Jump to content

Dosmrtno uzdržavanje i problemi


maja141

Preporučene objave

Poštovani, molim savjet.

Potpisala sam dosmrtno uzdržavanje sa bakom još 2008. godine, a živim s njom od 1995. godine. Znači živimo već 20 godina zajedno, ona sad ima 98 godina i poprilično je nesposobna za odlučivanje. Oko njenog zdravlja sam se brinula i kako su doktori savjetovali tako sam radila. Moja teta se često petljala u sve oko bake, no to je njena kćer i to sam poštivala.

 

Baka je uz sve bolesti i psihički nestabilna, vodila sam ju psihijatru a imam i dokumentaciju od psihijatra na njenu terapiju. Dokumentacija od psihijatra je iz 2009. godine kad je dobila i terapiju, od tada se zdravstveno stanje pogoršavalo i baka je završila u Vrapču na psihijatriji, hitna je došla na moj poziv jer sam mislila da će joj dati nešto za smirenje, ali doktorica je rekla da je baka za bolnicu.

 

Da li mi teta može raditi problema oko pobijanja dosmrtnog uzdržavanja. Vjerojatno će trebati baku zbrinuti u dom pod liječničku skrb.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom uizdržavanju sa uspjehom mogu pobijati ugovorne strane.

nasljednici mogu pokušat pobit ugovor ako imaju dokaz o neispunjavanju ugovorene obveze. skupljaj i čuvaj sve račune koje si imala kao izdatak za brigu o baki.

ako tetka odluči pobiti ugovor traži povrat uloženog u bakinu skrb, naknadu sve uvečano za kamate. po uistavu djeca imaju obvezu brige za nemoćne roditelje.

 

ako će baku trebati smjestiti u dom brigu (i plaćanje) preuzimaš kao pružatelj uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim savjet.

Potpisala sam dosmrtno uzdržavanje sa bakom još 2008. godine, a živim s njom od 1995. godine. Znači živimo već 20 godina zajedno, ona sad ima 98 godina i poprilično je nesposobna za odlučivanje. Oko njenog zdravlja sam se brinula i kako su doktori savjetovali tako sam radila. Moja teta se često petljala u sve oko bake, no to je njena kćer i to sam poštivala.

 

 

 

ugovor o doživotnom uizdržavanju sa uspjehom mogu pobijati ugovorne strane.

nasljednici mogu pokušat pobit ugovor ako imaju dokaz o neispunjavanju ugovorene obveze. skupljaj i čuvaj sve račune koje si imala kao izdatak za brigu o baki.

ako tetka odluči pobiti ugovor traži povrat uloženog u bakinu skrb, naknadu sve uvečano za kamate. po uistavu djeca imaju obvezu brige za nemoćne roditelje.

 

ako će baku trebati smjestiti u dom brigu (i plaćanje) preuzimaš kao pružatelj uzdržavanja.

 

Poštovana Maja 141.

 

Vi ste napisala naslov DOSMRTNO uzdržavanje i takav ugovor potpisali. Naime. Velika je razlika u doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.

Smatram da ste potpisom ugovora 2008.god. postali vlasnik nekretnina i pokretnina i da je nekretnina uknjižena na Vas u gruntovnici, Rješenjem suda. Da sada ne pišem bajke.

Pročitajte si Zakone o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju.

Ako se niste pridržavali sastavljenog ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, tetka bi mogla "raskuriti vatru". Imate valjda neke svjedoke koji mogu potvrditi da ste se pridržavali ugovora. Da li je bila, a trebala je biti Vaša tetka prisutna prilikom sklapanja o dosmrtnom uzdržavanju? Nadam se da je upoznata s istim 2008. god.

Malo je " škakljivo " ali ako imate čistu savjest i čiste ruke vezano oko ugovora i uzdržavanja, smatram da bi i baka bez obzira na stadij bolesti, uz prisutnost liječnika,javnog bilježnika ili sudca dati izjavu u Vašu pozitivnu ili negativnu korist.

 

Poštovani Bovu.

Naslov je DOSMRTNO uzdržavanje, a što se tiče ostalog napisanog POTPISUJEM!

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Sve je uknjiženo i prepisano na moje ime i u poreznoj sređeno. Teta zna da je ugovor sklopljen kao i moja mama, dakle svi su upoznati s time, i vrlo često dobije ma znanje od tete koje su moje obaveze a i ona je dva tri pu na tjedan kod mene s bakom cca 6 godina unazad. Kćer joj je pa eto.

U ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju stoji samo da sam obavezna brinuti o baki materijalno i zdravstveno.

Sada joj treba 24 sata na dan da je s nekim, a kako radim nisam u mogućnosti, pa sam mislila napraviti procjenu radne sposobnosti i uz bakinu penziju nadoplatiti za dom.

Makar teta govori da bi uzela bakinu penziju i imala baku kod sebe... e to je sad kvaka koja me muči.

Mogla bi zbog toga reći da ja nisam obavila dužnost.

Pozdrav.

 

Ažurirano

 

.

 

Malo je " škakljivo " ali ako imate čistu savjest i čiste ruke vezano oko ugovora i uzdržavanja, smatram da bi i baka bez obzira na stadij bolesti, uz prisutnost liječnika,javnog bilježnika ili sudca dati izjavu u Vašu pozitivnu ili negativnu korist.

 

 

Pozdrav!

Kakvu izjavu bi baka trebala dati u moju korist?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Sve je uknjiženo i prepisano na moje ime i u poreznoj sređeno. Teta zna da je ugovor sklopljen kao i moja mama, dakle svi su upoznati s time, i vrlo često dobije ma znanje od tete koje su moje obaveze a i ona je dva tri pu na tjedan kod mene s bakom cca 6 godina unazad. Kćer joj je pa eto.

U ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju stoji samo da sam obavezna brinuti o baki materijalno i zdravstveno.

Sada joj treba 24 sata na dan da je s nekim, a kako radim nisam u mogućnosti, pa sam mislila napraviti procjenu radne sposobnosti i uz bakinu penziju nadoplatiti za dom.

Makar teta govori da bi uzela bakinu penziju i imala baku kod sebe... e to je sad kvaka koja me muči.

Mogla bi zbog toga reći da ja nisam obavila dužnost.

Pozdrav.

 

Ažurirano

 

 

Kakvu izjavu bi baka trebala dati u moju korist?

 

Izjavu da je zadovoljna ili nije zadovoljna sa Vama i Vašim uzdržavanjem prema njoj.

Ne znam u kakvim ste odnosima sa tetkom. Možda ću malo pretjerano izjaviti, ali možda tetka " huška" baku. Ako ode bakina penzija i ode baka kod svoje ćerke, a onda možda, a ne mora bit, natezanja na sudu, a tolike godine ste uz baku i ona uz Vas.

Ja bi na Vašem mjestu platio osobu koja bi vodila brigu o baki dok ste vi na poslu ili se dogovorite sa tetkom ( papirnato, ugovorom, ovjerom, svjedocima) oko preuzimanja bake i penzije. Vodite računa o punomoći računa u bankama, štednim knjižicama, pokretninama, o kući, stanu itd.....( od podruma do krova )

Uglavnom se dogovorite, da se tetka "sutra ne sjeti" sklopljenog ugovora iako je več sve gruntovno na Vama. Ako hoće i ako tetka toliko inzistira i ako baka želi neka ode kod tetke, ali još jednom , napravite UGOVOR o istom.

Dali je tetka u mirovini ili radi ?

Nadalje imate " Gerinto domaćice " Osobe koje preko Zavoda za zapošljavanje obilaze određene dane bolesne i starije osobe ( čišćenje,pospremanje itd.)

Pogledajte oglase. Sigurno će te naći žensku osobu koja će voditi brigu o baki dok ste Vi na poslu.Jeftinije nego cijenu doma.

Inače pobijanje ugovora o dosmrtnom uzdržavanju teško ide, ali eto naiđete na "bisera" koji Vam može zakomplicirati ionako tešku financ. situaciju u današnje vrjeme.

Osobno smo imali slučaj dosmrtnog uzdržavanja oca i majke od moje supruge.Iako ima supruga sestru i brata, nismo imali nikakovih problema. To je bila njihova želja ( oca, majke, sestre i brata ) Obzirom da je supruga nezaposlena,a ja u mirovini, obavili smo uzdržavanje bez ikakovih zamjerki. Bilo je teško, ali starci su zaslužili.

 

Držite se izjave BOVA.....računi itd.

 

Eto Maja, pozdrav i sretno !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da je sad hopitalizirana i naravno da joj nije lijepo tamo ljuta je i na mene, eto mi nove brige, ali doktor je rekao da je baka za bolnicu i da on neće dati otpusno pismo jedino ako netko od bliže rodbine inzistira onda je bakino zdravlje/život na "dušu" onoga tko potpiše da ju vodi doma..a ja to neću sigurno tražiti ako doktor kaže da mora biti u bolnici

 

POZdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da je sad hopitalizirana i naravno da joj nije lijepo tamo ljuta je i na mene, eto mi nove brige, ali doktor je rekao da je baka za bolnicu i da on neće dati otpusno pismo jedino ako netko od bliže rodbine inzistira onda je bakino zdravlje/život na "dušu" onoga tko potpiše da ju vodi doma..a ja to neću sigurno tražiti ako doktor kaže da mora biti u bolnici

 

 

Poštovana Maja!

Baka ima 98 god. kako ste napisala. Bolnica i liječenje u bolnici je rješenje za baku.

Od supruge otac imao je 80 dok je umro. Da nije bilo bolnice, umro bi puno ranije. Asma, ventolin pumpice + tablete, začepljenje kaverni na plučima, a i poderanost. Naradio se za života na poljoprivredi. Zaboravio sam napisati i bolnicu u Klenovniku. Izvukao se i potegno još nekoliko mjeseci.

Nadležni liječnik osobno mi je izjavio da nema problema ako želim potpisati da djeda vozim kući, obzirom na nezadovoljstvo pacijenta. Nismo pristali iz razloga što smo vidjeli da se djedu stanje poboljšava.

Kada je liječnik dao " zeleno svjetlo" djed je bio kod kuće uz terapiju i njegu propisanu od strane liječnika. U periodu mirovanja kod kuće, posječivala ga je Dr. opće prakse, po potrebi. Nakon 2 mjeseca ponovo u bolnicu, Klenovnik, kući, bolnica i nažalost umro, a dan prije bili kod njega u posjeti. Komunicirali, razgovarali i eto.

 

Temeljem gore navedenog smatram da bi za baku bilo najbolje da bude u bolnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija