Jump to content

Definicija alimentacije ili uzdržavanja


baxdimitrus

Preporučene objave

Poštovani forumaši, molim za pomoć kako bih pronašao definiciju alimentacije ili uzdržavanja, naime, razveo sam se od supruge i imam dvoje maloljetne djece, konstantno se žalim CZSSu dopisima, gdje bivša predaje djecu bez rezervne odjeće ili obuće, što je posebno problematićno vikendima. Naravno da svoju djecu neću ostaviti zaprljanu i u jednoj odjeći tri dana, te im kupujem odjeću i obuću da imaju kod mene, alimentaciju uplaćujem redovito. Dakle predpostavljam da bi negdje u zakonu trebala postojati definicija alimentacije i što ona sadrži, te predpostavljam da je to novac koji se uplacuje drugom roditelju za uzdržavanje djeteta, da li to znaći da djeca trebaju gola izaći kod drugog roditelja ili ?

Sudske postupke , kako protiv CZSSa i bivše i dalje vodim obzirom da je bivša osuđivani obiteljski nasilnik, no CZSS se nebi štel mešati ... prava hrvatska stvarnost i idila ...

hvala Vam svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje necete naci definiciju u kojoj bi vama bivsa trebala kupovati i davati odjecu za djecu dok borave kod vas, po tome bi mogli traziti i da vam od alimentacije kupuje i hranu za djecu, slatkise, kino ulaznice, placa ljetovanja, zimovanja dok djeca borave kod vas itd....mozete napisati desetke dopisa vezano za primjerice tu odjecu ali vam to nece nista pomoci jer centar nema nikakve ovlasti da naredi majci da vam da rezervnu odjecu isto kao da je obrnuta situacija ne bi mogli narediti ni vama.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da pojednostavnimo - uzdržavanje je novčani iznos određen sudskom odlukom/nagodbom, kojeg ste dužni plaćati na način predviđen tom odlukom/nagodbom.

 

Ostalo ulazi u sferu darova, osim u jednom slučaju - kaznenom postupku koji bi se vodio zbog kaznenog djela povrede dužnosti uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje necete naci definiciju u kojoj bi vama bivsa trebala kupovati i davati odjecu za djecu dok borave kod vas, po tome bi mogli traziti i da vam od alimentacije kupuje i hranu za djecu, slatkise, kino ulaznice, placa ljetovanja, zimovanja dok djeca borave kod vas itd....

 

Mario, nemojte trivijalizirati problem!

 

Jedan od načina ponižavanja očeva jest da neke majke kada djecu daju očevima obuku ih u staru i poderanu odjeću. Zimi čak uvijek pošalju djecu bez bundica i čizmica. Tako se oca konstantno stavlja u situaciju da mora djeci kupovati odjeću i obuću. Koji otac nakon svih troškova odvojnog života i alimentacije može djeci svaki puta kupiti odjeću – čak i nekoliko puta mjesečno.

To je i ekonomski teror nad ocem, a i emocionalni teror i nad djecom i nad ocem.

 

U ovom slučaju to vjerojatno nije tako ekstremno, ali radi se o malicioznom inaćenju.

 

Ako imate djecu ili znate druge koji imaju, recite mi: da djecu šaljete bilo gdje na dva ili tri dana kod bake i djeda, ili na kraći izlet - zar im ne zapakirate koji rezervni komad odjeće i donje rublje?

 

 

 

.mozete napisati desetke dopisa vezano za primjerice tu odjecu ali vam to nece nista pomoci jer centar nema nikakve ovlasti da naredi majci da vam da rezervnu odjecu isto kao da je obrnuta situacija ne bi mogli narediti ni vama....

 

Nije istina da centar nema nikakve ovlasti.

Čak i ovdje ljudi iznose svakakve primjere da se CZSS aktivira i uvodi nadzor nad roditeljima čak i po očitim malicioznim lažnim prijavama... u novinama možemo vidjeti primjere da se siromašnim mlađim parovima pokušava oduzeti dijete jer kao roditelji nemaju uvjeta... a mogu i pokretati postupke na sudu za sankcioniranje roditelja.

 

Dakle,nije baš da nemaju mogućnosti suzbiti neko maliciozno ponašanje.

Nego to ne žele.

 

Jedan poziv u CZSS i ozbiljan strogi razgovor sa roditeljem koji se inati uz upozorenje na moguće sankcije najčešće bi svima uštedio mnogo zla.

 

 

 

Poštovani forumaši, molim za pomoć kako bih pronašao definiciju alimentacije ili uzdržavanja, naime, razveo sam se od supruge i imam dvoje maloljetne djece, konstantno se žalim CZSSu dopisima, gdje bivša predaje djecu bez rezervne odjeće ili obuće, što je posebno problematićno vikendima.

 

Definicija alimentacije nije tako široko i detaljno postavljena. Ali , u ekstremnim slučajevima kao što sam gore napisao radilo bi se o ekonomskom i emocionalnom nasilju - prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji.

 

 

 

Sudske postupke , kako protiv CZSSa i bivše i dalje vodim obzirom da je bivša osuđivani obiteljski nasilnik, no CZSS se nebi štel mešati ... prava hrvatska stvarnost i idila ...

hvala Vam svima na odgovorima.

 

Pošaljem vam privatnu poruku, volio bih čuti više o vašem slučau i iskustvima.

 

Pišem knjigu o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felix, ne trivijaliziram nego sam gospodinu iskreno rekao kako stvari stoje. Stvarno ne znam zasto ta majka ne salje rezervnu robu ocu vikendom, mozda je ljuta jer ima malu alimentaciju, mozda je jedanput poslala robu pa joj je otac nije vratio ili ju je vratio neopranu, mozda je ljuta jer je otac podnio tuzbe protiv nje koje je spomenuo pa mora trositi novce na odvjetnike umjesto na djecu, mozda se jednostavno inati, stvarno ne znam jer te majke nema tu da kaze svoju stranu price. Ajmo probat sagledat stvari sa druge strane. Prosjecna alimentacija u Hr je oko 2-2500 kn za dvoje djece. Buduci da djeca vecinom borave kod roditelja s kojim zive (85% kod majke) ispada da taj roditelj ima 40-50kn dnevno po djetetu pomoci od drugog roditelja. Lako je izracunati da je to jedva dostatno za neku normalnu prehranu djeteta od tri obroka uz danasnje cijene a gdje su jos drugi troskovi ( stanovanje, kucne rezije, obuca, odjeca, skolovanje, slobodne aktivnosti itd....) koje treba podmiriti. U skoro svakom razvodu otac smatra da placa previse alimentacije i da ju majka trosi na svoje hirove a ne na djecu a isto tako svaka majka smatra da ima premalu alimentaciju i da bi otac trebao dodatno sudjelovati sa financijama u odgoju djece. Istina je da u velikoj vecini slucajeva i otac i majka jedva krpaju kraj s krajem. I sad zamislite situaciju da CZSS pozove majku i u ostrom razgovoru koji ste spomenuli joj nalozi da mora od alimentacije sudjelovati u troskovima oca na nacin da obezbjedi djeci rezervnu robu za mjesec i pol dana ljetnjih praznika koje ce djeca provesti s ocem ili da mu svaki drugi vikend mora osigurati dva para kompletne garderobe dok borave s ocem. Odgovorno tvrdim da nijedan CZSS to nece naloziti nijednom roditelju jer za to nema ovlasti, niti ce zbog toga pokrenuti sudski postupak, mogu to samo savjetovati. Takve stvari bi roditelji trebali dogovarati izmedju sebe zbog dobrobiti svoje djece a ovdje to ocito nije moguce buduci da je gospodin spomenuo da se sudi i tuzi s majkom i CZSS-om pa na kraju najvise trpe djeca koja su rastrgana izmedju odanosti roditeljima. Po meni i najveci problem opcenito i je u tome sta centri imaju skoro nikakve ovlasti i bez pravomocne sudske odluke ne mogu nista naloziti nijednom roditelju. Jedine ovlasti koje centar ima su da da upozorenje roditeljima ili odredi nadzor, za sve ostalo nadlezni su sudovi kojima trebaju godine da nesto pravomocno odluce......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Da pojasnim moj slučaj, bivša predaje zahtjev za razvod braka 27.11., 01.12 rađa drugo dijete, 10.12., prvo ročište. Na adresi živimo skupa do 28.12. kada su mi zaključali vrata od kuće te zovu policiju da sam iznimno nasilan ( pozvao sam i ja policiju, jer nisam mogao u kuću ... i držao ruke u đepovima ), u nadi da će me policija odvesti, no zbog neusklađenih priča ukućana ( punac, punica i bivša ) nisu me odveli jer im priča nije držala "vodu". To je napravljeno iz razloga sto je prijavljena za obiteljsko nasilje nad mldb.djetetom i nad ocem djece, za što je i kasnije pravomoćno osuđena ( naravno djeca su pripala njoj ... ).

 

CZSS radi posredovanje u postupku razvoda te njoj daju MMPI2 test da rješava kod kuće, dok ja ispunjavam svoj u centru. Odmah ispunjavam na komadu papira podnesak za ravnateljicu vezano za davanje MMPI2 ispita, jer ispit spada u posebna psihodijagnostićka sredstva i ne smije napustiti prostorije CZSSa ( te sam odgovor za to, dobio za cca godinu dana ). Nakon čega podižem tužbu za povredu na općinsko državno odvjetništvo. Ovdje ću biti blag, ali uglavnom, meni je po testu ispalo da sam: šizofrenićar, antisocijalan, suicidan, i ostali lijepi atributi, dok je za nju ispalo da je sve u redu i da je blago uznemirena. Naime, njena prijateljica, radi kao vanjski suradnik za Samoborski CZSS. .....

U međuvremenu mi je još i ta psihologinja "lijepo" rekla: znate da Vam ja još više mogu zagorčati život!. Odmah sam zvao policiju koja je došla u CZSS i napravila zapisnik za prijetnju, nakon toga nikome ništa, nitko ne reagira na pisanja odvjetništvima, komorama i slično.

 

Nesposobnosću mog odvjetnika , njena odvjetnica traži privremenu mjeru za viđanje i susrete sa malodobnom djecom.

Mlađe dijete sam imao pravo viđati svaki utorak i četvrtak od 20-21 ( van svake pameti CZSSa i suda, nadam se da svi znate sto većina beba (5 mjeseci) radi u to doba ), pa sam ja i dolazio u navedeno vrijeme, no skoro pa uvijek, u većini slučajeva, bi bivša ili punica zvali policiju da sam nasilan, naravno policija dolazi na lokaciju i ustvrđuje da nema ništa od toga.

 

U toj godini sam UKUPNO vidio svoje mlađe dijete 96 sati, ako uzmete u obzir da je skoro svaki puta dolazila policija, taj podatak je još manji. E, da, i ako uzmete u obzir da svaki puta kada sam došao vidjeti dijete sam dočekan sa omalovažavanjem i vrijeđanjem ( punica i bivša ), sretan sam sto sam izdržao sve to i što nisam napunio još jedan članak Crne kronike u kojem se govori, kako je otac iz "nepoznatih razloga" napravio najveće zlo ...

 

U međuvremenu starije dijete ide u vrtić, no svaki puta kad ja dolazim po njega ima poderanu i staru odjeću na sebi, te me i tete iz vrtića pitaju da zašto je to tako, pa im pojašnjavam da dijete živi sa majkom i da neka pokušaju popričati s njom ( samnom ionako ne priča ). I njima sam morao objašnjavati da nisam nasilnik ( bivša je jedan dan došla i njima objašnjavala kako sam je maltretirao i tukao, i tko zna što ... ) što su i međuvremenu same zaključile, jer dijete nije željelo samostalno otići iz vrtića sa njom, dok je kad sam ja dolazio, veselo trčao prema meni.

Za vikende ne dobivam ništa, nikakvu odjeću niti obuću, roditelji su dužni u jednakoj mjeri skrbiti i uzdržavati dijete, sto znaci da alimentacija za dvoje djece koje ja plaćam su 2000 kn + njezinih isto toliko je 4000 kn i sasvim je dovoljno za oba djeteta. Bez obzira da li roditelji žive skupa ili ne skrb za dijete ( djecu ) je ravnopravna, zajednička i sporazumno osiguravaju djetetu primjeren život i razvoj.

Nakon sudske presude bivša mi nije dozvolila mjesec i pol dana da mlađe dijete viđam, a niti da dijete bude kod mene, niti sud niti CZSS nisu napravili ništa, jer eto ona je "majka" ona to smije ...

Nakon sto je prvi puta dovela mlađe dijete kod mene, doslovce ga je prebacila preko ograde i otišla ... sto dijete voli jesti i ostale "nebitne" informacije-ništa.

Prijava doktorici da je moj pas ugrizao dijete za nogu, doktorica piše u nalaz: MAJKA BEZ DJETETA dolazi prijaviti ugriz psa. Pa ako ga je pas ugrizao, zašto nije došao na pregled, i tako dva puta.

U međuvremenu smo dobili i Nadzor, koji se doslovce igrao pokvarenog telefona, nestručni ljudi, koji sa lakoćom zarađuju još iber para sa strane ( svaka čast onima koji zaista rade svoj posao ), ali ova ... boze me sačuvaj.

 

Od CZSS-a sam zatražio uvid u dokumentaciju ( spis ) gdje mi je odbijen zahtjev, pozivajući se na zakon i odredbe koje nemaju veze sa tim, evo dijela mog odgovora CZSS i Ministarstvu:

 

Ožaljenim rješenjem Centra odbijen je moj zahtjev za uvid u navedena izvješća uz obrazloženje da se izvješća vršiteljice nadzora smatraju službenom tajnom. Centar navodi kako su izvješća voditelja mjere nadzora službena tajna temeljem čl. 8. Pravilnika o službenoj tajni Centra za socijalnu skrb Samobor te je temeljem članka 80. stavka 4. Zakona o općem upravnom postupku valjalo riješiti kao u izreci ožaljenog rješenja.

S obzirom da sam ja stranka u postupku smatram kako mi je temeljem Zakona o općem upravnom postupku valjalo omogućiti uvid u navedena izvješća prvenstveno pozivajući se na načela upravnog postupka koja su propisana kako bi stranci omogućila zaštitu prava i utvrđivanje materijalne istine. Nadalje s obzirom da se Centar poziva na Pravilnik o službenoj tajni smatram kako bi isti trebao biti dostupan svima(na internetu sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama) te kako je Centar trebao u ožaljenom rješenju citirati odredbu Pravilnika kako bi bilo jasno na što se točno odnosi članak 8. Neophodno mi je spomenuti, s obzirom da sam laik, da se u obrazloženju rješenju Centra isti poziva na članak 80. ZUP-a iako taj članak govori o rokovima tj. točnije stavak 4., kojeg Centar spominje u obrazloženju, glasi: „Istjecanje roka može se označiti i određenim datumom.“ Stvarno ne vidim kakvu vezu ima odredba ovog članka sa stupnjem tajnosti i zabranom objavljivanja određenog sadržaja te sam dojma da službenici u Centru stvarno ne raspolažu kvalitetnim znanjem i sposobnostima potrebnim za rješavanje upravnih stvari.

Nadalje, uvid u izvješća Centra potrebna su mi kako bih mogao utvrditi i dokazati, u zasebnom postupku, sustavno neprovođenje odluka za zaštitu i dobrobit djece od strane majke moje mlt. djece. .........

 

Što da Vam još ispričam, da sve ovo još nije gotovo nakon 3 godine, da se i dalje vode neki sudski sporovi i odugovlačenje, jer "majka" je majka.

Ne kažem da moja djeca ne trebaju majku, jer je trebaju, ali da nitko ne vidi da joj je potrebna nekakva psihološka pomoć !?

 

Sjetih se još nečega, sudskom presudom su dodijeljeni meni i zaostaci alimentacije, cca 34000kn, te obzirom sam odmah sakupio 30000, toliko i uplaćujem, a za ostatak kažem da ću kroz mjesečne alimentacije po 500kn vise davati dok se ne poravna "dug". Za 2 tjedna, stiže sudskim putem ovrha, ne samo za ovaj ostatak, već za cjelokupni iznos ?!.

Dakle, nemojte pričati o nekim baladama, jer ih ima jako malo, i zaista skidam kapu roditeljima, koji znaju prepoznati u tom trenutku da jedino na šta trebaju misliti su njihova djeca, djeca koja nisu municija za ratovanje, već nešto sto je to dvoje ljudi stvorilo i koje treba podići na noge i poslati u život.

Eto, pokušao sam Vam dati barem mali dio moje svakodnevnice, sakupljam registratore na vrhu ormara i svako malo napišem koje pismo ili dopis, umjesto da se veselim i igram sa svojom djecom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od CZSS-a sam zatražio uvid u dokumentaciju ( spis ) gdje mi je odbijen zahtjev, pozivajući se na zakon i odredbe koje nemaju veze sa tim, evo dijela mog odgovora CZSS i Ministarstvu:

 

Ožaljenim rješenjem Centra odbijen je moj zahtjev za uvid u navedena izvješća uz obrazloženje da se izvješća vršiteljice nadzora smatraju službenom tajnom. Centar navodi kako su izvješća voditelja mjere nadzora službena tajna temeljem čl. 8. Pravilnika o službenoj tajni Centra za socijalnu skrb Samobor te je temeljem članka 80. stavka 4. Zakona o općem upravnom postupku valjalo riješiti kao u izreci ožaljenog rješenja.

S obzirom da sam ja stranka u postupku smatram kako mi je temeljem Zakona o općem upravnom postupku valjalo omogućiti uvid u navedena izvješća prvenstveno pozivajući se na načela upravnog postupka koja su propisana kako bi stranci omogućila zaštitu prava i utvrđivanje materijalne istine. Nadalje s obzirom da se Centar poziva na Pravilnik o službenoj tajni smatram kako bi isti trebao biti dostupan svima(na internetu sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama) te kako je Centar trebao u ožaljenom rješenju citirati odredbu Pravilnika kako bi bilo jasno na što se točno odnosi članak 8. Neophodno mi je spomenuti, s obzirom da sam laik, da se u obrazloženju rješenju Centra isti poziva na članak 80. ZUP-a iako taj članak govori o rokovima tj. točnije stavak 4., kojeg Centar spominje u obrazloženju, glasi: „Istjecanje roka može se označiti i određenim datumom.“ Stvarno ne vidim kakvu vezu ima odredba ovog članka sa stupnjem tajnosti i zabranom objavljivanja određenog sadržaja te sam dojma da službenici u Centru stvarno ne raspolažu kvalitetnim znanjem i sposobnostima potrebnim za rješavanje upravnih stvari.

Nadalje, uvid u izvješća Centra potrebna su mi kako bih mogao utvrditi i dokazati, u zasebnom postupku, sustavno neprovođenje odluka za zaštitu i dobrobit djece od strane majke moje mlt. djece. .........

 

Evo da ja podijelim svoja iskustva sa svojim CZSS-om.

Ja sam 29.06.2015.g. došao sa ispunjenim GONG-ovim obrascem za pristup informacijama na prijemni odjel svog CZSS-a. Djelatnica na prijemnom odjelu samo je bacila letimično pogled na obrazac, nazvala moju soc. radnicu i pitala da li me može primiti. Onaje odg da ne može, ponudila mi termin kad sam baš radio, i nakon toga smo dogovorili da će me nazvati telefonom da dogovorimo termin. Na prijemom odjelu sam potpisao njihov neki obrazac za uvid u predmet spisa(ali ne i kopiraje), pri čemu mi je djelatnica rekla da ću pravo na kopiranje dobiti "malo sutra".

Budući da dogovorenog poziva nije bilo, dolazio bih barem jednom tjedno da provjerim stanje. Odgovori razni-soc. radica na terenu, zauzeta, pa na kraju zadnja dva tjedna na g.o. Zaimljivo, zaštitar bi već znao što treba, kad bi se pojavio. I tako, malo surfajući po stranicama nadležnog im ministarstva, naiđem na njihovim stranicama neki mail(gđa. Mimica) i pošaljem prije 5 dana dopis i upit za pristup podacima. Nisam dobio odgovor, ali drugi dan-da li je slučajno ili je moj mail pokrenuo stvari ne znam, zove me soc. radnica i dogovorimo za prošli petak u 9:00.

Dođem taj dan, tražim kopirane dokumente,kad mi dotična kaže-potpisali ste obrazac, evo vidite-tražite samo uvid. Ja joj pokažem GONG-ov obrazac, ona pita da li ga može zadržati, da će mi dati kopije ali tek za par sati, kad kopira i to ne sve, pozivajući se na čl.84 ZoOUP-u.(ne čl.80), jer neki dokumenti imaju oznaku tajnosti.

Ja se nasmijem, i kažem: predmet spisa se vodi pod mojim imenom. Unutra znam da imate individualni plan koji ste napravili sa suprugom. On mi ne treba, imam ga(izvadim iz torbe i dam joj ga). Na to je pukla i rekla da što će mi sve ostalo, ako to imam i kako sam došao do njega. Ja joj kažem -u tužbi za rastavu, zaveden kao drugi prilog. Kako je moguće da ja ne mogu do dokumenta iz svog predmeta spisa, a drugi mogu, i to očito bez kontrole i nadzora?

I za dva sata dobijem svu dokumentaciju iz predmeta spisa. Po debljini spisa mi izgleda tako, ali našao sam oko 10% dupliciranih stranica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija