Jump to content

Problem sa vankjnižnim nasljedstvom


Dražen56

Preporučene objave

Prije dvije godine umro mi je otac. Iza njega ostalo je imanje u Slavoniji i stan u Zagrebu. Imanje smo brat i ja nasijedili kao 50% vlasnici dok smo od stana u Zagrebu nasljedili svaki po 25%, a drugu polovicu stana nasljedila je očeva vanbračna supruga (roditelji su odavno rastavljeni). Taj stan vodi se kao vanknjižno vlasništvo jer je otac umro prije nego je sa vanbračnom suprugom prenio stan na sebe i nju. Posjeduju valjani kupoprodajni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika. U Gruntovnici nam je rečeno kako stan ne možemo prepisati na sebe već moramo potpisati (svi nasljednici) sa prodavateljicom stana Aneks ugovora. Angažirao sam odvjetnika koji je izradio Aneks ugovora i tu nastaju problemi. Moj brat odbija potpisati Aneks ugovora jer ne želi prenijeti stan (odnosno svojih 25%) na sebe. Naime, Poreznoj upravi dužan je skoro 450.000 kuna, pa se boji da će izgubiti svoj dio, odnosno da će mu Porezna uzeti novac pošto je stan namijenjen prodaji. Prodavateljica je inače vrlo lošeg zdravstvenog stanja. Samo ove godine je imala dvije teške operacije. Što će se dogoditi ako i ona premine? Kako riješiti problem sa bratom? Napominjem da on odbija svaki kontakt sa mnom. Postoji li neki sudski postupak kojim ga možemo prisiliti da potpiše?

 

Hvala u naprijed na odgovorima. Pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni prvi ni zadnji put da su nasljednici na temelju kupoprodajnog ugovora svog prednika kao kupca upisali pravo vlasništva,glede čega postoji mogućnost da predmetni ugovor ima manjkavosti u pogledu clauzule intambulandi,zbog čega je nužno istu dodati kao anex ugovora.

Ako je doista to u pitanju,na prodavcu je da vam izda valjanu suglasnost kojom nedvojbeno dopušta promjene u zemljišnim knjigama,u smislu vašeg upisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To razumijem i to nije problem jer prodavateljica pristaje potpisati Aneks ugovora. Problem je što jedan od nasljednika, točnije moj brat, odbija potpisati Aneks ugovora jer ne želi prenijeti stan na sebe zbog duga prema Poreznoj upravi. To odbijanje koči cijeli proces i ja ne znam kako naći izlaz iz toga. Nisam pravnik, specijalizirao sam nešto sasvim drugo pa ovdje tražim stručnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se ispričavam ako nisam jasan pa ću pokušati rekonstruirati cijeli slučaj u par rečenica. Dakle, otac kupuje stan u koji useljava sa svojom vanbračnom suprugom, plaća porez na promet nekretnina i prodavateljica potpisom potvrđuje uplatu za stan. Dakle tu je sve čisto i za sve imam potvrde i ugovore. No, otac je preminuo prije nego je vlasništvo prenio na sebe. Na ostavinkoj raspravi stan smo brat i ja nasljedili kao vanknjižno vlasništvo. Sa rješenjem od ostavine i kupoprodajnim ugovorom odlazim u Gruntovnicu gdje mi kažu kako se ne možemo upisati kao vlasnici brat i ja (jer ugovor glasi na našeg oca) već moramo potpisati taj famozni Aneks ugovora kojim bi valjda zaobišli oca kao kupca ili slično. Vjerukte mi, da razumijem sve ovo ne bih ovdje tražio pomoć. Angažirao sam odvjetnika koji je rekao da shvaća problem, još je rekao da je imao par sličnih slučajeva. Problem je što brat ne želi potpisati taj Aneks, on uopće ne želi prenijeti stan (svojih 25%) na sebe, a ne želi se ni odreći svog dijela. Jednostavno zavlači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

. Problem je što brat ne želi potpisati taj Aneks, on uopće ne želi prenijeti stan (svojih 25%) na sebe, a ne želi se ni odreći svog dijela. Jednostavno zavlači.

 

u dogovoru sa prodavateljem vi nasljednici (može i bez brata) podnesete tužbu za utvrđivanje prava vlasništva nadležnom sud (gdje se nalazi nekretnina) protiv upisanog vlasnika. na prvoj raspravi ili u odgovoru na tužbu prizna prodaju nekretnine i vaše pravo vlasništva kao nasljednika. sud donese odluku kojom se vi nasljednici upisujete kao vlasnici. brat ako neće odvolje mu ali reskira u slučaju ovrhe prodavatelja.

 

troškovi bi trebali biti približno isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u dogovoru sa prodavateljem vi nasljednici (može i bez brata) podnesete tužbu za utvrđivanje prava vlasništva nadležnom sud (gdje se nalazi nekretnina) protiv upisanog vlasnika. na prvoj raspravi ili u odgovoru na tužbu prizna prodaju nekretnine i vaše pravo vlasništva kao nasljednika. sud donese odluku kojom se vi nasljednici upisujete kao vlasnici. brat ako neće odvolje mu ali reskira u slučaju ovrhe prodavatelja.

 

troškovi bi trebali biti približno isti.

 

To me je zanimalo. Znači, bez obzira što brat ne želi potpisati Aneks ugovora kojim bi prenijeli stan na sebe postoji način da se mi ostali upišemo. Već sam razgovarao sa ostalim strankama u postupku. Podići čemo tužbu za utvrđivanje prava vlasništva, a brat će valjda doći pameti. Hvala svima na trudu i pomoći. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija