin ostaviteljice, dakle nasljednik prvog nasljednog reda, trebali ste učestvovati u ostavinskom postupku, pa onda i postaviti pitanje bračne stečevine.

 

Ako ste rješenje dobili danas, imate mogućnost žalbe. Rok bi trebao pisati na kraju rješenja.

 

znam malo je komplicirano.ona je ostaviteljica brat pokojni nema nasljednika otac je pokojni prilikom ostavinske rasprave iza majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima i molila bih pomoć vezano uz ostavinsku raspravu.

Nakon očeve smrti majci, bratu i meni predstoji ostavinska rasprava za par dana pa me zanima što mi je najbolje učiniti. Naime, otac u svom vlasništvu ima stan, jedan dio rodne kuće i zemljište, ali isto tako i veliki dug u banci zbog kredita. Jasno mi je da se na ostavini prihvaća naslijeđeno, a samim time i dugovi. Brat i ja nemamo namjeru živjeti u ovom stanu, jer svatko od nas već ima svoje tako da ovo želimo prepustiti majci, no brat nije u najboljim odnosima s nama i želi prodati stan, a na taj način i izbaciti majku iz njega što znači da bi majka pod stare dane morala u podstanarsto.

Što mi je činiti?

Postoji li mogućnost da se na ostavinskoj odreknem svog dijela u korist majke dok god je ona živa? Da li to i dalje znači da ću morati otplaćivati očeve dugove ili to više ne vrijedi ako sam majci dala svoj dio na uživanje do njezine smrti i tek nakon toga ponovo nasljeđujem dugove ako se do tada nisu podmirili? Joj bože, kako ovo grubo zvuči, ali ne znam kako to bolje sročiti.

Nadam se da sam bila razumljiva i unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi se možete odreći nasljedstva i time izbjeći odgovornost za dugove ostavitelja(umrlog oca),no u pogledu odricanja u korist(ustup)određenom sunasljedniku trebate znati kako u tom slučaju odgovarate za dugove ostavitelja.

O nepoznavanju pravnih posljedica odricanja od nasljedstva raspravljalo se na Županijskom sudu u Zagrebu, u kojem je donesena odluka Gž-2041/10-2 od 21. prosinca 2010.Radilo se, u biti, o ustupanju nasljedstva drugom sunasljedniku, a nasljednik koji se odrekao nasljedstva u korist druge osobe (dakle, ustupio je svoj nasljedni dio), nije bio upoznat s pravnim posljedicama tog čina, a u vezi odgovornosti za dugove ostavitelja.

Sentenca odluke;

""okolnost da nasljednik nije znao da davanjem izjave o odricanju u korist određenog nasljednika odgovora za dugove ostavitelja ne utječe na njezinu valjanost.""

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija