Jump to content

nove izmjene Kaznenog zakona


Ilica-Selska

Preporučene objave

Pozdrav!

Moja priča je ta da sam dugotrajno nezaposlena samohrana majka 3 djece u podstanarima. Uz socijalku i povremene honorarne poslove to mi naravno nije ni izdaleka dovoljno da platim stanarinu, režije i omogućim djeci minimum za normalan život, pa redovito već godinama uzimam po dućanima hranu i sl. osnovne porepštine. Naravno da sam već bezbroj puta bila uhvaćena i "zapisana", a od prošle jeseni imam i jednu uvjetnu kaznu, jer su me tužili privatno za robu vrijednosti 200-njak kn.

 

Prošli tjedan me policajac upozorio da se sprema ta izmjena koja je sada i izglasana. Zanima me što se ubuduće može desiti, i jel ima šanse da se uz ovoliko gladnog naroda koji se snalazi jednako kao i ja to doista počne i provoditi u praksi? Očajna sam, i do sada sam i bez ovoga bila na rubu snaga. Što se može desiti ako me još jednom ulove? Dosta mi je ovog društva i države, ovog golog preživljavananja iz dana u dan! Dosta mi je da neki zbog milijuna gule krumpire, a ja da možda idem zbog par kila krumpira i sl. u zatvor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Držati ovakve moralke u ovakvoj državi gdje megalopovi caruju je tragikomično. Ako me sjećanje ne vara, sve je počelo s krađom tvornica i firmi i sve društvene imovine koja je bila desetljećima stvarana od SVIH radnika; strpana je u nečiji džep za 1kn, a radnici bačeni na ulicu, i sve upropašteno, a imovina prodana i novci izvučeni. Zato danas gotovo i nema radnih mjesta osim u trgovinama, ugostiteljstvu, i drž. institucijama. Uzrok i posljedica nisu isto, gosp. Drot. Ako niste držali moralke ovim prvima, ne možete ih držati ni meni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, ali nisam mislio moralizirati, najvište iz razloga što ništa ne znam o tebi. Pitao sam samo to što sam pitao - gdje bi krali kad trgovine ne bi radile. Samo me zanimalo tvoje mišljenje i to je to. Dozvolio sam si to jer si ti počela o državi, lopovima i sl., a još jednom se ispričavam.

 

Što se tiče odgovora na tvoje pitanje - kada i ako donesu te izmjene, morat ćeš paziti da ne probiješ 1000 kuna štete. Ne znam kako stoje sa zbrajanjem pojedinih šteta u produljeno kazneno djelo, a koliko sam čitao (priznajem, na žalost ne puno i nikako dovoljno) to i je najveći kamen spoticanja. Ako i to zaživi, onda će se štete zbrajati i nakon 1000 kuna će postupak ići po službenoj dužnosti, što će u slučaju recidivizma dovesti i do zatvorskih kazni. Ako taj dio ne usuglase, situacija će biti kao i prije par godina - pazi na 1000 kuna i deri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Nacrta konačnog prijedloga ZIDKZ-a (pretpostavljam da je tako i izglasan obzirom još nije objavljen u NN) -

 

"Ostvaruju li se radnjama navedenim u stavku 1. ovoga članka obilježja više istih kaznenih djela, produljeno kazneno djelo će se pravno označiti uzimajući u obzir zbroj vrijednosti svih stvari, imovinskih prava i koristi pribavljenih odvojenim radnjama.

 

Vrijednost stvari, imovinskog prava i imovinske koristi je mala ako ne prelazi 1.000,00 kuna."

 

Dakle, zbrajat će se iznosi, a privilegirani oblik rezerviran je za iznose do 1.000,00 kuna.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Držati ovakve moralke u ovakvoj državi gdje megalopovi caruju je tragikomično. Ako me sjećanje ne vara, sve je počelo s krađom tvornica i firmi i sve društvene imovine koja je bila desetljećima stvarana od SVIH radnika; strpana je u nečiji džep za 1kn, a radnici bačeni na ulicu, i sve upropašteno, a imovina prodana i novci izvučeni. Zato danas gotovo i nema radnih mjesta osim u trgovinama, ugostiteljstvu, i drž. institucijama. Uzrok i posljedica nisu isto, gosp. Drot. Ako niste držali moralke ovim prvima, ne možete ih držati ni meni.

 

Ova priča ima i drugu stranu.

U socjalizmu su krali svi - oni na vasti puno, a raja pomalo.

 

Nitko nije kupio neku firmu 'za 1 kunu', nego je formalno preuzeo tvrtku sa stotinama milijuna dugova. Za te dugove i za kaos u privatizaciji dobrim djelom su krivi (ne)radnici i njihovi sindikati. Oni su spriječili da tvrtke kupuju ozbiljni poduzetnici koji bi spasili što se spasiti dade, dio neradnika i bunđija otpustili a zadržali dobre radnike , postavili tvrtke na zdrave temelje, investirali. Kad su oni odustali, u prvatizaciju su se upustili birtaši, kamionđije i slični 'pajdaši sa dobrim vezama u vlasti.

 

Jesi li dala potpis pred par godina za referendum protiv izmjena Zakona o radu?

Dala si potpis za svoju nezaposlenost. Umirovljenici su tada dali potpis za manje mirovine.

Te izmjene su trebale pokrenuti reforme, omogućiti liberalizaciju rada, dati poslodavcima i poduzetnicima signal da se ozbiljno misli sa reformama. Ondašnja vlada je kukavički ustuknula. Zato sada nema posla, nema investicija, itd.

 

A ovo o krađama bolje da i ne komentiram.

Samo si zamišljam kako su sve male trgovine zatvorene/propale, a na ulazima u velike šoping-centre stoji špalir naoružanih zaštitara koji ne puštaju nikoga tko im ne pokaže 500 kuna u kešu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija