Jump to content

laganje na sudu zbog skrbnistva nad djetetom


brane82

Preporučene objave

Ovako otac sam curice 19mj.ja i moja sada vec bivsa partnerica nismo u braku,vec samo veza od 6god.iz koje se rodila kci.

Zbog posla sam otisao u inozemstvo,i tu pocinju moji problemi.dolazim 4 puta godisnje u RH.saljem mjesecno 300-350€ za uzdrzavanje

Prosli put je partnerica zvala policije zbog navodnog nasilja(policija dosla napravila zapisnik i zbog izostanka bilo kakvog kaznenog djela okrenuli se i otisli).

Bio sam u centru za obitelj na razgovorima,partnerica se nije niti jednom odazvala.

Kada sam u RH.uvijet da vidim djete je da to bude u njenom prostoru pod nadzorom.

Kada se dogovorimo da djete prespava kod mene obavezno mi se navecer prijeti policijom.

U tajnosti je podnijela zahtjev za skrbnistvo lagala u centru za socijalnu skrb.tako da sam dobio etiketu nasilnika,zlostavljaca,a sto se tice fin.sredstava na misljenju centra se pojavio iznos od oko 600 kn.

Sada ovisim o njenoj dobroj volji kada cu vidjeti djete i dali cu ga uopce moci vidjeti.

Zanima me kakva su moja prava i s obzirom da to misljenje centra odlazi na sud kao sluzbeni dokumenat.za sve uplate imam uplatnice

Predstavila se skoro kao majka Tereza( volontira u svim postojecim udrugama)iako to nista nije istina.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i smjernicama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prosli put je partnerica zvala policije zbog navodnog nasilja(policija dosla napravila zapisnik i zbog izostanka bilo kakvog kaznenog djela okrenuli se i otisli).

Bio sam u centru za obitelj na razgovorima,partnerica se nije niti jednom odazvala.

Kada sam u RH.uvijet da vidim djete je da to bude u njenom prostoru pod nadzorom.

Iz toga što djete viđate u ograničenom prostoru vidljivo je da postoji neko rješeje suda ili CZSS-a, vjerojatno neka privremena mjera. Možda postoji prekršajna prijava, a ročište nije još sazvano, recimo za nasilje u obitelji. Jer sve što se pisali niže (van citata),govori o tome u prilog...zahtjev zaskrbništvo, etiketa nasilnika...

Uplatnice koje spominjete, morale bi biti točno prikazane s namjenom, tipa "alimentacija", jer dok nije određena alimentacija od suda, i ako nije naznačeno da je za tu svrhu,može se smatrati darom.

O viđanju djeteta b trebao odlučivati sud, ili Vi i Vaša partnerica zajednički, ako nije određeno sudskim rješenjem, i dok se možete dogovoriti.

 

Preporučujem Vam da se odete informirati u institucije da li i kakvi postupci su protiv Vas pokrenuti. Ili angažirajte odvjetnika, ako radite vani i nemate vremena. Također provjerite poštu, pogotovo ako je netko prima umjesto Vas, dok niste u zemlji.

 

I pripremite se za nepoštenu borbu, to ste već mogli shvatiti iz onoga što Vam se dogodilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"...Zanima me kakva su moja prava i s obzirom da to misljenje centra odlazi na sud kao sluzbeni dokumenat..."

 

Na žalost skoro pa nikakva.

Dok ste se Vi "provodili po bijelom svijetu" ( radili ),

vaša partnerica je "sama, bez ičije pomoći, odgovorno i brižno skrbila o vašem zajedničkom djetetu".

Otegotna okolnos u bilo kakvim sudskim procesima koji bi se eventualno mogli voditi, po vas je to što vam dijete ima samo 19mj.

 

Ažurirano

 

Da li ima ona ikakvih dokaza da ste nasilnik ili zlostavljac ( svjedoci, policijski ili sudski zapisnici itd....)?

 

Mario 77, pa valjda znaš kako to kod nas u praksi ide?

Ako ih nema a bude potrebno, nabavit će ih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako to ide u praksi kod nas ne bih htio ulaziti, ako ga je optuzila za nasilnistvo ili sta vec, treba to i dokazati. Gospodin je sam naveo da je zvala policiju zbog obiteljskog nasilja i policija je napravila zapisnik da nasilja nije bilo pa sam zato postavio pitanje da li je u proslosti bilo kakve sluzbene evidencije navedenog sto je dosta bitno na sudu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Probajte kada idete na susrete s djetetom voditi nekog svjedoka kako bi se eventualno zastitili od laznih prijava. Skrbnistvo cete jako tesko, gotovo nemoguce dobiti ali ce vam biti odredjena vidjanja djeteta, mozda ne tako cesta dok dijete ne poraste ali nema razloga da ne dobijete klasicnih dva puta tjedno po par sati, svaki drugi vikend i pola praznika....Sad kako ce to funkcionirati buduci da radite u inozemstvu.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na tom rocistu je sutkinja pitala za alimentaciju.ona je rekla da ne trazi nista i da ja placam redovito za uzdrzavanje djeteta 300€ da bih ja od odvjetnika dobio kritiku kako je to previse i kako trebam placati 150€ naravno u kn

 

Ažurirano

 

Do sada je to bilo svaki dan kako sam u RH.medjutim kada se dogovorimo oko spavanja sve je uredu dok djete ne stigne kod mene,nakon toga pocinju festivali prijetnje policijom.i sto mi se zadnji put dogodilo prijetnja zabranom prilaska

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka prijeti koliko hoce, napisao sam vam savjet da preuzimate dijete uz prisustvo svjedoka ako je moguce. Policija ima i evidentiranu njezinu zadnju ( laznu ) prijavu. Inace ovo je rijetkost da majka ne trazi od oca na sudu alimentaciju, vjerojatno je zato i centar donio odluku na 600 kn sto je neki, recimo minimum.....pustite odvjetnika,vi sami odlucite koliko cete davati uz tih 600 kn. Ne mora to biti gotovina, mozete djetetu nakupovati robe i igracke kad boravi s vama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da i to sam radio kupovao igracke odjecu obucu slatkise itd.medjutim u centru za obitelj su mi rekli kako su to darovi.moja je odluka hocu ili necu kupovati ali novac za djete moram prikazati.sutra ujutro cu nazvati centar za soc.skrb pa cu vidjeti sa soc.radnicom dali se to njihovo misljenje moze promjeniti.ako ne mozda mi je najbolje otputovati na raspravu 4.9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neka prijeti koliko hoce, napisao sam vam savjet da preuzimate dijete uz prisustvo svjedoka ako je moguce. Policija ima i evidentiranu njezinu zadnju ( laznu ) prijavu. Inace ovo je rijetkost da majka ne trazi od oca na sudu alimentaciju, vjerojatno je zato i centar donio odluku na 600 kn sto je neki, recimo minimum.....pustite odvjetnika,vi sami odlucite koliko cete davati uz tih 600 kn. Ne mora to biti gotovina, mozete djetetu nakupovati robe i igracke kad boravi s vama...

 

Kod odlučivanja o visini alimentacije, da bi se došlo do min. svote od 600 kn. ( od CZSS.) roditelj sa kojim dijete živi treba poduzeti slijedeće :

1. pokrenuti sudski postupak prema drugom roditelju radi plaćanja alimentacije za dijete koje živi kod njega.

Ako u zakonskom roku ne izvršava svoje obaveze tada uskače CZSS sa 600 kn.

 

2. ukoliko je drugi roditelj proglašen radno nesposobnim i sl., postupak se zaključuje, "skrbnik" se upućuje na CZSS koji roditelja upoznava sa zakonom koji odprilike kaže:

"pokrenite sudski postupak prema baki i, ili, djedu djeteta s obzirom da su sada ono na redu da plačaju alimentaciju.

 

3. Nakon nekoliko ( podosta ) godina trčanja po sudovima, ako sve izgubite a što bi i bilo logično ostaje vam CZSS koji će vam dvije godine, od dana podnošenja zahtjeva ili rješenja, tako vam je sve jedno, isplaćivati nekakvu alimentaciju ( 600 ) za dijete i to PUNIH dvije godine.

 

p.s.

Molim da me se korigira ili ispravi ako sam negdje pogriješio!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ste krivo shvatili moj post vezan za tih 600 kn. Naime, gospodin je napisao da bivsa partnerica ( sto je i sama izjavila ) ne trazi sudski od njega nikakvo uzdrzavanje a buduci je alimentacija pravo djeteta u misljenju centra se spomenulo tih 600 kn, vjerojatno kao iznos preporucen sudu da odredi kao uzdrzavanje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam zvao centar

Pitao sam vezano za taj iznos od 600kn.odakle je to doslo

Odgovor socijalne radnice je bio kako je moja partnerica taj iznos spomenila njima kada je bila na razgovoru.rekao sam da cu joj faksirati sve uplatnice unazad 17mj da vidi o kojem se iznosu zapravo radi.

 

Ažurirano

 

Tu je iznos od oko 6000€ u 18 mj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako to ide u praksi kod nas ne bih htio ulaziti, ako ga je optuzila za nasilnistvo ili sta vec, treba to i dokazati. Gospodin je sam naveo da je zvala policiju zbog obiteljskog nasilja i policija je napravila zapisnik da nasilja nije bilo pa sam zato postavio pitanje da li je u proslosti bilo kakve sluzbene evidencije navedenog sto je dosta bitno na sudu....

 

Kod nas u praksi to ide npr. ovako:

 

Supruga prijavi institucijama bračnog druga za nasilje,

ako nema odgovarajućih dokaza, bračni drug se oslobađa optužbi ALI,

 

- u policiji ostaje zabilježba na štetu gospodina,

- u CZSS ostaje takođe zabilježba ...

 

A sve se to po potrebi može koristiti protiv osobe koja ni luk jela ni luk mirisala.

Što se tiče suprotne strane da ne ostane u zraku,

 

" ... s obzirom da nema dovoljno dokaza da je optuženi i počinio kazneno djelo koje mu se stavlja na teret oslobađa se optužnice,..."

 

U 99% slučajeva nitko neće okriviti suprugu za lažnu optužbu nego će navesti ovako kako ovdje gore piše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

u vrlo smo slicnuj situaciji,samo kod mene je situcija "okrenuta".moja njevjencana supruga je prlošle god.u 8mj. uzela(otela) nasu petogodišnju kci i otišla u njemačku.naravno,meni u inat.pokušavao sam je dobiti telefonski,internetom,tj,mejlom,međutim,nije odgovarala.stvar prijavljujem czsc u čakovcu gdje sam bio toliko nivan da me soc.radnica uvjerila da se po povratku majke i dijeteta,medijacijom, sigurno naci rješenje.u međuvremenu pišem i pravobraniteljici za dejcu itd..kad majka nase kceri dolazi u hrvatsku,obavještavam nadležnu soc.radnicu da je kontaktira da se zajedno nađemo te dogovorimo susrete i viđanja našeg djeteta.

majka se jednostavno nije odazivala na pozive iz centra.čak ćetiri puta hladno je odbijala a soc.radnica ništa nije poduzimala.polako sam poceo gubiti nadu,jer to više nije imalo smisla.telefonski zovem majku našeg dijeteta i na lijep i civiliziran nacin je obavještavam da cu pokrenut sudski postupak itd.hladno mi poklapa slušalicu.slijedeci dan oko podneva,telefonski me obavještava ona ista soc.radnica koja me uvjeravala da ce sve biti u redu,da je kod nje majka naseg djeteta koja me optužuje za psihičko maltretiranje, te da se sutradan u 8h.nacrtam u njezinom uredu.bio sam potuno izbezumljen zbog nacina na koji mi se obratila,tj.naredila, bez da me pita da li mogu doci ili slič.stigao sam 15min.ranije,ali je vec majka našeg djeteta bila u uredu soc.rad.Po drugi puta ostajem potpuno izbezumljen.Prva reč.je zvucala ovako:izgledate nenaspavano,blijedi ste... i ja tako odmah u stratu dobivam etiketu psihicko nestabilne osobe koja još navodno i prijeti.u postupku je sudski proces.dijete je izuzetno vezano za mene,place,moli da ostane u hr.kod mene a ja sam nemocan.placem i ja...srce mi se para..naravno,moju curicu ohrabrujem..sada su u hrvatskoj od pocetka kolovoza i sveukupno je dijete bilo kod mene,možda,pet puta.ali samo preko dana.tako to izgleda u skracenoj verziji i ja bih vas zamolio da mi odgovorite na slijedece.sutra idem po svoje dijete i ostavit cu je da prespava kod mene (ima svoju sobu,racunalo..)uvjeti su nupitni.ja sam zaposlen,imam redovita primanja,u potpunosti sam zdrav..necu više da mi uskraciva da viđam vlastito dijete zbog inata,prkosa,te da dijete viđam zavisno od raspoloženja njezine majke.sustav je spor,nučinkovit.ne želim više da se moje dijete odvodi od mene 800km.da neznam kada je u hr kada u nj.sudjelujem u svim troškovima,pa i više i želim da se i mene pita o bitnim odlukama.mozda bi za pocetak nadlezne ustanove mogle saslušat i drugu stranu,tj.nas očeve.provjerit te "brižne"majke.najednom postajemo psihopati,ovisnici,nesposobni, a djeca preklinju da žive kod nas.Ukoliko ja sutra ostavim da moje petogodišnje dijete prespava kod mene a recimo,majka to prijavi policiji.koja su moja prava?a rado bi sa djetetom otišao par dana na more.Nikad nisam bio kažnjavan i sl.molim Vas za savjet!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako stvari stoje.

-2007g.upoznajem petru koja živi sa roditeljima u njemačkoj(neu-ulm)

-2008g.petra se vraca u hrvatsku

-2009g.rodi se naše dijete

-2012 odlucujem prekinut našu vezu jer su svađe postale svakodnevica,itd..

-po prekidu veze odlazimo na czss u čakovcu te dogovaramo alimentaciju

-petra me po peti put moli da pokušamo ponovo,međutim,ne pristajem iz opravdanih razloga

-od tada pocinju problemi u smislu uskracivanje da viđam naše djete,bez mojeg znanja mijenja djetetu prebivališta,boravišta,ne javlja se na telefon,danas je u hrvatskoj,sutra u njemačkoj,itd,itd..

cijela situcija je malo drugacija i zato se obracam,tj.molim za savjet!

pošto je petra prije naše veze bila u njemačkoj sa roditeljima(tamo je zavrsila i školu),inzistira da rodi u njemačkoj te da se tamo vodi kao samohrana majka jer tako ostvaruje pravo na veci doplatak i ostale "povlastice".

Nisam se protivio jer nisam vidio razlog i tako naše dijete dobiva po majci i njemačko državljanstvo.Uglavnom,dijete je izuzetno vezano za mene,doslovno vrišti da želi živjeti kod mene a ja sam nemocan.Pokrenuo sam sudski postupak jer drugog rješenja nije bilo,tj.njezina majka odbija na bilokakve kompromise ili dogovore na civiliziran nacin.Kako sam vec naveo,sada su u hrvatskoj na praznicima i odbija mi viđati dijete.Pošto je kod nas sustav izuzetno spor,a u hrvatskoj još nije definirano tko je zakonski skrbnik djeteta,jednostavno cu malenu na par dana ostviti da spava kod mene bez obzira na reakciju njezine majke.Nisam siguran,ali ako majka prijavi policiji,koja su moja prava?da li imam uopšte ikakva prava?molim vas za odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija