Jump to content

Ometanje posjeda u suvlasništvu i suposjedu te poslodavstvo bez naloga


Jethro

Preporučene objave

Suvlasnici smo bratić I ja objekta:

ja 4/5 a on 1/5. Riječ je o obiteljskoj neetažiranoj kući.

Okupirao je (cca) 1/5, zagradio se, instalirao vrata usred kuće I to iznajmljuje

studentu na udaraljkama (glazbena škola).

Stvar je u tome da ne plaća struju niti vodu. U biti, plaća, ali po vlastitoj procjeni.

Kaže da ima uru I da njegova ura toliko pokazuje.

Stvarno ima uru, no ura ne pokazuje točno (daje nam za stan od 60m2 50 kn/mj, vodu 20 I sl.). Naravno, ima klimu ja ne. Struja je na meni I ja plaćam račune koji dolaze na mene.

Mogu li ja iskopčati mu struju, jer je očito krade I ne slaže se da se njegovo brojilo atestira? Dakle, u dijelu kuće neetažirane biih iskopčao struju. Da li je to ometanje posjeda? Ako je, onda bih ja znači trebao njemu placate struju I tužiti se s njim cijelo vrijeme.

U kući živim I ja sa obitelji, a računi su oko 450 kn (grijanje na plin, ja sam isto u 60 m2, ostalo je prazno I koristi se kao ostava, ne grije se).

Nadalje, tražim razvrgnuće suvlasništva civilnom diobom, no on govori kako je proširio kuću prije 7 godina I sl. te da je njegovih trećina. Neistina. Radove je radio, no mijenjao je pločice, parkete, pvc prozore I sl. Bez ikakve dozvole, suglasnosti, potrebe I projekta.

Do sada nije potraživao ništa za ulaganje.

Da li ima temeljem ičega navedenog se sporiti i tražiti ispravak stanja u zk?

Traži I etažiranje, no mislim da nije moguće, jer prolazimo kroz ista vrata, prolazi mi kroz stan da dođe do svojeg prostora.

Kako spriječiti da krade struju I ima li osnova za tužbu temeljem ulaganja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru, ali nejasno je:

 

"Sasvim izvjesno da bi vaš postupak razvrgnuća bio prekinut i stranke upućene u parnicu. "

 

za razvrgnuće ne moram biti u posjedu te zašto bi se zbog ometanja posjeda prekinuo postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice?

 

nadalje, ako se prekidom struje smatra ometanje posjeda, znači li to da meni hep ako ugasi struju ometa posjed?

 

što ako ja nemam novaca za plaćanje njegovih računa?

 

ako ne radi šteker jedan u zgradi koja je neetažirana, da li me može suvlasnik tužiti za ometanje posjeda, jer je suvlasnik u idealnom dijelu, a ja sam, eto, prouzročio nesmotrenošću nefunkcionalnost tog štekera?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za razvrgnuće ne moram biti u posjedu te zašto bi se zbog ometanja posjeda prekinuo postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice?

Niko vam nije rekao da bi se postupak prekinuo iz razloga smetanja posjeda,več zbog postojanja spora o veličini suvlasnički dijelova.

ako se prekidom struje smatra ometanje posjeda, znači li to da meni hep ako ugasi struju ometa posjed?

u vezi citiranog se raspravljalo u temi koja se nalazi pod linkom

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/80680-Isklju%C4%8Denje-struje-vode-plina-je-kazneno-djelo,no u konkretnom slučaju pišemo o suvlasničkim odnosima.

, a ja sam, eto, prouzročio nesmotrenošću nefunkcionalnost tog štekera?

"" za počinjenje smetanja (uznemiravanje) posjeda nije

odlučno da li je osoba koja takvu radnju vrši namjeravala tom svom

radnjom zadrijeti u tuđi posjed ili nije; dostatno je znanje da se poduzetom

radnjom smeta tuđi posjed.""

(Vrhovni sud RH, Gzz.29/87 od 22.10.1987.,g. ;

PSP 38/31, sentenca, citirana u knjizi Mladena Žuvele, vlasničko pravni

odnosi, Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Zakon o zemljišnim

knjigama, u izdanju Organizatora, Zagreb, 2009.g., st. 78, sentenca. red.br. 29).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad mi je dosta jasnije, hvala.

ipak, imam samo još nejasnu jednu stvar: ako sam ja vlasnik brojila, oni ne plaćaju potrošeno, ja ne plaćam elektri, Elektra me isključi, da li ja smetam posjed? oni mogu enormne račune nabijati a ja ne moram imati toliko novaca dai h uzdržavam...

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja ne plaćam elektri, Elektra me isključi, da li ja smetam posjed?

U parnicama zbog smetanja posjeda,tuženik je osoba koja je izravno počinila radnju smetanja ali i u slučaju ako to počini treća osoba u njegovu korist,glede čega je jasno u vezi citiranog da isključenje struje od strane Elektre ne ide ni vama u korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija