Jump to content

pravo na naknadu sa zavoda


mariwa

Preporučene objave

zaposlena sam na neodredeno vec 21.5 godinu. trazim novi posao jer ovime vise nisam zadovoljna. na koji nacin da napustim firmu a da dobijem pravo na naknadu sa zavoda dok trazim posao da budem malo doma sa djetetom. ako dogovorim sporazumni otkaz onda nemam pravo jel da, a ako me netko drugi nakon sporazumnog prijavi na mjesec dana na odredeno i onda mi kao prekine radni odnos jel onda imam pravo na naknadu. hm. koliko ta naknada iznosi, s obzirom da sam vec godinama prijavljena na 2450 kn placu a ostatak dobivam u koverti na crno kak vec to ide kod nas u rh, da li imam pravo iskoristit godisnji od 24 dana za ovu godinu prije nego napustim firmu. da li se godisnji racuna u otkazni rok i da li mogu jednostavno se pokusati dogovoriti sa poslodavcem za kraci otkazni rok od tri mjeseca kak stoji u zakonu jer moj posao vec ucim kolegicu pa firma nece biti zakinuta zato sto odlazim . puno pitanja... :) hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Članak 115. stavak 1. tocci 2. ZOR-a.

"ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz)"

Probajte se dogovoriti sa poslodavcem i zatrazite takav vid otkaza (probajte ga pravdati losim zdravljem te kako zbog toga nemozete vise obavljati svoje poslove).

Takvim vidom otkaza imate sva prava na burzi.

Imate pravo primati naknadu sa burze, prva tri mjeseca 70% a ostale dane 35% prosjek obračunate plaće. Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za doprinose za obvezna osiguranja ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa.

Imate pravo na razmjerni dio godisnjeg odmora koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora za svaki mjesec trajanja radnog odnosa u ovoj godini, znaci da odete s krajem mjeseca imali bi pravo na 14 dana GO.

GO se racuna u otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim kod privatnika :-) ako znate sta hocu reci :-) nema kod nas opisa radnog mjesta svi rade sve. Kolegica i jos jedan kolega i inace rade moj posao kad sam na godisnjem.

Pitanje otkazni rok ako dam otkaz redovni jel mora biti u pisanom obliku i jer istina da ne bi trebao biti duzi od dva tjedna ako imam opravdani razlog. Stoznaci opravdani razlog jel ga moram pismeno pravdati. Jel bolovanje ulazi u otkazni rok.

 

Ažurirano

 

I zasto nemam pravo na cijeli godisnji za ovu godinu. Stari sam iskoristila do 30.6 Zar nije da od 1.7 imam pravo na cijeli Go ili iskoristiti ili mi isplatiti...hm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim kod privatnika :-) ako znate sta hocu reci :-) nema kod nas opisa radnog mjesta svi rade sve. Kolegica i jos jedan kolega i inace rade moj posao kad sam na godisnjem.

Pitanje otkazni rok ako dam otkaz redovni jel mora biti u pisanom obliku i jer istina da ne bi trebao biti duzi od dva tjedna ako imam opravdani razlog. Stoznaci opravdani razlog jel ga moram pismeno pravdati. Jel bolovanje ulazi u otkazni rok.

 

Ažurirano

 

I zasto nemam pravo na cijeli godisnji za ovu godinu. Stari sam iskoristila do 30.6 Zar nije da od 1.7 imam pravo na cijeli Go ili iskoristiti ili mi isplatiti...hm

mariwa,

Mali čuvjek vam je objasnio u kojem slučaju imate pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje: Samo u slučaju da Vam POSLOSAVAC daje redoviti otkaz ugovora o radu iz osobno ili poslovno uvjetovanih razluga.Ruby Vam je objasnila da ako Vi dajete otkaz (svojom voljom, a jedan od tih je Redoviti otkaz koji spominjete kako nebiste morali odrađivati Otkazni rok duži od dva tjedna pri ćemu biste naveli razlog otkazivanja) izgubili biste pravo naknade na Zavodu. Sporazumnim pretsnkom ugovora o radu dogodilo bi se isto! Dakle jedini način da zadržite to pravo je da se dogovorite sa poslodavcem da Vam on da jedan od ta dva Redovita otkaza koje je spomenuo maličovek a pri čemu čete morati odrađivati ugovoreni ili zakonski otkazni rok ako to poslodavac bude inzistirao.

Postoji još jedan otkaz koji možete dati da ostvarite pravo na zavodu. Izvanredni otkaz pri ćemu nebiste morali odrađivati otkazni rok ali pri tome biste morali objasniti činjenice kojima se ogriješio poslodavac prema Vama i zbog ćega je vaš radni opdnos kod njega postao nemoguć. S obzirom da Vaš poslodavac nije učinio neke značajnije prekršaje (osim diejla plaće u kešu-što je teško dokazivo) mislim da takav odkaz nećete dati.

Najbolji je dogovor. Dogovor kuću gradi. Obućite kolegicu i zamolite poslodavca da vam da otkaz koji Vam paše .

Što se tiće GO ove godine imate pravo na naknadu za proporcinalni dio do dana otkazivanja jer se cjeli GO odnosi na cijelu kalendarsku godinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija